شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:52 منتشر شده در مورخ: 1400/01/14 شناسه خبر: 1721024
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛

زنده گیری و فروش حیات وحش؛ دردناک‌ترین تخلف محیط زیستی/۶۶۹ پرنده از سوداگران مرگ طبیعت کشف شد

زنده گیری و فروش حیات وحش؛ دردناک‌ترین تخلف محیط زیستی/۶۶۹ پرنده از سوداگران مرگ طبیعت کشف شد
وحیدپورمردان با بیان این که زنده گیری و فروش حیات وحش یکی از دردناک ترین تخلف های محیط زیستی است، گفت: در سال ۹۹ تعداد ۶۶۹ قطعه از انواع گونه های حیات وحش از سوداگران مرگ طبیعت، کشف و در مراکز نگهداری مراقبت و یا رهاسازی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: پهناوری سیستان و بلوچستان و گستردگی و دوری مناطق و زیستگاه ها از هم، وجود اقلیم های متفاوت و متنوع و توپوگرافی های سخت در این خطه، تنوع کم نظیر گونه های حیات وحش از قبیل خرس سیاه آسیایی، گاندو، پلنگ و ...، شرایط آب و هوایی خشک و بیابانی شمال استان و وجود نوار ساحلی و اتصال استان به دریا و اقیانوس و ...شرایط یگان محیط زیست را متفاوت کرده است.

وی افزود: وجود این شرایط اقلیمی و ده ها دلیل زیست محیطی دیگر موجب شده است تا یگان برنامه ریزی فنی و پیچیده ای را برای غلبه بر شرایط پیش رو در دستور کار داشته باشد تا ضمن انجام خدمات بر سخت ترین عامل طبیعت یعنی خشکی و طاقت فرسا بودن شرایط آب و هوایی نیز چیره شود.

پورمردان ادامه داد: تنوع دیده بانی های یگان حفاظت محیط زیست از جمله دیده بانی های سیار، گشت های شبانه روزی، بیتوته های بلند مدت در زیستگاه ها، محیط بانی ها و ... از جمله چالش های یگان در فصول مختلف سال است، همزمان با بحران های خشکسالی و آتش سوزی در بستر تالاب ها و زیستگاه ها، شروع فصل مهاجرت پرندگان زمستان گذران و صیدهای ترال و آلودگی های صنایع در سواحل و ... از دیگر وظایف یگان حفاظت محیط زیست محسوب می شود.

وی اضافه کرد: یگان در سال ۹۹ با تجهیز برخی امکانات موتوری و خودرویی و انفرادی توانست توان اجرایی و عملیاتی خود را تقویت کند و توان مراقبتی یگان حفاظت محیط زیست با اضافه شدن پهپادهای دیده بانی به صورت چشمگیری افزایش یافت و توانست با هزینه های بسیار کم منطقه فوق العاده وسیعی را تحت کنترل داشته باشد.

این مقام مسئول گفت:  در سال ۹۹ تعداد ۶۸۵ قطعه از انواع گونه های حیات وحش از متخلفان کشف شد و تمامی متخلفان تحویل قانون شدند. زنده گیری و فروش حیات وحش یکی از دردناک ترین تخلف های محیط زیستی است، به گونه ای که در سال ۹۹ تعداد ۶۶۹ قطعه از انواع گونه های حیات وحش از سوداگران مرگ طبیعت، کشف و در مراکز نگهداری مراقبت و یا رهاسازی شد.

وی بیان کرد: در سال گذشته ۳۰۷ مورد تخلف و شکار گونه های حیات وحش با انجام گشت زنی و مراقبت های شبانه روزی، قبل از وقوع در طبیعت کشف و شناسایی شد و ضمن ممانعت از شکار، افراد خاطی به دستگاه عدالت تحویل شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار کرد: همچنین ۸۳ قبضه اسلحه در زمان شکار و یا قبل از وقوع شکار از متخلفان و در این مدت تعداد ۷۶۸ قطعه ادوات شکار از جمله، دام زنده گیری، تور صیادی و زنده گیری و .... شد.

وی ادامه داد: در کنار گشت زنی و ها و عملیات ها، برنامه آموزشی یک روز با محیط بان را در سطح استان با همکاری تیم های کارشناسی برای تنویر افکار عمومی و آموزش جوامع محلی و شهری در دست اجراست، برنامه آموزشی یک روز با محیط بان فقط در روستاهای میزبان گاندو برگ زرینی در خدمات رسانی یگان حفاظت محیط زیست است که به صورت شبانه روزی و در مدت هفته ها بطول انجامید، در همین راستا سال گذشته ۱۲ هزار و نهصد و نود و چهار نفر ساعت برنامه آموزشی در سراسر استان اجرا شد.

پورمردان گفت: تیم سایبری یگان حفاظت موفق به کشف و شناسایی دهها تخلف و انتشار آن در فضای مجازی شده، تیم اطفای حریق، تیم های عملیاتی، شبکه همیاران محیط زیست و ... از جمله زیرساخت های قوی و سخت کوش یگان حفاظت محیط زیست استان هستند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1721024
ارسال نظر
نظرات