شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 15:30 منتشر شده در مورخ: 1400/01/11 شناسه خبر: 1720537
درگفت و گو با کارشناس خانواده مطرح شد:

بی تفاوتی برخی والدین نسبت به رفتارهای پرخاشگرایانه کودکان/مراجعه به روانشناس عیب نیست!

بی تفاوتی برخی والدین نسبت به رفتارهای پرخاشگرایانه کودکان/مراجعه به روانشناس عیب نیست!
کارشناس مشاوره و روانشناسی با بیان اینکه بی تفاوتی والدین نسبت به رفتارهای پرخاشگرایانه فرزندان هشدار دادو گفت :والدین باید به خواسته های فرزندان توجه داشته و از بروز خشم های هیجانی که مهمترین عامل پرخاشگری است پرهیز کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حمیده جعفری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ، در خصوص رفتار والدین با فرزندان و ارائه راهکارهای پیشگیری از رفتارهای زننده و پرخاشگرایانه آنان گفت: امروزه تغییر در سبک زندگی آحاد جامعه و فشارهای های شدید روحی و روانی ناشی از مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آسیب های ناشی از آن بر تک تک اعضای خانواده تاثیرگذار است و همین مشکلات و آسیب ها دامنه صبر و تحمل اعضای خانواده ها را کمتر کرده است.

وی افزود: رفتارهای نسنجیده و گاها آغشته با غضب و تندی والدین باعث بروز برخی رفتارهای پرخاشگرایانه از سوی فرزندان را به دنبال دارد که بیشتر آن ناشی از عدم کنترل خشم در مواجه با رفتار زننده فرزندان است.

کارشناس مشاوره و روانشناسی تصریح کرد:عدم برقراری ارتباط درست با فزندان و عدم شناخت کامل از روحیات و نیازسنجی فرزندان توسط برخی والدین که گاها نیز مشاهده شده است که حتی به این نیازها که عاطفی، روحی، روانی و مالی و سایر حوزه ها است کاملا بی تفاوت و یا نا آگاه هستند.

وی تاکیدکرد: نبود رابطه صمیمی و عاطفی در بین اعضای خانواده و گاها نیز تفاوت قائل شدن بین فرزندان و بی احترامی در برخورد با سایر فرزندان نسبت به همدیگر از دلایل عمده این پرخاشگری ها است.

جعفری گفت: اختلال نافرمانی و برخوردهای نسنجیده در هنگام بروز یک اشتباه از سوی فرزند می تواند زمینه ساز حرکت به سمت پرخاشگری فرزندان باشد که متاسفانه برخی از والدین نسبت به آن کاملا بی تفاوت هستند.

کارشناس مشاوره و روانشناسی تصریح کرد:ارتقای سطح کمی و کیفی رفتار والدین و افزایش محبت بین سایر فرزندان، نگاه مساوی در محبت به فرزندان و شناسایی و رفع نیازمندی های فرزندان به سهم مساوی با حفظ اولویت ها می توانید راهکاری برای کاهش این پرخاشگری ها باشد.

وی تاکیدکرد: تشویق و ترغیب فرزندان در بین سایر اعضای فامیل و توجه به نیازها، پرهیز از تحقیر و تمسخر فرزند در خانه و محیط های خانوادگی، درآغوش کشیدن و به کار بردن کلمات محبت آمیز و تحریک کننده محبتی، بیان علاقه خود نسبت به فرزند و بلعکس، بیان عواقب خطرناک رفتارهای پرخاشگرایانه و تذکر به فرزند در خصوص پیامدهای ناشی از این پرخاشگری، پرهیز از داد زدن و دعوا کردن برای اقدامات خشمگینی که انجام می دهد تا زمان بهبودی کامل می تواند بر کاهش دامنه پرخاشگری فرزندان تاثیرگذار باشد.

جعفری گفت: یکی از مهمترین چالش های که امروز در تمام خانواده ها با آن مواجه هستیم عدم مراجعه به روانشاسان و مشاورین در این حوزه است که باید این را خوب بدانیم که وقتی دچار یک سرماخوردگی می شویم برای درمان به پزشک متخصص مراجعه می کنیم تا سلامت جسم خود و فرزندان را تامین کنیم ولی وقتی فرزندما به لحاظ روحی و روانی دارای رفتارهای پرخاشگرایانه است از مراجعه به روانشناس که متخصص در حوزه رفتاری است کاملا خود داری می کنیم تا جایی که شاهد برخی خودکشی ها، اعتیاد، آسیب های اجتماعی و غیره گرفتار شویم و آن روز دیگر مصیبت خواندن چندان تاثیری به حال خود و فرزندانمان ندارد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1720537
ارسال نظر
نظرات