شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:24 منتشر شده در مورخ: 1400/01/12 شناسه خبر: 1720610
کارشناس امور سیاسی:

پشتوانه مردم در همه عرصه ها نقش متمایز انقلاب ما با سایر جهان است/ عمل به وعده ها؛ ویژگی بارز جمهوری اسلامی

پشتوانه مردم در همه عرصه ها نقش متمایز انقلاب ما با سایر جهان است/ عمل به وعده ها؛ ویژگی بارز جمهوری اسلامی
مجتبی قزاق گفت: در طول تاریخ ما، هیچ حادثه‌ای مثل حادثه‌ پیروزی انقلاب اسلامی و حوادث بعد از آن نبوده است که مردم در آن، نقش مستقیم داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مجتبی قزاق؛ کارشناس امور سیاسی در گفت و گو با عصرهامون، با اشاره به شاخص ترین ویژگی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: همه انقلاب های کشورها جهان در برخی از امور با هم متشابهند ولی هر انقلابی ویژگی های خاص به خود را دارد که در دیگری وجود ندارد و مهم ترین شاخص جمهوری اسلامی ایران؛ حاکمیت الله، قدرت و نفوذ معنوی رهبری، روحانیت، وحدت و همبستگی همه اقشار است.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران توسط کسانی شروع شده و به ثمر نشست که معتقد بودند حاکمیت تنها از آن خدا، پیامبر(ص) و ائمه معصومین (ع) بوده و هر کس از غیر طریق آنان بـه حکومت بـرسد طاغوت وغـیرقانونی خواهد بود و به همین دلیل حاکمیت پادشاهان را در طول تاریخ غیرقانونی و نامشروع می دانستند و در زمان غیبت امام زمان (عج) تنها حاکمیت فقیه جامع الشرایط را بعنوان نماینده آن حضرت در جهان اسلام می پذیرند.

وی با اشاره به قدرت و نفوذ معنوی رهبر در حکومت اسلامی تصریح کرد: در همه انقلاب ها مردم تابع و گوش به فـرمان رهبری آن بوده وبه دستوراتش عمل می کنند اما این مسئله در انقلاب ما از شدت بیشتری برخوردار بود زیرا رهبری انقلاب در لباس مرجعیت و نـمایندگی از نـاحیه امام زمان (عج) ظهور کرده و اعتقاد مـردم اینگونه می شود که رد حکم او رد حکم امام زمان است.

کارشناس سیاسی ادامه داد: عمل بـه بیانیه ها و دسـتورات رهـبری در طول انقلاب بعنوان عمل بدستورات اسلام تقلی می شد اینجاست که رهبری انقلاب اسلامی ایران از بـقیه رهـبران انـقلاب دنیا جـدا مـی شود و حکم او از نفوذ بیشتری بین مردم و جامعه برخوردار می شود.

وی با اشاره به نقش روحانیت در جمهوری انقلاب اسلامی اذعان کرد: روحانیت شیعه در بعد تبلیغی و آگاه کردن مردم و رسـاندن پـیام رهـبری به مردم و تشریح اهداف انقلاب و بازگو کردن فـساد و تـباهی دستگاه حاکمه نقش به سزایی داشته و با توجه بـه ایـنکه هیچ یک از رسانه های گروهی در داخل و خارج کشور در اختیار انقلابیون نبود اما در اسرع وقت پیام رهبری را بـه امت می رسانده و نـظر ایشان را برای مردم در روند انقلاب تشریح می کردند.

قزاق گفت: از آنـجا کـه 2 / 99 درصـد مردم ایران مسلمان بوده و انقلاب نیز مـاهیتی اسـلامی داشت همه اقشار مختلف مردم از طلبه و دانشجو تا بـازاری و کشاورز، باسواد و بی سواد همه و همه باهم در رونـد انـقلاب متحد بوده و از یکدیگر حمایت می کردند و دست به دسـت یـکدیگرعـلیه رژیـم حاکم قیام کردند.

 وی ادامه داد: در طول تاریخ بشریت هیچ انقلابی در دنـیا بـا این نوع یکپارچگی مردم روبرو نبود زیرا انقلاب کارگری فـقط همبستگی کارگران را و انقلاب آزادی خواهی تنها یـکـپارچگی آزادیخواهان را به همراه داشت اما انـقلاب اسـلامی ما وحدت و همبستگی مسلمین را همراه خود دارد.

 وی علل محبوبیت جمهوری اسلامی در بین مردم را نقش و پذیرش امام خمینی(ره) عنوان کرد و افزود: در شکل گیری و وقوع انقلاب اسلامی ایران، پذیرش رهبری امام خمینی (ره) و تاسیس نظام اسلامی چند عامل موثر و تعیین کننده بود.

وی ادامه داد: نارضایتی عمیق و گسترده از وضع موجود در انقلاب اسلامی با شاخص هایی مانند تظاهرات، درگیریها و اعتصاب عمومی و تنفر همگان از رژیم شاهنشاهی و پیوند ویژه دینی و تاریخی روحانیت با مردم وضعی استثنایی پدید آورد و گسترش آرمان انقلاب اسلامی، ایجاد و گسترش روحیه انقلابی و بسیج عمومی و به صحنه آوردن مردم ختم شد.

این کارشناس سیاسی اظهار کرد: ویژگی های شخصی امام که شامل مقام عرفانی و فلسفی، فقاهت و اجتهاد، ذوق ادبی و آشنایی او به لطایف کلام، آگاهی او از سیاست های جهانی، اخلاق آموزنده و سازنده او و مناجات های تکان دهنده نیمه شب وی، همه و همه پرتوی از ابعاد گسترده شخصیت او می باشند.

وی با اشاره به هدف اصلی قیام مردم گفت: هدف اصلی قیام مردم به حاکمیت رساندن مکتب و موازین اسلامی بود که این آرمانها در کلیه شعارهای کوبنده تمامی قشرها متجلی بود و اسلام در جذب و تحرک بخشیدن به نیروهای مومن نقش تعیین کننده داشت پیوند ایدئولوژی انقلاب اسلامی با فرهنگ عمومی کشور و به عبارت دیگر اصالت فرهنگی آن از نکات عمده تفاوت های انقلاب اسلامی با دیگر انقلاب های معاصر است.

قزاق ادامه داد: روحیه انقلابی در انقلاب اسلامی با شاخص هایی چون عدم تسلیم افراد انقلابیون در برابر اقدامات رفرمیستی رژیم و بی توجهی به اقدامات سرکوب گرانه رژیم و وجود روحیه شهادت طلبی و فداکاری در راه آرمان مشخص می شود و از این رو انقلاب اسلامی را متمایز و با دیگران غیر قابل مقایسه می کند.

وی با اشاره به نقش و جایگاه مردم در شکل گیری موفقیت در مسیر راه جمهوری اسلامی یادآور شد: در طول تاریخ ما، هیچ حادثه‌ای مثل حادثه‌ پیروزی انقلاب اسلامی و حوادث بعد از آن نبوده است که مردم در آن، نقش مستقیم داشته باشند و پنجاه روز بعد از پیروزی انقلاب، نظام سیاسی کشور به وسیله‌ رفراندوم مردم تعیین شد.

کارشناس سیاسی بیان کرد: با نگاه به انقلاب های گوناگون به اهمیت این موضوع پی خواهیم برد و پس از پیروزی انقلاب، مردم فهمیدند چه نظامی را میخواهند که خودشان پای صندوق های رای آمدند و با آن رای عجیب و تاریخی مشخص کردند که نظام جمهوری اسلامی انتخاب آنها است.

 وی افزود: مردم در طول مبارزات انقلاب اسلامی یکی از ارکان اصلی مبارزات محسوب می شدند و حضور آنان در صحنه و آمادگی برای برپایی حکومت اسلامی و همراهی و پذیرش رهبری حضرت امام و جانفشانی و فداکاری آنان، مهمترین نقش را در پیروزی انقلاب اسلامی دارا بودند و در حقیقت انقلاب اسلامی را باید محصول فداکاری مردم دانست.

کارشناس امور سیاسی اذعان کرد: هر چه از زمان پیروزی انقلاب فاصله بگیریم وظیفه ما در قبال جوانان و نوجوان دوچندان می شود و نباید از این مهم غافل شویم، چرا که آنان دوران قبل از انقلاب را ندیدند و اطلاعات جامع و کاملی از آن زمان ندارند و به همین علت باید دستاوردها و خدمات  انقلاب اسلامی ایران را برای آنها بیان کنیم.

 وی با تاکید بر اینکه دشمنان قسم خورده قصد بزرگ جلوه‌ دادن مشکلات و کمبودها، با قدرت رسانه ای خود را دارند گفت: دشمنان با سیاه نمایی و کوچک نشان دادن دستاوردها و خدمات به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در جامعه هستند تا پشتوانه مردمی انقلاب  که اصلی ترین رکن و مؤلفه اقتدار ماست، را  تضعیف کنند.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات ضروری امروز تشریح و تبیین وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاست خارجی و دفاعی کشور قبل و بعد از انقلاب برای آحاد جامعه به ویژه برای جوانان و نوجوانان است.

وی خاطر نشان کرد: باید بدانیم که در چه شرایطی بودیم و هم اکنون در کجا قرار داریم و تبیین شرایط قبل از انقلاب باعث می شود تا به اهمیت و عظمت دستاوردهای ارزشمند انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی بهتر پی ببریم.

 قزاق گفت: خدمات و دستاوردهای نظام و انقلاب اسلامی بی شمار هستند و هیچ کشوری در دنیا با این همه مشکلاتی که ما داشتیم از جنگ هشت ساله، تحریم های شدید دشمنان، ترور و توطئه ها، جنگ نرم و سخت، ظرف این سالها نتوانسته در این بازه زمانی به این میزان از پیشرفت و اقتدار که حالا داریم دسترسی پیدا کند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1720610
ارسال نظر
نظرات