شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 11:57 منتشر شده در مورخ: 1400/01/15 شناسه خبر: 1721289
رئیس کل دادگستری استان کرمان:

دستگاه قضایی حامی اقدامات اجرایی برای ساماندهی حاشیه‌نشینی است

دستگاه قضایی حامی اقدامات اجرایی برای ساماندهی حاشیه‌نشینی است
یدالله موحد با اشاره به این مطلب که سرعت حاشیه نشینی در این استان کاهش یافته است، گفت: تلاش می شود که حاشیه نشینی در این استان را به صورت کامل مهار کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ یدالله موحد در جریان بازدید از سکونتگاه های غیررسمی در محله حاشیه نشین صیاد شیرازی با همراهی استاندار، معاونین استانداری، فرماندار، شهردار و جمعی از مسئولان استانی اظهار کرد: لازم است که براساس یک برنامه میان مدت و یا عنداللزوم بلند مدت، با هرگونه تصرفات غیرقانونی اراضی در مناطق حاشیه نشین به سرعت برخورد شود و در رابطه با سکونتگاه های غیر رسمی موجود در این مناطق بر اساس قانون تعیین تکلیف صورت گیرد.

وی همکاری مردم برای ساماندهی حاشیه شهر کرمان و کنترل حاشیه نشینی را مورد تاکید قرار داد و افزود: دستگاه های مرتبط با ساماندهی حاشیه نشینی از جمله راه و شهرسازی، شهرداری، نیروی انتظامی و … باید نسبت به اجرای وظایف قانونی خود اقدام کنند و به یقین دستگاه قضایی نیز حمایت و پشتیبانی لازم و کامل از این اقدامات را در اولویت کاری خود قرار داده است.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان، ضمن تاکید بر اینکه اراضی ملی واقع در  نقاط حاشیه نشین باید به سرعت تعیین تکلیف شده و از زمین خواری در این حوزه جلوگیری شود، عنوان کرد: با متعرضان به اموال عمومی و زمین خواران با قاطعیت برخورد خواهد شد زیرا این افراد با سوء استفاده از کم توجهی افراد، ضمن فروش این اراضی به افراد کم بضاعت و بی بضاعت، گرفتاری های زیادی را برای مجموعه های اجرایی و قضایی ایجاد می کنند.

موحد به ورود نهادهای اطلاعاتی و امنیتی به موضوع شناسایی زمین خواران و متعرضان به اراضی ملی اشاره و خاطرنشان کرد: در برخی از نقاط حاشیه نشین کرمان، متجاوزین به اراضی ملی شناسایی شده و ضمن برخورد قضایی لازم و قاطع با آنها، اراضی متصرفی به بیت المال اعاده شده است.

وی با تاکید بر لزوم همکاری مردم برای ساماندهی حاشیه نشینی، تاکید کرد: هر فرد برای خرید زمین و ساخت و ساز ملک باید با مراجعه به مراجع مربوطه از جمله شهرداری ها و دهیاری ها، مجوزهای لازم را دریافت کرده و به صورت قانونی اقدام به ساخت و ساز کند  تا در آینده با مشکل مواجه نشود و در غیر اینصورت باید پاسخگوی اقدامات غیرقانونی خود در این زمینه باشد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: کمیسیون های قانونی مربوطه فعال هستند و افراد با مراجعه به این کمیسیون ها می توانند نسبت به دریافت مجوزهای لازم برای ساخت و ساز اقدام کنند.

موحد با اشاره به اینکه در سنوات گذشته بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی ملی در استان کرمان به بیت المال اعاده و با ایجاد کمربند سبز شهری، برای کنترل حاشیه نشینی در برخی نقاط اقدام شده است، گفت: باندهای خرید و فروش اراضی و ساخت و سازهای غیرمجاز نیز شناسایی شده و برخورد قانونی سنگینی با آنها انجام شده است.

استاندار کرمان نیز در جریان این بازدید با اشاره به این مطلب که سرعت حاشیه نشینی در این استان کاهش یافته است، گفت: تلاش می شود که حاشیه نشینی در این استان را به صورت کامل مهار کنیم.

علی زینی وند ساماندهی حاشیه نشینی را نیازمند عزم فرابخشی دانست و تاکید کرد: دستگاه قضایی استان کرمان بخش عمده ای از کار ساماندهی حاشیه نشینی را پیش می برد و در این رابطه باید توجه داشت که ساماندهی حاشیه نشینی کار ساده ای نیست.

وی با اشاره به اینکه جمعیت قابل توجهی در حاشیه شهر کرمان ساکن هستند، خاطرنشان کرد: در راستای مبارزه با حاشیه نشینی هدف اصلی موضوع ساماندهی حاشیه شهر است و در این حوزه بنایی برای بر هم زدن زندگی مردم ساکن در این مناطق نداریم و از این رو لازم است که مردم نیز در راستای اجرای طرح های ساماندهی حاشیه شهر همکاری لازم با نهادهای مربوطه داشته باشند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1721289
ارسال نظر
نظرات