شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:33 منتشر شده در مورخ: 1400/01/14 شناسه خبر: 1720944
وعده‌های مسئولان دردی از کشاورز دوا نمی‌کند؛

قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی با هزینه‌های تولید تناسب ندارد/ بی‌توجهی دولت به درخواست کشاورزان

قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی با هزینه‌های تولید تناسب ندارد/ بی‌توجهی دولت به درخواست کشاورزان
قیمت همه کالاها و خدمات در سال‌های اخیر و خصوصا طی یک سال گذشته با افزایش جدی روبرو بوده است اما قیمت خرید تضمینی گندم یا ثابت بوده و یا اینکه افزایش چندانی نداشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی، گندم یکی از محصولات اساسی در زندگی انسانها محسوب می شود که بدون آن شاید نتوان زندگی کرد، چرا که نان خوراک بسیاری از مردم هاست این در حالی  است که قیمت همه کالاها و خدمات در سال‌های اخیر و خصوصا طی یک سال گذشته با افزایش جدی روبرو بوده است اما قیمت گندم یا ثابت بوده و یا اینکه افزایش چندانی نداشته است.

هرچند ممکن است قیمت این محصولات در بازار با افزایشی روبرو بوده باشد ولی نرخ خرید این محصولات از کشاورزان در مزارع یا ثابت بوده و یا اینکه افزایشی نداشته است  و اگر این چنین پیش برود دوباره پای دلال ها در هنگام برداشت محصول و یا زودتر از آن اجازه فروش به دولت را نمی دهد!


نرخ فعلی خرید با هزینه تولید این محصول استراتژیک همخوانی ندارد

چندی پیش بود که پرویز اوسطی نماینده مردم دهگلان و قروه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نرخ فعلی خرید تضمینی گندم با توجه به افزایش هزینه تولید منطقی نیست و با هزینه تولید این محصول استراتژیک همخوانی ندارد.

وی با اشاره به اینکه نرخ فعلی خرید تضمینی گندم با توجه به افزایش هزینه تولید منطقی نیست و با هزینه تولید این محصول استراتژیک همخوانی ندارد، ادامه داد: در سال‌های آینده باید با همکاری مجلس و کارشناسان این بخش اصلاح و از زیان کشاورزان گندم کار جلوگیری شود.

حال با وجود این تغییرات بسیاری از کشاورزان به ویژه در استان کردستان خواستار بازنگری و اصلاح قیمت تضمینی اعلام شده برای گندم در سال زراعی جاری که به ازای هر کیلوگرم چهار هزار تومان تعیین شده بود، هستند.


وضعیت رویش گندم طی این مرحله در استان رضایت بخش و مناسب است

محمدصالح احمدی بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان هم اظهار داشت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید اعم از هزینه تامین نهاده‌ها، برداشت و حمل و نقل در بخش کشاورزی به ویژه در محصول گندم قرار شده بازنگری در قیمت تضمینی این محصول هم انجام شود.

وی یادآور شد: در سال زراعی امسال ۶۰۵ هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیرکشت گندم رفته که از این میزان ۵۷۳ هکتار دیم و ۳۲ هکتار هم آبی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت: براساس برآوردهای و بازدیدهای انجام شده وضعیت رویش گندم طی این مرحله در استان رضایت بخش و مناسب است.


پیشنهاد تعیین ۶هزارتومان برای قیمت تضمینی  گندم

سید حسین رحیمی نماینده صنف کشاورزان استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کُردتودی اظهار داشت: دولت در سال گذشته به درخواست های کشاورزان و تشکل های کشاورزی جهت افزایش قیمت گندم توجه نکرد و موجی از نا امیدی را در بین کشاورزان بوجودآورد و این در حالی است که قیمت ماشین آلات و ادوات کشاورزی در طول سال ۹۸ و ۹۹  ۲۰۰ تا۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

 نماینده صنف کشاورزان استان کردستان گفت:  بعنوان مثال یک دستگاه کمباین در سال  ۹۸ از ۲۳۰ میلیون تومان به هشتصد میلیون تومان در سال ۹۹ افزایش قیمت پیداکرده است.

رحیمی عنوان کرد: افزایش سرسام آور قیمت سموم دفع آفات نباتی یکی دیگر از مشکلاتی است که کشاورزان استان کردستان با آن دست و پنجه نرم می کنند اگر فکر اساسی نشود و دولت و مجلس در قیمت تضمینی گندم تجدید نظر نکنند قطع به یقین درآینده نزدیک شاهد بیکاری و مهاجرت خیل عظیمی از جوانان روستایی به شهرهای اطراف کرج و تهران و افزایش حاشیه نشینی خواهیم بود.

وی اضافه کرد: با وعده‌های حمایتی خشک و خالی دردی از کشاورزان دوا نمی‌شود و این قشر زحمت کش نیاز به حمایت واقعی دارند تا بتوانند در حوزه تولید مهمترین نیاز مردم یعنی غذا و خوراک با انگیزه و امید کار کنند.

رحیمی اظهار داشت: انتظار داریم قیمت هر کیلوگرم گندم براساس نرخ دلار ۲۵ هزار تومانی نه چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تعیین شود.

این گندمکار نمونه کشوری یادآور شد: قیمت پیشنهادی ما برای هر کیلوگرم گندم در سال زراعی جاری ۶ هزار تومان است که امید می‌‍رود مسئولان کشوری به خواسته گندمکاران توجه داشته و از آنها حمایت کنند.

با توجه به نزدیک شدن به روزهای برداشت گندم در استان کردستان امیدواریم دست اندرکاران با درنظر گرفتن افزایش هزینه های تولید این محصول نسبت به تغیین خرید تضمینی آن اقدام کنند تا گندمکاران با انگیزه بیشتری به تولید بپردازند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1720944
ارسال نظر
نظرات