شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 12:15 منتشر شده در مورخ: 1400/01/16 شناسه خبر: 1721625
ظرفیت‌هایی مغفول مانده؛

جادویی نهفته در دل طبیعت کردستان/ گیاهان دارویی؛ ظرفیت اشتغالزایی که نادیده گرفته شده است

جادویی نهفته در دل طبیعت کردستان/ گیاهان دارویی؛ ظرفیت اشتغالزایی که نادیده گرفته شده است
به گفته کارشناسان تعداد ۱۵۰ نوع گیاهان دارویی در کردستان وجود دارد که ظرفیت مهمی برای اشتغالزایی در این استان زر خیر است و تاکنون نادیده گرفته شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به  نقل از  کُردتودی، استان کردستان، استانی با وجود ظرفیت های مهم اشتغالزایی در زمینه های کشاورزی، دامپروری، معدن و سایر موارد هست عدم توجه جدی به این ظرفیت های و نداشتن کارخانه های جانبی و کارگاه تولیدی موجب مهاجرت جمعیت جوان این منطقه به شهرهای مرکزی کشور از جمله تهران و کرج شده است.

یکی از ظرفیت های مهم این استان رویش گیاهان دارویی است که توجه جدی مسئولان به این قضیه می تواند موجب اشتغالزایی و درآمد زایی برای خانواده های کردستان شود.

به گفته محمد رضا پیران کارشناس گیاهان دارویی در استان کردستان ۱۶۹ گونه داروی گیاهی و از ۵۴ تیره در مناطق مخالف استان کردستان می روید.

عضو انجمن علمی گیاهان دارویی و طب سنتی شورای مرکزی ایران و محقق گیاهان دارویی گفت: شهرستان بیجار یکی از شهرهای استان کردستان است که از ظرفیت های مهم کشاورزی برای اشتغالزایی برخوردار است.

وی ادامه داد: شهرستان بیجار از لحاظ پتانسیل و استعداد گیاهان دارویی رنگین تر از سایر مناطق کشور است که داری ۸۰۰ گونه گیاهان دارویی است که ۲۲۰ نوع آن شناخته شده است که ۷ نوع آن تا کنون در هیچ کجای دنیا شناخته شده نیست.

پیران در خصوص اهمیت گیاهان دارویی عنوان کرد: استفاده از گیاهان دارویی از قدیم الایام در زندگی مردم رواج داشت و کاربرد این نوع گیاهان در درمان انواع بیماری ها موثر واقع شده است، اما بعد از گذشت زمان داروهای گیاهی جای خودش را به داروهای شیمایی داده است.

کارشناس گیاهان دارویی ادامه داد: به دلیل اثرات مخرب داروهای شیمایی با گذشت زمان،  مردم بار دیگر دست به دامان طبیعت شدند و طب سنتی را برگزیدند، خوشبختانه کشور ایران در منطقه ای از آسیا واقع شده است که دارای بیشترین گونه گیاهان دارویی است.

وی با تاکید بر اینکه گیاهان دارویی بهترین ظرفیت اشتغالزایی برای جوانان استان کردستان است، بیان داشت: بهره برداری از این ظرفیت خدادادی علاوه بر ابجاد اشتغال موجب رشد و توسعه اقتصادی استان کردستان خواهد شد.

 عضو انجمن علمی گیاهان دارویی و طب سنتی شورای مرکزی ایران  تصریح کرد: تنوع بالای گیاهان دارویی و پوشیده بودن اغلب دشت های آن از این گیاهان،  ظرفیت عظیمی را به این استان کردستان بخشیده است و توان صادرات فرآورده های گیاهان دارویی را به خارج از کشور بویژه کشورهای همسایه دارد.

وی گفت: دولتمردان باید با ایجاد کارخانه فرآوری گیاهان دارویی در چند شهر استان کردستان هر چه سریعتر زمینه اشتغالزایی جوانان تحصیلکرده کردستانی را که در گرد و غبار بیکاری گم شده اند را فراهم کند.

لازم به ذکر است رویش اکثر گیاهان دارویی در فصل بهار است و استقبال مردم استان کردستان از این نوع گیاهان چشمگیر است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1721625
ارسال نظر
نظرات