شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:18 منتشر شده در مورخ: 1400/01/13 شناسه خبر: 1720818
روز طبیعت در خانه می مانیم؛

جولان ویروس جهش یافته در سراسر ایران/در ۱۳ بدر عامل انتشار کرونا نباشیم

جولان ویروس جهش یافته در سراسر ایران/در ۱۳ بدر عامل انتشار کرونا نباشیم
ویروس جهش یافته در سراسر ایران در حال جولان است، بنابراین روز طبیعت امسال تفاوت هایی با سال های گذشته دارد و مردم باید برخلاف روال گذشته در خانه بمانند تا زنجیره انتقال ویروس منحوس کرونا قطع شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ طبق آخرین خبرها از وزارت بهداشت و درمان روند ابتلا به کرونای انگلیسی در کشور صعودی شده که سیستان و بلوچستان نیز از این قافله عقب نمانده است، اتفاقی که دلیل آن را سفرهای نوروزی و افزایش دید و بازدیدها بدون توجه به پروتکل های بهداشتی می دانند.


و اما امروز، روز طبیعت است، روزی که ایرانیان از هزاران سال پیش با رفتن به دامان طبیعت و برقراری ارتباط، قدر دانی و تشکر را از طبیعت به نمایش در می آوردند، ولی امسال همچون سال گذشته این روز به گونه ای متفاوت و با توصیه به در خانه ماندن جشن گرفته می شود.

تقدیر مقام معظم رهبری از همکاری مردم در ۱۳ فروردین ۹۹

سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا از مردم خواسته شد که به طبیعت نروند تا از ابتلای به این بیماری کاهش یابد که با این توصیه ها با استقبال خوب مردم و تقدیر مقام معظم رهبری در تمجید از مشارکت هوشمندانه و مسئولانه هموطنان عزیز در ۱۳ فروردین ۹۹ همراه شد.

در همین راستا رهبری فرمودند که "مردم سیزده‌بِدر نرفتند. این نشان‌دهنده‌ آن است که مردم به معنای واقعی کلمه یک نظم عمومی را در مواجهه‌ با این حادثه پذیرفته‌اند."

اوج گیری خیز بعدی کرونا و توصیه به در خانه ماندن

در همین راستا طی روزهای اخیر با افزایش آمار مبتلایان به کرونا و به ویژه نوع جهش یافته آن، مقام های مسئول به عدم رفتن به طبیعت در روز 13 بدر توصیه می کنند و خواستار همکاری مردم هستند.

همچنین وزارت بهداشت در قالب پیامک هایی با آرزوی تندرستی و شادکامی به مردم اعلام کرد که متاسفانه اوج گیری خیز چهارم کرونا در سراسر کشور قطعی بوده و تعداد مبتلایان در اکثر نقاط کشور با سرعت در حال افزایش است. 

در این پیامک از مردم خواسته شد که برای حفظ سلامت و جان خود و خانواده، به سیزده بدر نروند، خارج از منزل حتما ماسک بزنند، از حضور در دورهمی‌های خانوادگی، مراسم عروسی و سوگواری و‌ محیط‌های پر جمعیت پرهیز کنند.

قدرت سرایت و بیماری زائی بالای کرونای انگلیسی

در همین راستا، محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در سیستان و بلوچستان نیز در حال افزایش است و این نوع از ویروس تقریبا جایگزین نوع قبلی شده است.

وی ادامه داد: خطر ورود سیستان و بلوچستان به موج سوم همه گیری کرونا جدی بوده و روند بیماری در استان نشان دهنده افزایش آرام موارد مثبت، موارد بستری و موارد فوت ناشی از بیماری کروناست.

به گفته این مقام مسئول، ویروس جهش یافته کرونا به دلیل قدرت سرایت و بیماری زائی بالا خطرناک تر از نوع قبلی است و به همین دلیل موج بعد همه گیری نیز در مقایسه با موج قبلی خطرناک تر خواهد بود.

مانع چرخش ویروس شویم

مهدی طباطبائی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم گفت: طبق مصوبه شصت و دومین جلسه ستاد ملّی مبارزه با کرونا ممنوعیت هر گونه تجمع و دور همی در پارک ها، بوستان ها، تفرجگاه ها و فضای سبز در روز طبیعت توسط استانداری سیستان و بلوچستان هم ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: با توجه به خطر انتقال نوع جهش یافته ویروس کووید-۱۹ و به دلیل قدرت سرایت، قدرت بیماری زائی و قدرت کشندگی ویروس جدید، از همه هم استانی ها درخواست می شود تا با ماندن در منزل مانع از چرخش بیشتر ویروس در جامعه شوند.

انتهای پیام/ 

https://www.dana.ir/1720818
ارسال نظر
نظرات