شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 13:44 منتشر شده در مورخ: 1400/01/11 شناسه خبر: 1720509
کارآفرین کشوری و مدیر شرکت دانش‌بنیان مطرح کرد؛

ضرورت مانع‌زدایی از تولیدکنندگان داخلی نیمه تعطیل/ دانش‌بنیان‌ها پیشران تولید هستند

ضرورت مانع‌زدایی از تولیدکنندگان داخلی نیمه تعطیل/ دانش‌بنیان‌ها پیشران تولید هستند
روحانی گفت: از جمله موانع تولید می توان عدم حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را بیان کرد، اگر به شرکت‌های دانش‌بنیان توجه شود نه تنها مشکل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی حل می شود بلکه به سمت رونق تولید داخل خواهیم رفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رمضان روحانی، مدیر شرکت دانش بنیان و کارآفرین کشوری در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون ابلاغ شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب سال ۱۴۰۰ را به نام تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها، نام گذاری کردند بر این اساس بحث مانع زدایی تولید را در دو بخش گفتمانی و بخش ساختاری بررسی خواهیم کرد.

وی افزود: در بخش گفتمانی، در حال حاضر گفتمانی بر کشور غالب است که راه حل مشکلات تولید را در خارج از کشور جستجو می‌کند، همین امر باعث کم‌توجهی به تولید داخل و معطل نگه داشتن شرکت های مولد داخلی شده است.

رئیس انجمن علمی حاشیه شهر مشهد گفت: ما نیاز به یک گفتمان در کشور داریم که بداند مشکلات تولید در داخل کشور است و باید نگاه به درون داشته باشیم به پتانسیل ها و ظرفیت های درون کشور، حمایت از شرکت های داخلی و تامین زمینه برای فروش محصولات داخلی و صادرات آن، که این مستلزم انتخابات ۱۴۰۰ و انتخاب این نوع گفتمان توسط مردم می‌باشد.

وی افزود: در بخش ساختارها باید روش ها را بررسی کرد به عنوان مثال چند مورد که می‌توان از موانع اصلی تولید نام برد، اولین مورد واردات کالاهای مشابه داخلی است، در بحث واردات کالاهای مشابه داخلی ابتدا سهم دولت را بررسی می‌کنیم در این زمین دو ایده وجود دارد ایده اول تعرفه بستن روی کالاهای مشابه خارجی و ایده دوم ممنوعیت واردات کالاهای مشابه خارجی است.

روحانی ادامه داد: در مورد اول اگر روی کالاهای مشابه خارجی تعرفه بسته شود در گذر زمان در مقام عمل باعث افزایش حجم قاچاق در کشور خواهد شد،  چون کالا در کشور وجود دارد اما با قیمت بالا، پس زمینه برای ورود کالاهای قاچاق هم فراهم می‌شود اما ایده دوم که ممنوعیت واردات کالاهای مشابه خارجی است سبب جلوگیری از قاچاق می‌شود، به شکلی که چون ورود این کالاها به کشور ممنوع است هر مورد وجود این کالا در داخل کشور به عنوان یک کالای قاچاق محسوب میشود و وقتی جلوی قاچاق گرفته شود یکی از موانع بزرگ تولید برطرف خواهد شد.

وی افزود: در بحث کالاهای مشابه داخلی بعد از سهم دولت باید سهم مردم هم مشخص شود، در این زمینه باید روی خرید کالاهای مشابه و هم رده داخلی تعصب وجود داشته باشد، به همان میزان که در هنگام بازی فوتبال میان ایران و یک کشور دیگر یک نوع تعصب برای برد کشور وجود دارد که در زمینه خرید و حمایت از کالای داخلی هم باید همان تعصب وجود داشته باشد.

دانشجو دکتری نانوتکنولوژی در دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: مورد دیگری که در بحث زدودن موانع از تولید باید نام برد ارتباط دانشگاه و صنعت است، در این زمینه سهم دولت تسهیلگری و وضع قوانین در جهت افزایش ارتباطات میان دانشگاهیان و اهل صنعت است و وزارت علوم می‌تواند قوانین در دانشگاه ها وضع کند که دانشجوهای دوران کارشناسی باید یک روز در هفته در شرکت های مولد صنعتی مشغول به کار شوند و به عنوان یک واحد درسی بگذرانند تا در کنار تحصیل با مشکلات صنعت هم آشنا شوند.

وی افزود: دانشجویی های ارشد و دکتری باید به عنوان پایان نامه یکی از مشکلات صنعت تولید یا بحث رونق و جهش تولید را مد نظر قرار دهند و پس از آن شایسته دریافت مدرک کارشناسی ارشد و دکتری خواهند شد یعنی جایگزین کردن حل مشکلات توسط پتانسیل عظیم دانشجو در کشور به جای مقاله دادن، البته در اینجا نباید از سهم اساتید دانشگاه و صاحبان صنعت نیز به راحتی گذشت، اساتید دانشگاه می توانند در قالب پروژه های دانشگاهی دانشجوها را به سمت صنعت بکشانند و صاحبان صنعت نیز این زمینه را فراهم کنند تا اساتید علاقمند به حوزه تولید بتوانند پایان‌نامه‌های دانشجویان خود را در صنعت تعریف کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: از جمله موانع دیگری که در مسیر تولید داریم اقتصاد دولتی و عدم توجه به بخش خصوصی است. بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی و بیان سیاست‌های کلی آن توسط رهبری، واگذاری سهام شرکت‌ها و دارایی های دولت به بخش خصوصی باید سبب کوچک‌سازی و چابک‌سازی و کارآمد تر کردن دولتها شود، در کنار این مسئله رشد شرکتهای خصوصی و متعاقباً رشد و توسعه اقتصادی کشور و افزایش سطح عمومی اشتغال و تسهیل مسیر تولید را به همراه خواهد داشت اما متاسفانه عدم اعتماد به سیاست‌های اقتصادی دولت توسط بخش خصوصی و ریسک سرمایه‌گذاری در کشور باعث شده است تا بخش خصوصی نتواند وارد مسیر تولید شود و در نتیجه اکثر سرمایه های کشور به سمت درآمدهای کاذب مانند خرید مسکن، خودرو و دلار و غیره سوق داده شده است و لذا سرمایه گذار داخلی کمتر ریسک می‌کند تا به سمت تولید برود.

عضو شورای معتمدین حاشیه شهر مشهد با بیان اینکه اکثر شرکت‌های دانش‌بنیان امروز از نظر علمی و فناوری در سطح بالایی قرار دارند، اما از نظر مالی و اقتصادی بنیه قدرتمندی ندارند پس نمی‌توانند وارد رقابت در بازار شوند گفت: از جمله دیگر موانع تولید می توان عدم حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را بیان کرد، اگر به شرکت‌های دانش‌بنیان توجه شود نه تنها مشکل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی حل می شود بلکه به سمت رونق تولید داخل خواهیم رفت.

وی افزود: دولت در این زمینه می‌تواند موارد زیر را انجام داد به عنوان مثال تسهیل روند ثبت شرکتهای دانش‌بنیان و کاهش بروکراسی اداری، حمایت مالی برای راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان، حمایت معنوی در کددار کردن و برندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، معرفی محصولات و کمک به فروش محصول، بازاریابی برای شرکت‌های دانش بنیان.

فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: دولت باید از دستگاه عریض خودش برای خرید و مصرف محصولات دانش‌بنیان داخلی و تبلیغات و کار رسانه‌ای برای ترغیب مردم به خرید محصولات داخلی و اعتمادسازی میان مردم و تولید ملی در جهت شکوفایی شرکت های دانش بنیان شروع کند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1720509
ارسال نظر
نظرات