شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 16:38 منتشر شده در مورخ: 1400/01/13 شناسه خبر: 1720858
در خطبه های نماز جمعه خراسان رضوی مطرح شد

موانع سر راه تولید باید توسط مسئولان برداشته شود / سند همکاری جامع ایران و چین زنگ خطری برای آمریکا است

موانع سر راه تولید باید توسط مسئولان برداشته شود / سند همکاری جامع ایران و چین زنگ خطری برای آمریکا است
نماز عبادی سیاسی جمعه در سراسر خراسان رضوی برگزار شد و در خطبه های نماز جمعه این هفته خراسان رضوی بر رفع موانع سر راه تولید تاکید شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ در ادامه خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های خراسان رضوی را مشاهده می‌کنیم.

 

امام جمعه مشهد:

سرمایه‌های سرگردان کشور باید وارد عرصه تولید شود

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهدمقدس ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس در جوار بارگاه رضوی اظهار داشت: غیبت و تهمت همسران به یکدیگر دو گناه محسوب می‌شود؛ یک گناه این است که تهمت زده شده و غیبت شده است و هیچ مرد و زنی این حق را ندارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی گفت: علاوه بر این گناه کبیره، یک خیانت در کانون زندگی نیز محسوب می‌شود و در ارتباط خانوادگی این آقا و خانم یک خیانت بزرگی صورت داده و خداوند متعال در سوره بقره نسبت به این مسئله انذار داده و فرموده زن و شوهر در حکم لباس و پوشش یکدیگر هستند و اگر این عیب به دیگری منتقل شود حکم لباس بودن ازمیان‌رفته است.

آیت‌الله علم‌الهدی در ادامه با اشاره به بزرگداشت روز طبیعت بیان کرد: این روز از ابعاد مختلف قابل تعقل است؛ یک عده در مقام نقد این روز هستند؛ اتفاقاً این درست نیست؛ مسئله روز طبیعت از بقایای فرهنگ این سرزمین و فرهنگ ایرانیان قدیم است.

وی بیان کرد: از برکات اسلام مقدس این است که در اسلام وقتی عقاید و فرهنگ و دین‌مداری اسلامی در میان ایرانیان ایجاد شد آنچه در فرهنگ ایران قدیم بود با گذشت چندین قرن باقی‌مانده و به دلیل غنای آن بوده است.

امام جمعه مشهد مقدس گفت: در حکمت فرهنگی ایرانیان قدیم این مسئله یک نقطه فرصت بوده تا مردم به‌عنوان تفریح و نشاط بهاری یک تحولی در زندگی ایجاد کنند و از جریان زندگی عادی خارج شده و در وضعیت خاصی از نظر بهره‌برداری از نشاط بهاری واقع شوند.

آیت‌الله علم‌الهدی عنوان کرد: مسابقات اسب‌سواری و چوگان پیش‌ازاین در شمال خراسان در این روز مرسوم بوده و در این نشاط بهاری یک تحول ایجاد می‌شده است و دلیل آن این بوده که در این روز اصطلاحاً شکوفه‌ها به گل تبدیل شده‌اند.

وی افزود: در طول تاریخ پیدایش اسلام در سرزمین ایرانیان در لابه‌لای اصول فرهنگی اسلام و این فرهنگ غنی این روز به‌یادگارمانده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به روایتی در این زمینه بیان کرد: در روایات آمده که با روزهای دشمنی نکنید برای مثال عدد ۱۳ را «نحس» نخوانید و روزه سیزده‌بدر را نحس ندانید. دشمنی کردن با روزها در روایات به‌مثابه دشمنی با خدا آمده است. روزها بیانگر نعمت‌های الهی هستند.

آیت‌الله علم‌الهدی عنوان کرد: باید در مقابل این نعمات خداوند را شاکر بود و در روز طبیعت نیز باید این مصداق را رعایت کرد و در این روز گناه و معصیت خدا را انجام نداد.

وی در ادامه با اشاره به شعار امسال از سوی مقام معظم رهبری گفت: در این شعار، اسراری برای حل تمام مشکلات ما وجود دارد. این صف مرغ و روغن چرا ایجاد شده است؟ این گرانی کالاهای اساسی از کجا شکل‌گرفته است؟ در این مملکت سرمایه‌های سرگردانی وجود دارد که سرمایه‌دار در حوزه دلالی و تجارت نامشروع به کار گرفته و احتکار می‌کند و نتیجه آن صف مرغ و روغن می‌شود و دودش به چشم مردم و قشر آسیب‌پذیر می‌رود.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی اظهار داشت: اگر بنا شد بازار تولید به راه افتاد و چرخ کارخانه‌ها راه افتد مشکل حل می‌شود؛ نیروی مبتکر انسانی بالایی داریم که در جریان توسعه امکانات زندگی روزمره از ظرفیت بالایی برخوردار هستند و باید از این ظرفیت‌ها بهره گرفت. سد و زمین‌های هموار زیادی در عرصه کشاورزی داریم و مملکت ما چهارفصل است.

آیت‌الله علم‌الهدی عنوان کرد: یک چنین مملکتی اگر تولیدش به کار بیفتد و سرمایه‌های سرگردانش وارد عرصه تولید شود دیگر کسی برای سرمایه‌دار شدن به احتکار روغن و مرغ روی نمی‌آورد و کالای روزمره زندگی مردم احتکار نمی‌شود. راهکار مشکلات تولید است.

وی گفت: اگر تولید در این کشور در عرصه‌های کشاورزی و صنعت و دانش‌بنیان به کار بیفتد و تولید روزافزون شود و دستگاه‌های اجرایی و ادارات مسئول به پشتیبانی باشند، موانع تولید از میان می‌رود. وظیفه وزارت اقتصاد و صمت و دستگاه‌های قضایی و قانون‌گذاری در این زمینه روشن است.

امام جمعه مشهد مقدس تصریح کرد: باید موانع برداشته شود و دستگاه قضایی نیز مانع زدایی کند و دستگاه‌های اجرایی را تحت کنترل قرار دهد. موانعی وجود دارد که باید از میان برود و واردات و صادرات مدیریت شده و بر آنها نظارت شود. مجلس نیز باید نظارتش کامل شود. اگر فعالیت دستگاه‌ها و نظارت‌ها جهادی شود تولید پشتیبانی و مانع زدایی می‌شود.

امام جمعه خلیل آباد:

همکاری جامع با چین عدول از شعار نه شرقی و نه غربی نیست 

حجت‌الاسلام علی ناهیدی، امام‌جمعه خلیل‌آباد ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان، اظهار داشت: سند همکاری ایران و چین در جریان سفر رسمی وزیر امور خارجه چین به ایران امضا شد و این گام بلند برای گشایش روابط با شرق است.

وی با بیان اینکه ابراز نگرانی و ناراحتی هم‌زمان رژیم آمریکا، رژیم غاصب اسرائیل، استکبار جهانی سلطنت‌طلبان و غرب‌زدگان نیز قابل‌توجه است، خاطرنشان کرد: اگر این سند همکاری با آمریکا بسته می‌شد قطعاً این افراد دیگر نگرانی نداشتند و ناراحت نمی‌شدند.

امام‌جمعه خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه تقویت زیرساخت‌های دفاعی، مقابله با تروریست، برگزاری مانورهای منظم نظامی به‌عنوان نمایش قدرت و همسویی دو کشور و... از مهم‌ترین محورهای این سند به شمار می‌رود، تصریح کرد: همکاری‌های اقتصادی و همکاری در حوزه‌های نفت، صنعت، معدن، انرژی، ریلی، زیست محیطی، مسائل بانکی، مالی، گمرکی، بندری، آموزشی، مخابراتی، سلامت، کشاورزی و... در این سند مورد تأکید قرار گرفته است.

وی همچنین در ادامه اذعان کرد: این سند برخلاف شایعات معاندان و مخالفان نه تفاهم‌نامه، نه توافق‌نامه و نه قرارداد است بلکه نقشه راه و چهارچوب همکاری و زمینه‌های مشارکت طرفین است که البته بر اساس منافع مشترک می‌توان از درون آن ده‌ها توافق و قرارداد در طول زمان ۲۵ سال منعقد ساخت.

ناهیدی با اشاره به اینکه آنچه که نیاز به انتشار دارد موافقت‌نامه‌ها و قراردادها است و انتشار آن را الزام قانونی می‌کند درصورتی‌که این سند همکاری به‌صورت قانونی نیاز به تصویب مجلس ندارد، عنوان کرد: این‌چنین تفاهمی با چین تنها مختص ایران نیست بلکه چین با کشورهایی نیز عربستان، ترکیه، اتحادیه اروپا و ۱۴ کشور آسیایی سند همکاری داشته است.

وی با بیان اینکه همکاری جامع با چین عدول از شعار نه شرقی و نه غربی نیست لذا نگاه به شرق به معنای پذیرش استعمار نیست، تشریح کرد: مزدوران داخلی که آمریکا را قبله خود قرار داده‌اند نگران استقلال ایران نباشند.

خطیب جمعه خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه برخی غرب‌زدگان داخلی که چشم بر بدعهدی‌ها و استعمارگری‌های غربی بسته‌اند نباید از این معنا نگران باشند، بیان کرد: ایران اسلامی در راستای گسترش نگاه به شرق که بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری بود برای استفاده از ظرفیت کشورهای قدرتمند جهان گام بلندی را با کشورهایی نظیر روسیه، هند و کشورهای همسایه خواهد برداشت.

وی با بیان اینکه ایران حمایت‌های چین را در دوران دشوار تحریم موردتوجه دارد و چین در دوران تحریم بیشترین نفت را از ایران خریداری کرده است، ابراز کرد: دیگر کشورها هم می‌توانند به صورت مستقل همکاری خود را با ایران اسلامی تقویت کنند و به صورت مستقل و بدون ترس و اجازه از آمریکا وارد شوند.

حجت‌الاسلام ناهیدی با اشاره به فرارسیدن دهه غبارروبی مساجد، تشریح کرد: بیش از ۴۰۰ نکته در باب مسجد در بخش‌های مختلف بیان شده و یکی از آن نکات مسئله غبارروبی مساجد است و غبارروبی مساجد بر مبنای آیه شریفه‌ای در سوره توبه، توفیق دغدغه‌مندی در باب این مسئله نورانی تنها از سمت انسان‌های هدایت شده است.

وی با بیان اینکه افرادی که پاسدار مساجد هستند نباید از حرف افراد دیگر بترسد و به دنبال استعفا از مسئولیت خود در مسجد به دنبال تهدید یا سم‌پاشی دیگران باشد، تأکید کرد: تقدس و معنویت مسجد از دیدگاه اسلام بسیار بالا است و پیامبر اکرم (ص) فرموده‌اند که برای نفس کشیدن در مسجد ثواب زیادی را در نظر گرفته‌اند.

 

امام جمعه کاشمر: 

موانع سر راه تولید باید توسط مسئولان برداشته شود 

حجت‌الاسلام سید محمدکاظم طباطبایی، امام جمعه کاشمر ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان اظهار داشت: بر هیچ فردی پوشیده نیست که اگر ویروس کرونا کنترل نشود و ما مراقبت و پیشگیری نداشته باشیم چه صدماتی بر جامعه و مردم و برنامه‌های زندگی وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه بی‌احتیاطی‌ها در خصوص پیشگیری از کرونا زیاد شده و آمار رو به افزایش و تعطیل کننده است، خاطرنشان کرد: جهش جدیدی از آمار کرونا در راه است و تجربه ثابت کرده که زمانی که سفرها را کنترل و اجتماعات را تعطیل کردیم و همچنین اصول بهداشتی رعایت شد، آمار کرونا کاهش پیدا کرد.

امام جمعه کاشمر با تأکید بر اینکه شعار سال جدید توسط مقام معظم رهبری به‌عنوان تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها نامیده شد، تصریح کرد: مسئله تولید آن‌قدر اهمیت دارد که مجدد با توصیه مضاعف مسئله تولید را موردتوجه قرار دادند.

وی با اشاره به اینکه اگر از تولیدکنندگان حمایت و پشتیبانی شود و موانع از سر راه آنها برداشته شود مطمئناً تولید رونق می‌گیرد، اذعان کرد: موانع سر راه تولید را باید مسئولان بردارند و تولید به معنای واقعی جایگاه خود را پیدا می‌کند و اگر این صورت گیرد با اتکا به توان و ظرفیت نیروهای داخلی دیگر از تحریم‌ها و تهدیدها هراسی وجود نخواهد داشت.

 

امام جمعه کوهسرخ:

سند همکاری جامع ایران و چین زنگ خطری برای آمریکا است

حجت‌الاسلام رضایی تولایی، امام جمعه کوهسرخ ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با اشاره به سند همکاری ایران و چین اظهار داشت: سند همکاری جامع و راهبردی که بین ایران و چین امضاء شد در عرف بین‌المللی جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی با بیان اینکه غرب‌زدگان روغن فکر و روشنفکرنما در خصوص این سند، هم‌زمان با آمریکا و اسرائیل و سلطنت‌طلبان جیغ بنفش سر دادند که این چه سندی است، خاطرنشان کرد: از سال ۹۴ در خصوص این سند صحبت‌هایی زده شد و در سال ۱۴۰۰ وزیر خارجه چین در سفر به ایران این سند را نهایی کرد.

امام جمعه کوهسرخ همچنین در ادامه تصریح کرد: تقویت زیرساخت‌های دفاعی دو کشور، مقابله با تروریست و دشمن تکفیری، برگزاری مانورهای دفاعی منظم، همکاری در حوزه‌های نفت، صنعت، معدن و تجارت، تقویت همکاری در حوزه‌های غیرنفتی مثل کشاورزی و شرکت‌های دانش‌بنیان و... از جمله مفاد این سند همکاری است.

وی با اشاره به اینکه شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی سرجای خود قرار دارد و با هند و روسیه و دیگر کشورها ارتباط داشته و خواهیم داشت، اذعان کرد: امروز شعار ما همان است و استقلال و اقتدار خود را حفظ می‌کنیم و به همین منظور آمریکا دستپاچه شده است.

رضایی تولایی با تأکید بر اینکه آمریکا زیر قرارداد برجام بی‌روح زدند و از این توافق بین‌المللی خارج شدند، عنوان کرد: سند همکاری جامع ایران و چین زنگ خطری برای آمریکا و مایه امیدی برای کشورهای دیگر است.

وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم که ایران قوی باشد، تشریح کرد: ایران در خصوص قدرت، موشک‌ها و توان قدرتی دفاعی خود مذاکره نمی‌کند و سر سازش با هیچ کشوری ندارد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1720858
ارسال نظر
نظرات