شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:44 منتشر شده در مورخ: 1400/01/16 شناسه خبر: 1721507
کردستان قطب کشاورزی؛

تحقق ۱۰۰ درصدی طرح پیشران گوشت قرمز در مریوان/ اشتغال‌ ۵۶ هزار کُردستانی در حوزه کشاورزی و دامپروری

تحقق ۱۰۰ درصدی طرح پیشران گوشت قرمز در مریوان/ اشتغال‌ ۵۶ هزار کُردستانی در حوزه کشاورزی و دامپروری
با فعالیت ۲۵۰ واحد دامپروری در مریوان ۱۰۰ درصد برنامه طرح پیشران افزایش تولید گوشت قرمز در این شهرستان تحقق یافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، استان کردستان سرزمینی تاریخی از نظر دامپروری و کشاورزی است و همواره به عنوان یکی از استان‌های مستعد در زمینه دامپروری با داشتن ظرفیت‌های بالا مورد توجه بوده، به گونه‌ای که زمینه و بسترهای لازم ازجمله قابلیت مطلوب استان در تولید علوفه مرتعی و وجود زمین‌های زراعی با پتانسیل‌های قابل توجه در تولید ذرت علوفه‌ای، یونجه و سایر مواد مورد نیاز دام در دشت‌های قروه و دهگلان به عنوان قطب‌های تولید علوفه در منطقه غرب کشور زمینه را برای توسعه بیشتر صنعت دامپروری در کردستان کاملا ایجاد کرده است.

در همین راستا اجرای طرح پیشران گوشت‌ قرمز به عنوان یکی از طرح‌های توسعه صنعت کشاورزی در این استان مورد توجه قرار گرفته و طی سال‌های اخیر اجرای این مهم دنبال شده است.

طرح پیشران افزایش گوشت قرمز در استان کردستان با ۹ پروژه کلید خورد

محمدی مدیر طرح افزایش تولید گوشت جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به واردات گوشت قرمز درکشور و ایجاد ارزش افزوده در تولید این محصول عنوان کرد: طرح  پیشران  افزایش گوشت قرمز در استان کردستان با ۹ پروژه شامل ۴ پروژه توسعه ‌ای و ۵ پروژه ایجادی به مدت ۵ سال از (سال ۱۳۹۸ تا سال ۱۴۰۲) تصویب شده است.

وی گفت: سال گذشته طبق یک برنامه ریزی مدون و با سرمایه گذاری که انجام شد اجرای این طرح با هدف تولید ۱۳ هزار تن گوشت قرمزدر استان کلید خورد.

محمدی گفت: طرح بزرگ افزایش تولید گوشت قرمز چندین طرح بزرگ دیگر را در دل خود دارد از جمله ایجاد گاوداری‌های بزرگ، ایجاد پروار بندی بره و گوساله، وارد کردن نژاد‌های خارجی دام سبک که با منطقه ما سازگاری دارند و تولید شیر، گوشت و زایش آن‌ها بیشتر از نژاد‌های محلی است در واقع این طرح پیشران شامل ۹ پروژه در توسعه بخش دام سبک و سنگین می‌باشد و از اعتبارات تملکی و منابع تسهیلاتی بانکی در اجرای پروژه‌ها استفاده شده است.

تولیدکنندگان چه می‌گویند

رسول مصطفی زاده صاحب یکی از گاوداری های شهرستان مریوان گفت: دام هایی که در این پروار بندی نگهداری مشوند، قرنطینه های بهداشتی آنها هم از جمله واکسن به طور مرتب انجام می شود.

وی گفت: این توان و ظرفیت در استان وجود دارد که بتوانیم افزایش تولید داشته باشیم اما حمایت از تولید کنندگان نیازی ضروری است.

وی افزود: افزایش تولید نیاز به ایجاد زیرساخت دارد، تولید زمانی می تواند به ثبات لازم برسد که بازار برای عرضه وجود داشته باشد اگر دولت  با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به ما کمک کند بتوانیم زیرساخت های لازم برای نگهداری دام ایجاد کنیم قطعا می توانیم افزایش تولید داشته باشیم.

این تولید کننده اظهار داشت: زحمت و تلاش در این عرصه زیاد است، اما سودی آن متناسب با هزینه‌ها نیست و امیدواریم مسئولین اجازه صادرات را نیز به ما بدهند.

اشتغال زایی برای ۵۶ هزار نفر کردستانی

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس هم چندی پیش در سفر به استان کردستان گفته بود؛ بستر اصلی توسعه کردستان کشاورزی و دامپروری است و با اجرای سه طرح پیشران در این استان شاهد اشتغال زایی برای ۵۶ هزار نفر کردستانی خواهیم بود.

سیدجواد ساداتی نژاد اظهار کرد: در حوزه کشاورزی کردستان نقشه راه درستی تبیین شده است و سه طرح پیشران برای حوزه توسعه کشاورزی کردستان تدوین شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طرح افزایش ۱۳ هزار تن گوشت قرمز با اشتغال زایی هفت هزار نفری که میزان تولید این استان را به ۲۳ هزار تن می‌رساند از دیگر طرح‌های پیشران کشاورزی کردستان است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1721507
ارسال نظر
نظرات