شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 11:25 منتشر شده در مورخ: 1400/01/15 شناسه خبر: 1721281
کارشناس مسائل اجتماعی مطرح کرد؛

فخرفروشی در فضای مجازی با انتشار تصاویر دروغین/ جاخوش کردن فرهنگ غربی از طریق زندگی‌های مجازی در جامعه ایرانی اسلامی

فخرفروشی در فضای مجازی با انتشار تصاویر دروغین/ جاخوش کردن فرهنگ غربی از طریق زندگی‌های مجازی در جامعه ایرانی اسلامی
مجید پورخیاط گفت: در فضای مجازی برخی از افراد تصاویری غیرواقعی را به نمایش می گذارند که در واقع خیلی از این تصاویر، روی دیگری دارند که افراد می خواهند خودشان را نشان دهند و فخر فروشی کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مجید پورخیاط، کارشناس مسائل اجتماعی و مدرس دانشگاه در گفتگو با عصراترک  به ضرورت توجه نسبت به فرصت ها و تهدیدهایی که فضای مجازی ایجاد کرده است، اشاره کرد و گفت: فضای مجازی یک سری مرزهای نوینی را در ارتباطات اجتماعی به وجود آورده ، که زمینه‌ساز شکل‌گیری فرصت ها و تهدیدها برای انسان شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که از شبکه های اجتماعی استفاده نمی کند، ادامه داد: استفاده از این فضا باعث می‌شود یکسری رفتارها و افکار تحت تاثیر استفاده از این رسانه ها قرار بگیرند که نباید مورد غفلت در این حوزه شویم.

 پورخیاط اضافه کرد: البته لازم به توجه است که با تحولات در حوزه رسانه یکسری پیشرفت ها و فرصت ها ایجاد شده که برخی از افراد از این فرصت ها به نفع کار خودشان بهره می گیرند.

وی با بیان اینکه تحقیقات زیادی نسبت به میزان استفاده از اینترنت و تاثیر آن بر روی افراد انجام شده که بحث انزوای اجتماعی و فردیت مطرح می شود، یادآور شد: در فضای مجازی برخی از افراد تصاویری غیرواقعی را به نمایش می گذارند که در واقع خیلی از این تصاویر روی دیگری دارند که افراد می خواهند خودشان را نشان دهند و فخر فروشی کنند.

این مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد: بنابراین در کنار استفاده از رسانه‌ها به عنوان یک سری تهدید برای افرادی که ناآگاهانه در این فضا قرار می گیرند و به عنوان مصرف کننده هستند، نیز وجود دارد که باعث شده است از فرصت های این فضا دور بمانند.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه فضای مجازی در کنار تمام تهدیداتی که دارد، فرصت های زیادی نیز به همراه داشته است، گفت: در ایام کرونا بسیاری از کسب و کارها رونق شان را از دست داده بودند که با تغییر سبک فروش به فضای مجازی این رونق را به کسب و کارشان برگرداندند، همچنین آموزش های مدارس و دانشگاه ها که در این ایام از این فضا ادامه پیدا کرد، فرصتی بود که در شرایط فعلی جامعه ایجاد شد.

وی با بیان اینکه تمامی این فرصت ها با داشتن سواد رسانه ای و آگاهی مقدور خواهد بود، گفت: استفاده از هر رسانه ای نیاز به یک دانش و مهارت دارد تا بتوانند به نفع احسنت از این فضا استفاده شود.

 

تبعات صفحات دروغین در فضای مجازی قابل جبران نیست

پورخیاط خاطرنشان کرد: همچنین یک سری از افراد برای جذب مخاطب بیشتر در فضای مجازی تصاویری را از زندگی شان منتشر می کنند که با فرهنگ کشور ایران سازگاری ندارد و تصاویر بیشتر شایان تجمل‌گرایی، بی‌حجابی و متن و پیام‌هایی هستند که نامتعارف می باشند و افراد و دنبال کنندگان این فضا ناخواسته در  دام این صفحات می افتند.

وی افزود: لازم به توجه است که بسیاری از تصاویر و پیام هایی که در شبکه اجتماعی منتشر می شود با واقعیت برابری نمی کند و اینکه آن افراد دروغگویی بیش نیستند، اما آثار و تبعات این تصاویر و پیام ها که در جامعه به صورت موج رها شده است قابل جبران نخواهد بود.

این کارشناس مسئول یادآور شد: انتشار این تصاویر، ویدیو و متن ها در فضای مجازی و آزاد بودن استفاده افراد در تمام رده های سنی باعث ایجاد استرس و نگرانی در خانواده ها شده است که فرزندانشان در این فضا چه می کنند و قرار است چه اتفاقی برای آن ها بیفتد.

وی همچنین گفت: شبکه‌های اجتماعی می‌تواند زمینه‌ساز افزایش بروز خشونت و بهره‌برداری از زنان و کودکان باشد، زیرا بسیاری از خانواده ها برای اینکه زندگی تجملاتی غیرواقعی شان را در تصاویری منتشر کنند، از فرزندانشان به عنوان مدل استفاده می کنند که در واقع این می تواند نوعی خشونت علیه کودک تلقی شود.

پورخیاط اضافه کرد: فضای مجازی در کنار تمام مشکلاتی که می تواند برای خانواده ها به همراه داشته باشد، با چاشنی سواد رسانه ای می تواند باعث ایجاد روحیه ای مثبت برای خانواده ها شود که با عضویت در صفحات با محتوا، این شادی را می تواند دریافت کند.

 

اختلافات خانوادگی و طلاق متاثر از صفحات بلاگرهای مجازی

وی گفت: همچنین فضای مجازی گاهی اوقات می‌تواند باعث ایجاد نومیدی و غم در جامعه شود و افرادی که صفحات مجازی را دنبال می‌کنند تحت تاثیر این فضا زندگیشان را با زندگی بلاگرهای اینستاگرامی که تصاویر زیبایی از زندگی شما به نمایش می گذارند مقایسه می‌کنند و باعث ایجاد استرس و یاس در آنها می‌شود که متاسفانه گاهی اوقات این غم و حسرت باعث ایجاد اختلافات خانوادگی و در نهایت طلاق نیز می‌شود.

پورخیاط اظهار داشت: بسیاری از متن ها و فیلم هایی که در فضای مجازی منتشر می شوند، با ارزش‌های کشور ایران اسلامی مغایرت دارند و برخی از آنها از بحث های اخلاقی به دور هستند و فرهنگ غربی در محتوا ها دیده می شود که افراد را از ارزش‌های جامعه دور می‌کند.

وی گفت: این تصاویر و فیلم ها به صورت نامحسوس بر زندگی مردم ورود پیدا می کند و متاسفانه فرهنگ غربی به آرامی جای فرهنگ های ایرانی اسلامی را خواهد گرفت که خطری بزرگ برای ایران است.

این مدرس دانشگاه بیان داشت: در کنار تمام این تهدیدات که وجود دارد، با تولید کالاهای فرهنگی در حوزه های مختلف فیلم، موسیقی و عکس می تواند از این فضا استفاده کرد که در مقابل تولید محتواهای غیر ایرانی و اسلامی بتواند اثرگذار باشد.

وی گفت: همچنین اگر در فضای مجازی بدون داشتن دانش فنی اطلاعات پخش شود، قابلیت جلوگیری از انتشار آن وجود ندارد زیرا به صورت درختی اطلاعات منتشر می‌شود و تنها کاری که باید صورت بگیرد این است که منتظر پیامدها و آینده اطلاعاتش بود.

پورخیاط ادامه داد: بسیاری از صفحات حتی در خارج از کشور برای کسب درآمد به صفحات شخصی افراد نفوذ می کنند و با اشتراک تصاویر شخصی افراد برای خود منبع درآمدی ایجاد کرده اند.

این جامعه شناس خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاید به صورت روزانه بیش از نیمی از وقت افراد به خصوص قشر جوان در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌شود که باعث کمرنگ شدن ارتباطات خانوادگی شده است.

وی با اشاره به اینکه در این فضا واقعیت های مختلف دروغ پنداری می شوند، گفت: بزرگنمایی و کوچک نمایی واقعیت‌ها اتفاق می‌افتد که باید مورد توجه استفاده کنندگان از این فضا قرار بگیرد که بدون درک از سواد رسانه ای قطعا در دام این اطلاعات خواهند افتاد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1721281
ارسال نظر
نظرات