شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 13:09 منتشر شده در مورخ: 1400/01/14 شناسه خبر: 1721064
جهانگیری:

ساماندهی حاشیه‌نشینی در مشهد ضروری است/ دولت ۵۰ درصد هزینه ساخت مترو را پذیرفت

ساماندهی حاشیه‌نشینی در مشهد ضروری است/ دولت ۵۰ درصد هزینه ساخت مترو را پذیرفت
معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت نمی‌تواند نسبت به حاشیه‌نشینان بی‌تفاوت باشد و با وجود رشد جمعیت و متناسب نبودن زیرساخت‌ها ساماندهی حاشیه‌نشینی ضرورت دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از صبح توس؛ اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ظهر امروز در آیین رونمایی از فاز اول تقاطع غیرهمسطح آزادگان مشهد ضمن اشاره به اقدامات خوب در کلان شهر مشهد گفت: جمعیت عمده کشور شهرنشین است و بیش از ۷۰ درصد جمعیت شهرنشین است و بخش عمده این جمعیت در کلانشهرهای کشور زندگی می کنند.

وی با اشاره به پیچیدگی شهرنشینیی در کلانشهرها و اهمیت زیرساخت ها افزود: مهم ترین مسئله مردم کلانشهرها محیط زندگی مردم از جمله آب و هوا و برخورداری از محیط زیست مناسب است و نباید دغدغه داشته باشند که آلایندگی ها زندگی انها و سلامت را تهدید کنند.

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: با ویروس کرونا روبرو شدیم که این ویروس به تنهایی زندگی مردم دنیا را تحت تاثیر قرار داده و تبعات اجتماعی و اقتصادی و سیاسی داشته است لذا سلامت به درجه ای از اهمیت رسیده است که مسئولان کشور تصمیم گیری کنند با علم به این که تعارض با اقتصاد دارد اما سلامت مهم تر است.

وی با بیان اینکه زندگی اقتصادی مردم در مشهد با محدودیت ورود گردشگران تحت تاثیر قرار گرفته افزود: محیط زیست موضو ع اول کلان شهرها است و باید برخورد دقیق و حساب شده کنیم اما تصمیم گیری ها ممکن است مورد توجه برخی قرار نگیرد لذا مسئله زندگی و سلامت مردم برای حکومت درجه اول اهمیت را دارد و بهبود محیط ریست مسئله اول مسئولان است و هیچ خط قرمزی بالاتر از آن نیست.

جهانگیری ادامه داد: محیط زیست موضوع فرادستگاهی است و برای همه لازم الاجرا است و طرح ها با بررسی آثار محیط زیستی اجرایی می شود و در همین راستا بخشی از موضوع کشف رود در مشهد که آلایندگی ها مورد دغدغه مردم شده بود با اعتبارات و پیگیری دولت سازماندهی شده است.

وی با اشاره به اینکه حاشیه نشینان افرادی هستند که به ضرورت نیازها در اطراف شهرهای بزرگ پناه اوردند و دولت نمی توانند بی تفاوت باشد و ساماندهی حاشیه نشینی ضروری است افزود: موضوع حاشیه نشیشتی مشهد و تهران دارای اهمیت است و جمعیت انها به چند صد هزار نفر رسیده است و باوجود اینکه مهاجرت افزایش داشته ولی زیر ساخت ها رشد نداشته است.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: بر اساس جلسات و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در مورد به حداقل رساندن آسیب های اجتماعی و آثار آن جمع بندی به این شد که باید به جاشیه شهر ها برسیم  و تسهیل گری ها باید راه اندازی شود و هیچ کاری بزرگ تر از خدمت به حاشیه نشیان برای زندگی حداقلی آبرومند و داشتن امکان آموزش و پزشکی و مصون از آسیب های اجتماعی نیست.

وی افزود: مترو نیاز امروز و فردای کلانشهرها است و کمترین تعللی نباید صورت بگیرد هر چندپرهزینه است و امکانات زیادی نیاز دارد ولی دولت پذیرفته است که 50 درصد هزینه ها را تقبل کنند و می توان از منابع خارجی برای ایجاد خطوط مترو استفاده کنیم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: واگذاری مدیریت شهری به مردم از عمده اقدامات موفق کشور است و لذا شوراها را باید تقویت کنیم و اختیارات مربوط به مدیریت شهری باید از دولت جدا و به شوراها واگذار شود .

وی افزود: انتخابات شوراها را نباید کم اهمیت تلقی کرد و باید در این ایام به مردم توضیح داده شود و بیشتر در جریان خدمات قرار بگیرند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1721064
ارسال نظر
نظرات