شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:47 منتشر شده در مورخ: 1400/01/14 شناسه خبر: 1720961
مدیر آب‌وخاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی:

۱۷۰۰ هکتار اراضی استان مرکزی مجهز به سیستم آبیاری نوین شدند

۱۷۰۰ هکتار اراضی استان مرکزی مجهز به سیستم آبیاری نوین شدند
کوهدانی با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از یک هزار ۷۰۰ هکتار اراضی را به سیستم آبیاری نوین مجهز و به بهره برداری رسیده، گفت: همچنین سه هزار هکتار طرح های در دست اجرا داریم که در طی دو ماه آینده به بهره برداری می رسند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فرزاد کوهدانی مدیر آب‌وخاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ گفت: طرح‌های آبیاری تحت‌فشار در راستای تحقق برنامه‌های جهش تولید و اقتصاد مقاومتی  اجرا می‌شود که تجهیز مزارع استان به سیستم‌های آبیاری تأثیر زیادی بر روی صرفه‌جویی آب خواهد داشت.

وی افزود: با تجهیز این مزارع در سنوات گذشته راندمان آبیاری را از ۳۷ درصد به ۴۴ درصد رساندیم و سعی داریم این روند در سال‌های آینده باقوت ادامه‌دار باشد.

کوهدانی با اشاره به معضل جدی استان مرکزی در حوزه کاهش منابع آب‌های زیر زمینی بیان کرد: با تجهیز مزارع تأثیر جدی بر روی این مسئله خواهیم گذاشت و این می تواند بر روی خشکسالی های اخیر که به وجود آمده بسیار اثرگذار باشد که در نهایت می تواند به کاهش هزینه های تولید و افزایش درآمد کشاورزان تأثیر بگذارد.

وی با بیان اینکه ۱۶۲ هزار هکتار اراضی مستعد اجرای طرح‌های آبیاری نوین در استان مرکزی وجود دارد، گفت: تاکنون بیش از ۷۰ هزار هکتار معادل ۴۱ درصد این اراضی به انواع سامانه‌های آبیاری تحت فشار مجهز شده‌ اند که به ازای هرهکتار به طور متوسط بین ۴ هزار تا ۴۵۰۰ متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب را شاهد بودیم.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از ۱ هزار ۷۰۰ هکتار اراضی را به سیستم آبیاری نوین مجهز و به بهره برداری رسیده، افزود: همچنین سه هزار هکتار طرح های در دست اجرا داریم که در طی دو ماه آینده به بهره برداری می رسند.

وی ادامه داد: تسهیلاتی که در این راستا برای کشاورزان در نظر گرفته شده با توجه به اولویتی که این سیستم ها برای کشور دارد هرساله اعتباراتی را به شکل کمک بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار می دهیم و مابقی هم به شکل آورده های شخصی انجام می دهیم.

کوهدانی خاطر نشان کرد: رایزنی هایی با بانک های عامل انجام شده که آورده های شخصی به شکل تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1720961
ارسال نظر
نظرات