شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:03 منتشر شده در مورخ: 1400/01/14 شناسه خبر: 1721041
یک استاد دانشگاه مطرح کرد؛

زنگ خطر اضافه وزن دانش‌آموزان البرزی به صدا درآمد

زنگ خطر اضافه وزن دانش‌آموزان البرزی به صدا درآمد
علی کرمی گفت: اضافه وزن و چاقی از موانع سلامت و پیشرفت جامعه است و اگر کنترل نشود و دانش‌آموزان تحرک لازم را نداشته باشند برای آینده کشور خطرآفرین می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ استاد دانشگاه البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: امروزه بخش سلامت اکثر کشورهای جهان درگیر عوارض ناشی از شیوع روز افزون چاقی و اضافه وزن است.

"علی کرمی" ادامه داد: ارتباط مستقیم این عارضه با بسیاری از بیماری ها و همچنین هزینه‌های فراوانی که بر نظام سلامت کشورها وارد می کنند؛ در کنار تاثیرات آشکار آن بر کیفیت زندگی و بروز ناتوانی، نشانگر اهمیت آن و نیاز به توجه به شیوع فزاینده آن در تمامی گروه‌های جامعه دارد.

وی افزود: ارزشیابی و شناسایی درست و به موقعِ عوارض این معضلات به منظور مداخله مناسب و موثر جهت ارتقاء کمیت و کیفیت زندگی و نیز پیشگیری و درمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این کارشناس تصریح کرد: آخرین پژوهش‌ها و بررسی ها نشان می دهد که چاقی و اضافه وزن موجب بروز بیمارهایی در دو بعد جسمی و روانی، از جمله سندرم متابولیک، دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، اختلالات رفتاری، کاهش اعتماد به نفس و دیگر بیماری های غیر واگیردار و به طور کلی کاهش کیفیت زندگی می شود.

کرمی گفت: در گذشته میزان شیوع اضافه وزن در بین دانش آموزان به دلیل تحرک در مدرسه کمتر بود، اما به دلیل شیوع کرونا و خانه نشینی و کم تحرکی دانش آموزان این آمار به شدت افزایش یافته است.

وی ادامه داد: گزارش تحلیلی از استخراج و ثبت اطلاعات اجرای پروژه کنترل وزن و چاقی در دانش آموزان البرز حاکی از درصد بالای اضافه وزن و چاقی در میان این قشر جامعه است.

این مدرس دانشگاه افزود: طرح ملی کوچ با هدف نجات دادن نسل آینده از اضافه وزن از آبان ماهِ سال ۹۹ در مدارس استان اجرایی شد. در این طرح مشخصات ۴۲۶ هزار و ۸۴۹ نفر از دانش آموزان البرز در سامانه "سنا" ثبت و مورد غربالگری قرار گرفته است.

کرمی تاکید کرد: اسامی۵۰ هزار نفر از دانش آموزان البرز به دلیل عدم مشارکت خانواده ها در سامانه "سنا" ثبت نشد و زیر پوشش طرح ملی کوچ قرار نگرفتند. ولی از ۹۵ هزار و ۶۱ نفر که شامل ۲۲.۲۷ درصد دانش آموزان البرز می شود دارای اضافه وزن هستند و این آمار به شدت خطرناک و نگران کننده است.

وی گفت: اضافه وزن و چاقی از موانع سلامت و پیشرفت جامعه است و اگر کنترل نشود و دانش آموزان تحرک لازم را نداشته باشند برای آینده کشور خطرآفرین می شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بی تحرکی، مصرف فست فود و غذاهای مضر باعث بروز پدیده چاقی و اضافه وزن در بین دانش آموزان شده است. نقش خانواده ها در کنترل وزن فرزندانشان غیر قابل توصیف است، خانواده ها باید دانش آموزان را به فعالیت های بدنی و ورزش ترغیب کنند. اضافه وزن و چاقی قابل شناسایی، پیشگیری و درمان است و تشخیص زودرس، امکان مداخله به موقع را فراهم می آورد.

کرمی افزود: ضرورت اجرای برنامه های آموزشی و سیاست گذاری ها در راستای ارتقاء سطح آگاهی و دانش عمومی در رابطه با رفتارهای تغذیه ای صحیح، خطرات و عوامل موثر بر چاقی و توجه ویژه به زیرگروه های پر خطر جامعه نظیر کودکان، زنان، دختران و سالمندان به وضوح به چشم می خورد.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: طرح سیاست ها و بسترسازی مناسب در راستای افزایش سطح مشارکت همگانی در امر ورزش و فعالیت بدنی ضروری به نظر می رسد، امری که در سال های اخیر کمتر دیده می شود و در زمان شیوع کرونا که به شدت ضرورت دارد به فراموشی سپرده شده است.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1721041
ارسال نظر
نظرات