شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 10:24 منتشر شده در مورخ: 1400/01/16 شناسه خبر: 1721537
کارشناس برنامه و بودجه:

دست دولت روحانی برای ریخت و پاش در ماه‌های آخر بسته است/ از لابی آقایان در دستگاه‌های اجرایی آبی برای اختلاس گرم نمی‌شود

دست دولت روحانی برای ریخت و پاش در ماه‌های آخر بسته است/ از لابی آقایان در دستگاه‌های اجرایی آبی برای اختلاس گرم نمی‌شود
حسن محبتی گفت: نباید فراموش کرد که دولت تا ابلاغ آئین نامه بودجه توسط دولت تا اواخر اردیبهشت زمان بر خواهد بود، در نتیجه عملا دست دولت برای هزینه های آنچنانی بسته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یک کارشناس برنامه و بودجه با اشاره به اینکه عمدتا تخصیص بودجه سه ماهه و در ابتدای سال ۲۰ درصد است، در گفتگو با خبرنگار تیتریک، گفت: با توجه به اینکه بودجه باید از درآمد تحقق پیدا کند تا درآمدی نباشد بودجه ای به دولت تعلق نمی گیرد.

حسن محبتی درباره نگرانی هایی که پیرامون ریخت و پاش ماه های آخر دولت دوازدهم وجود دارد، افزود: بودجه وجود خارجی ندارد و یک پول آماده در خزانه دولت نیست به گونه ای که همواره بودجه در ۳ ماه ابتدای سال با کسری هم مواجه است.
 
وی با اشاره به اینکه صرفا بودجه عمرانی سال گذشته تا اریبهشت سال جاری قابلیت تخصیص دارد، اظهار داشت: البته بودجه در این بخش با توجه به اینکه صرف امور عمرانی می شود جنبه تبلیغی دارد، اگر چه نمی تواند اختلاسی در این بین صورت پذیرد و بده و بستانی در آن وجود ندارد.
 
محبتی تصریح کرد: یکی از مهم ترین اولویت های کاری هر دولت در ابتدای سال اصلاح احکام حقوق پرسنل است و نباید فراموش کرد که دولت تا آئین نامه بودجه را ابلاغ کند تا اواخر اردیبهشت زمان بر خواهد بود، در نتیجه عملا دست دولت برای هزینه های آنچنانی بسته است.
 
وی با اشاره به اینکه دولت در ماه نخست سال یعنی فروردین صرفا می تواند حقوق  پرداخت کند، گفت: این پرداختی حقوق هم به صورت علی الحساب است چرا که احکام حقوقی در ماه نخست سال صادر نمی شود، البته در برخی از بودجه های پژوهشی و بلاعوض اعم از اعطای برخی مبالغ به ngo ها تخلفاتی صورت می گیرد که غیر قابل اجتناب است.
 
محبتی با تاکید بر اینکه ریخت و پاش های محدود در ماه های پایانی دولت دوازدهم به اندازه ای نیست که تهدیدی برای نظام باشد، افزود: در موضوع بودجه بر اساس آیین نامه های اجرایی دستگاه ها هم مکلف هستند تعهدات خود را انجام دهند.
 
وی در خاتمه اظهار داشت: بودجه باید علاوه بر تاییده سازمان برنامه و بودجه، اختصاص این مبلغ را از خزانه هم داشته باشد، چرا که در برخی مواقع علی رغم ابلاغ برنامه و بودجه خزانه عدد مورد نظر را پرداخت نمی کند‌. حتی اگر برخی از دستگاه ها در قالب لابی اعتباری را از برنامه و بودجه بگیرند اما خزانه اعلام می کند نداریم.
 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1721537
ارسال نظر
نظرات