شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:57 منتشر شده در مورخ: 1400/01/11 شناسه خبر: 1720454
یک استاد دانشگاه مطرح کرد:

نظام جمهوری اسلامی برای تحققِ اهداف مردم بر پا شد/ دنیا طلبی عامل جدایی مردم از مسئولین

نظام جمهوری اسلامی برای تحققِ اهداف مردم بر پا شد/ دنیا طلبی عامل جدایی مردم از مسئولین
حجت الاسلام انصاری گفت: نظامی که براساس یک انقلاب مردمی استوار است، می بایست در جهت خواسته های همان مردم گام بردارد. نظام پر برکت جمهوری اسلامی برای تحققِ اهداف مردم بر پا گردید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ استاد دانشگاه البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: نهال انقلاب اسلامی که با نثار خون بهترین فرزندان ایران رشد کرده بود، سرانجام در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به بار نشست و با پیروزی انقلاب اسلامی زمینه مهم ترین همه پرسی تاریخ ایران زمین، جهت تعیین نوع حکومت فراهم شد.

"حجت الاسلام محمد علی انصاری" ادامه داد: در این روز، ساختار جدید سیاسی و اجتماعی بر مبنای آرای اکثر مردم (۹۸.۲ درصد) تثبیت شد و ملت مسلمان ایران رسما نظام جمهوری اسلامی را تأیید کرد.
 
وی افزود: تشکیل جمهوری اسلامی نه فقط اراده ملت را بر سرنوشت خود به اثبات رساند و برای آنان استقلال و آزادی را به ارمغان آورد، بلکه امید را در دل محرومان و مستضعفان جهان برافروخت که آنان نیز می توانند بعد از قرن ها رنج و درد، جلوه ای از وعده خداوند تبارک و تعالی را ببینند؛ همان وعده پیروزی مستضعفان بر مستکبران که کتاب وحی آن را نوید می دهد.
 
این مدرس دانشگاه گفت: در شعار جمهوری اسلامی به دو نکته باید توجه داشت، نکته اول: کلمه «جمهور» به معنای توده مردم است و گنجانده شدن چنین کلمه ای برای نظامِ بعد از انقلاب، مردمی بودن آن را نشان می دهد و تأثیر رأی مردم را در سرنوشت خودشان بیان می کند. نکته دوم:  واژه «اسلامی» است و این کلمه نظام ایران را از دیگر نظام های جمهوری جدا می نماید و بر حاکمیت ارزش های الهی و قرآنی بر اجزای نظام دلالت می کند که باید بر پایه اسلام  پیاده شود.
 
وی افزود: استاد شهید مطهری رحمه الله واژه «جمهوری اسلامی» را چنین تفسیر می کنند: "مسأله جمهوری مربوط است به شکل حکومت؛ یعنی این که مردم حق دارند سرنوشت خود را خودشان در دست بگیرند و کلمه «اسلامی» محتوای این حکومت را بیان می کند. به این ترتیب، جمهوری اسلامی؛ یعنی حکومتی که شکل آن انتخاب رئیس حکومت از سوی عامه مردم است و محتوای آن هم اسلامی است و با اصول و مقررات اسلام اداره می شود."
 
حجت الاسلام انصاری ادامه داد: نظامی که براساس یک انقلاب مردمی استوار است، می بایست در جهت خواسته های همان مردم گام بردارد. خواسته مردم انقلابی ایران در شعار "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" تجلّی یافت. از این رو، نظام پر برکت جمهوری اسلامی برای تحققِ اهداف مردم بر پا گردید و در روز ۱۲ فروردین با رأی میلیون ها انسان آزاده رسمیت یافت. در بسیاری از موراد پیشرفت و رفع مشکلات در جامعه را شاهد هستیم، اما این سخن بدین معنا نیست که مردم مشکلی ندارند بلکه کثیری از مردم جامعه عزیز ایران با مشکلاتی مانند: تبعیض، نابرابری و بی عدالتی اجتماعی، فساد اخلاقی و اجتماعی، بیکاری و مشکل اقتصادی که از مهمترین مشکلات جامعه است مواجه هستند.
 
وی تصریح کرد: تمامی ائمه معصومین (علیهم السلام) در رفتار و شئون زندگانی خود در همه احوال خود را از مردم جدا نمی کردند و با مردم بر سر سفره می نشستند و این مسأله نشان می دهد که مدیر جامعه اسلامی نباید برای خود شأن خاصی قائل باشد و خود را از مردم جدا کند.
 
این کارشناس گفت: مهمترین چیزی که مسئولان را از مردم جدا می کند دنیا طلبی و تعلقات دنیوی است و این تعلقات به مرور زمان در روح انسان ایجاد می شود و آهسته و آرام مدیران احساس می کنند جایگاهی فراتر از مردم عادی دارند و باید امکاناتی فراتر از مردم معمولی داشته باشند و مدیران جهادی و انقلابی باید مثل مردم عادی باشند و با مردم تنیده شده باشند.
 
وی افزود: باید دقت کرد در سالی که در آن قرار داریم (سال ۱۴۰۰) انتخابات ریاست جمهوری در پیش است که از برکات مهم انقلاب اسلامی، شرکت مردم در سرنوشت کشور خود و رأی دادن است. در نظام جمهوری اسلامی به رأی و نظر یکایک مردم ارج گذاشته می شود و حاکمان، برخاسته از میان مردم غیرتمند ایران هستند که در جهت تحقق آرمان های اسلامی کوشش می کنند. بنابراین برای رسیدن به این هدف طبق فرمایش مقام معظم رهبری انتخاب آگاهانه و با بصیرت، فرد انقلابی جوان پرانگیزه که بسیار مهم است روی کار آید تا بتواند روح تازه، امید و قدرت را در کالبد انقلاب و در بدنه جامعه بدمد و مردم تغییر را احساس نمایند در این راستا نقش مردم در این زمان حساس تر است تا با هوشیاری فریب هر سخن و تصمیم را نخورده و با حضور حداکثری، فرد درستکار جوان انقلابی را انتخاب نمایند و دیگر فرصتی به کهنسالان خاص که حوصله کار ندارند ندهند.
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1720454
ارسال نظر
نظرات