شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:46 منتشر شده در مورخ: 1400/01/14 شناسه خبر: 1720959
نخبه علمی:

مردم در ایران اسلامی همه کاره اند/ عملکرد کلی نظام قطعا مثبت بوده است

مردم در ایران اسلامی همه کاره اند/ عملکرد کلی نظام قطعا مثبت بوده است
صفی‌خانی عضو هیئت علمی دانشگاه اراک، گفت: گفت: واقعیت این است که مردم در کشور ایران با واسطه یا بی واسطه، همه کاره اند. نمونه آن را می توان در انتخابات های مختلف مشاهده کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حامد صفی خانی عضو هیئت علمی دانشگاه اراک و یکی از ۲درصد دانشمندان برتر دنیا به انتخاب دانشگاه استنفورد، در گفتگو با دیار آفتاب، با اشاره به دوازدهم فروردین که بنام روز جمهوری اسلامی در تقویم نامگذاری شده، در خصوص عملکرد نظام جمهوری اسلامی در بیش از ۴دهه گذشته، گفت: برای بررسی پیشرفت و عملکرد کلی نظام بهتر است به صورت مصداقی صحبت کرد.

وی افزود: اگر دقیق نگاه کنیم مصادیق بسیاری از جمله صنایع موشکی، صنایع هسته ای، پتروشیمی ها و ... وجود دارد که در چهل و چند سال گذشته، به اندازه چند صد سال در آن ها پیشرفت داشته ایم. اما از طرف دیگر مصداق های دیگری هم هستند که بررسی عملکرد آن ها باعث ناراحتی و تاسف می شود؛ چرا که در آن ها به اندازه همین چهل و چند سال هم پیشرفت نداشته ایم که می توان به صنعت خودروسازی و یا نظام بانکداری کشور اشاره کرد.

صفی خانی با بیان اینکه پیشرفت یا عدم پیشرفت در مصداق های مختلف به نوع رفتار مدیریتی بستگی دارد، تصریح کرد: در هر جا که نگاه به ظرفیت های داخلی کشور بوده است، خروجی آن باعث سرفرازی ملت ایران شده است و در طرف دیگر هر جا که مسئولین بی توجه به توان داخلی، نگاه خود را صرفا به خارج از مرز ها معطوف کرده اند، چیزی جز سرافکندگی نصیب ملت ایران نشده است.

استاد دانشگاه اراک اظهار داشت: البته باید این واقعیت را بیان کرد که برآیند کلی حرکت نظام قطعا رو به جلو و مثبت بوده است.

وی با اشاره به اهمیت عدالت در نظام اسلامی و لزوم بررسی آن در عملکرد کلی نظام، تاکید کرد: اگرچه اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفته است و خون دلهایی برای برقراری عدالت در سطح جامعه اسلامی خورده شده، ولی باید صادقانه بیان کرد که در این زمینه نمره قبولی نمی گیریم. البته این به معنای دست روی دست گذاشتن و کار نکردن در این حوزه نبوده و نیست؛ کما اینکه اقدامات موثر رئیس جدید قوه قضائیه در سال های اخیر بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است. ولی باید پذیرفت آنچنان که از نظام اسلامی توقع می رود، کار انجام نشده و هنوز تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله داریم.

صفی خانی با بیان اینکه کشور ایران ظرفیت های بسیاری در تمامی حوزه ها دارد، گفت: اگر عدالت واقعی برقرار شود، به گفته رهبر معظم انقلاب اسلامی تا ۱۲۰ میلیون نفر هم می توانند با رفاه در ایران اسلامی زندگی کنند. لذا جا برای کار در این حوزه وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که مردم چه نقشی در نظام جمهوری اسلامی ایران داشته و دارند، گفت: واقعیت این است که مردم در کشور ایران با واسطه یا بی واسطه، همه کاره اند. نمونه آن را می توان در انتخابات های مختلف مشاهده کرد. از کاندیدا شدن عموم مردم برای شوراهای شهر و روستا و مجلس شورای اسلامی گرفته تا انتخاب آزاد فرد مورد نظر خود جهت نشستن بر کرسی های مختلف سیاسی. البته سیستم انتخاباتی کشور می تواند مردمی تر هم بشود ولی در مجموع می توان با قاطعیت گفت که باب رسیدن به جایگاه های مختلف برای عموم مردم باز است.

عضو هیئت علمی دانشگاه اراک خاطرنشان کرد: البته نیاز است تا مردم در انتخاب های خود، دقیق تر عمل کنند و با بررسی عملکرد کاندیداها، نسبت به رای دادن اقدام کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1720959
ارسال نظر
نظرات