شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 12:15 منتشر شده در مورخ: 1400/01/16 شناسه خبر: 1721615
شهردار تربت حیدریه:

عمر ساختمان‌‌های تربت‌ حیدریه حداقل ۴۰ سال است

عمر ساختمان‌‌های تربت‌ حیدریه حداقل ۴۰ سال است
اکبریان گفت: با وجودی که طبق استاندارد کشوری، عمر مفید ساختمان ۲۰ سال است، اما در شهر تربت حیدریه متوسط عمر ساختمان‌ ها حداقل ۴۰ سال است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ سعید اکبریان، شهردار تربت حیدریه صبح امروز در جلسه برنامه‌ریزی نخستین جشنواره بنای ماندگار اظهار داشت: متوسط عمر ساختمان‌ های تربت‌ حیدریه حداقل ۴۰ سال است و این در حالی است که عمر مفید ساختمان ۲۰ سال است، اما در شهر تربت حیدریه بیش از ۸۰ درصد ساختمان‌ها از عمر مفیدشان گذشته و تخریبی محسوب می‌شوند.

وی غیراستاندارد بودن غالب ساختمان‌ های تربت‌ حیدریه را تایید اما دلیلش کم ‌کاری شهرداری یا نظام مهندسی ساختمان ندانست و گفت: برای ساخت یک بنای استاندارد و افزایش عمر مفید یک ساختمان، عوامل زیادی و از جمله رعایت ۲۲ مبحث مقررات ملی ساختمان نقش دارند.

اکبریان اظهار داشت: تولید مصالح ساختمانی استاندارد و نظارت بر نحوه تولید آنها یا ورود مصالح ساختمانی استاندارد از خارج نیز، از دیگر عوامل موثر در ساخت بنا است.

وی با بیان اینکه وجود نیروی متخصص در نظام مهندسی ساختمان نیز تاثیرگذار است، اظهار داشت: نظام مهنسی ساختمان در این خطه تنها هشت سال است که کادر فنی خود را تکمیل کرده و عمر کمیته ایمنی این مجموعه سه سال است.

شهردار تربت‌ حیدریه گفت: بر این اساس بنا داریم در قالب یک جشنواره فنی بناهایی که واجد رعایت اصول و ضوابط کیفی و فنی هستند را، شناسایی و عوامل دخیل در ساخت آن را، تشویق و تقدیر کنیم.

اکبریان افزود: اعتقاد داریم برپایی همه ساله این جشنواره زمینه فرهنگ سازی را در حوزه ساخت و ساز افزایش خواهد داد.

وی در بخش دیگری گفت: کار برنامه‌ریزی نخستین جشنواره بنای ماندگار با هدف معرفی بنای استاندارد و تقدیر از دست‌اندرکاران ساخت بناهای با کیفیت شهری توسط این نهاد خدمات اجتماعی و با همکاری نظام مهندسی ساختمان از اسفند پارسال آغاز شده‌است.

اکبریان گفت: تا پایان سوم اردیبهشت امسال بناهای ساخته شده دارای گواهی پایان کار یا عدم خلاف اعم از کاربری مسنی یا کابری مختلط تجاری مسکونی، مورد ارزیابی کارشناسان ما قرار خواهند گرفت و سوم خرداد نیز از مالکان، مجریان و مهندسان دخیل در اجرای ساختمان، تقدیر می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1721615
ارسال نظر
نظرات