شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 10:52 منتشر شده در مورخ: 1400/01/11 شناسه خبر: 1720467
کارشناس سیاسی:

جمهوری اسلامی موفق‌ترین الگوی دموکراسی دینی در منطقه خاورمیانه است

جمهوری اسلامی موفق‌ترین الگوی دموکراسی دینی در منطقه خاورمیانه است
طاهری گفت: جمهوری اسلامی ایران موفق ترین الگوی دموکراسی دینی در منطقه خاورمیانه است که در چهار حوزه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی موفق عمل کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ابراهیم طاهری در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به 12 فروردین روز جمهوری اسلامی گفت: برای ارزیابی عملکرد نظام جمهوری اسلامی در چهل و اندی سال باید ببینیم نظام اسلامی در چهار حوزه اقتصادی، سیاسی، نظامی و  اجتماعی و فرهنگی چه عملکردی داشته و آیا این کارکردها توانسته مفهوم جمهوریت را محقق کند یا خیر.

وی ادامه داد: حکومت‌ها را براساس کارکرد اقتصادی یعنی تامین شدن رفاه شهروندان، سیاسی یعنی فراهم آوردن زمینه مشارکت شهروندان، اجتماعی و فرهنگی به معنی حفظ شان و منزلت فرهنگی مردم و نظامی به معنی فراهم آوردن امنیت برای مردم خود مورد ارزیابی قرار می‌دهند که اگر حکومتی در این چهار حوزه عملکرد خوبی داشته باشد می‌توان آن را حکومت موفق دانست.

 این کارشناسی سیاسی عنوان کرد: وقتی انقلاب اسلامی رخ داد در این چهار حوزه شکاف بزرگی داشتیم به این دلیل که در 400 سال اخیراز این نظر کشور ایران خیلی ضعف داشت و تقریبا قبل از آن هیچگونه سابقه حکومت جمهوری نداشتیم و جمهوری اسلامی ایران اولین تجربه یک حکومت دینی با رویکرد توجه به مفهموم جمهوریت بود که تلاش کرد از این چهار منظر حقوق ایرانیان را تامین کند.

طاهری ادامه داد: اگر بخواهیم واقعی و منطقی نگاه کنیم جمهوری اسلامی ایران موفق ترین الگوی دموکراسی دینی در منطقه خاورمیانه است که هم توانسته آن مشارکت حداکثری را در عرصه داخلی فراهم کند، هم زمینه رفاه را در درون فراهم کند و هم شان و منزلت شهروندان تامین شده و هم اینکه از نظر نظامی و مفهموم امنیت توانسته در دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری یک خوش بینی را حداقل در نزد اندیشمندان در عرصه جهانی ایجاد کند که ایران حکومتی است که در دو عرصه داخلی و خارجی موفق است.

وی افزود: وقتی می خواهیم جمهوری اسلامی را از نظر مفهوم مشارکت و جمهوریت بررسی کنیم می بینیم که در نظام اسلامی تقریبا در ریزترین امور مشارکت داریم و از جزئی ترین تا کلان ترین سطح جمهوری اسلامی دارای مشاکرت راهبردی است، یعنی حتی در انتخابات مربوط به شوراها مشارکت کاملا جدی مشاهده می‌‎کنیم.

طاهری گفت: مردم حتی در امور روستایی خود شورای محلی انتخاب می‌کنند و این شورای روستایی دهیار انتخاب می‌کند، در سطح‌های بالاتر در ارتباط با مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری این انتخابات را چهار سال یکبار داریم و حتی در ارتباط با مجلس خبرگان رهبری این انتخابات را همواره داریم و داشتیم و بنابراین کاملا حکومت دموکراتیک و مبتنی بر آرای مردم است.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران را باید در محیط کلان منطقه خاورمیانه ارزیابی کنیم و واقعیت این است که ما هم کارآمدترین دموکراسی منطقه و به تعبیری بروزترین دموکراسی منطقه هستیم و هم حتی نسبت به کشورهایی چون ترکیه یک دموکراسی قدرتمندتر هستیم چرا که در درون ترکیه تاکنون کودتاهای متعددی رخ داده است ولی در جمهوری اسلامی ایران ما چنین چیزی را ندیدم این خود نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی زمینه مشارکت عمومی شهروندان را در تعیین سرنوشت خود فراهم  کرده است.

طاهری گفت:  پس می توانیم با قاطعیت و جدیت بگوییم که جمهوری اسلامی در این زمینه موفق بوده است و بنده معتقدم اگر زمینه دشمنی خارجی و دشمنی سطح نظام بین الملل با جمهوری اسلامی وجود دارد به این خاطر است که جمهوی اسلامی موفق شده یک قدرت به ویژه از منظر ارائه الگوی مردم سالاری دینی باشد که مشارکت مردمی را در درونن خودش به حداکثر رسانده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1720467
ارسال نظر
نظرات