شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 18:26 منتشر شده در مورخ: 1400/01/16 شناسه خبر: 1721716
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان:

بهره برداری از 97 درصد پروژه‌های مسکن مهر در کُردستان/ سند دار کردن اراضی ملی و رفع تصرفات جزو اولویت های ویژه در راه و شهرسازی است

بهره برداری از 97 درصد پروژه‌های مسکن مهر در کُردستان/ سند دار کردن اراضی ملی و رفع تصرفات جزو اولویت های ویژه در راه و شهرسازی است
مدیرکل راه و شهرسازی کردستان گفت: در بحث مسکن مهر از مجموعه سهمیه تعیین شده برای استان کردستان بیش از 97 درصد پروژه‌های مسکن مهر مورد بهره برداری قرارگرفته و به متقاضیان تحویل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدصدیق ثابتی مدیرکل راه و شهرسازی کردستان در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، به تشریح فعالیت‌های انجام شده در سال گذشته پرداخت و گفت: در سال گذشته گام‌های بلندی در راستای بهبود وضعیت حمل و نقل جاده ای استان برداشته شد که می توان به ایجاد تحرک و شتاب بخشی مناسب به منظور ارتقاء برخورداری از میزان سطح بزرگراه و راه اصلی اشاره کرد.

وی با بیان این که تلاش در به ثمر رساندن و بهره برداری از پروژه‌های آغاز شده در سنوات گذشته از مهمترین اولویت‌های هدف گذاری شده سال 1400 اداره کل راه و شهرسازی کردستان به شمار می رود، افزود: احداث  33.2کیلومتر  انواع راه  (بزرگراه ووراه اصلی) از جمله اقدام‌های انجام شده به شمار می رود.

ثابتی دیگر اقدام‌های انجام شده در سال 99 را این گونه بر شمرد: ادامه عملیات اجرایی قطعات بزرگراه کرمانشاه- میاندوآب ( کریدور شمال- جنوب)، ادامه احداث ۴ خطه گردنه صلوات آباد ( آسفالت بخشی از مسیر در حال احداث)، ایجاد تحرک در ساخت ۴ خطه بیجار- زنجان، ادامه عملیات تکمیل باند دوم بیجار- دیواندره و اجرای ۴خطه سقز به بانه از جمله پروژه های بزرگراهی فعال استان درسال 99 بوده است. امسال نیز تلاشمان این خواهد بود که نسبت به اتمام و بهره برداری از این پروژه‌ها با جدیت بیشتری کارشود.

احداث جاده جدید سنندج- مریوان

وی با اشاره به این که در بحث راه‌های اصلی نیز پروژه‌های متعددی فعال بوده است، تصریح کرد: از جمله می توان به احداث جاده جدید سنندج- مریوان (واریانت تیژتیژ- گاران) بیجار-همدان و کامیاران- سروآباد-مریوان اشاره کرد. با توجه به اهمیت و نقش ویژه ای که جاده جدید سنندج- مریوان در مبادلات مرزی دارد، امیدواریم با تخصیص به موقع منابع مالی در سال 1400 شاهد بهره برداری از این پروژه مهم باشیم.

ثابتی گفت: به منظور تداوم اقدامات مثبت آغاز شده در حوزه راهسازی سال گذشته با تعاملات صورت گرفته اقدام‌های خوبی در راستای جذب و تأمین اعتبار لازم برای پرداخت مطالبات پیمانکاران انجام شد، با توجه به نقش تمامی عوامل پیمانکاری در راستای توسعه راه‌های استان، این تلاش‌ها و پیگیری ها در سال جدید با جدیت بیشتر ادامه خواهد یافت.

بهره برداری از 97 درصد پروژه‌های مسکن مهر

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان در ادامه به حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: در بحث مسکن مهر نیز تاکنون از مجموعه سهمیه تعیین شده برای استان کردستان بیش از 97 درصد پروژه‌های مسکن مهر مورد بهره برداری قرارگرفته و به متقاضیان تحویل شده است. در سال جدید نیز تلاشمان این است که مانده واحدهای مسکن مهر راه به بهره برداری برسانیم به استثنای پروژه‌هایی که مشکل حقوقی دارند.

وی افزود: با افتتاح 364واحد مسکن مهر در سطح استان در سال 99،  از مجموع 37هزار و 932 واحد در تعهد استان،تعداد 36هزار و 632واحد به بهره برداری رسیده است.

ثابتی عنوان کرد: اقدام در راستای محوطه سازی و آماده سازی سایت‌های مسکن مهر و بهبود شرایط زندگی در واحدها با تأمین حداقل‌های ممکن از جمله هماهنگی با سازمان‌های خدمات‌رسان برای تأمین آب، برق، گاز و ... اجرا و تکمیل لکه های تجاری به مقدار ۶۸ مورد، اجرا و تکمیل مسجد در سایت مسکن مهر بهاران، و نظارت عالیه بر ساخت و سازهای سطح استان را می توان از جمله مواردی بر شمرد که در سال گذشته صورت گرفته است.

برنامه‌های سال جدید در حوزه مسکن

مدیرکل راه و شهرسازی در ادامه گزارش حوزه مسکن تصریح کرد:.در راستای  سرفصل های ابلاغی وزارت راه وشهرسازی تعداد 22هزار نفر در سامانه طرح اقدام ملی مسکن  ثبت نام  کرده که بیش از 14هزار نفر تایید شده اند و برای رسیدن به اهداف تعریف شده  با توجه به وضعیت توپوگرافی  وکمبود اراضی  در بیشتر شهرهای استان، طبق دستور وزیر محترم راه وشهرسازی تامین زمین  برای تمام متقاضیان  تایید شده  در دستور کار قرار گرفت وتا کنون زمین مناسب جهت 3829مورد تامین  ودر سامانه طرح اقدام ملی ثبت شده واقدام برای تهیه زمین بقیه  با بررسی زمین های معرفی شده  در حال انجام است.

 وی ادامه داد: دستیابی به اهداف تعیین شده در خصوص طرح اقدام ملی مسکن و خانه دار کردن بخشی از مردم استان با اجرای پروژه‌های طرح اقدام ملی از دیگر اقداماتی است که در سال 1400  پیگیری واجرایی خواهند شد.

اقدام‌های حوزه عمران شهری

مدیرکل راه وشهرسازی کردستان با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حوزه عمران شهری  در سال 99گفت: سال گذشته در این حوزه کارهای خوبی در بافت‌های ناکارآمد و نواحی منفصل شروع شده که از جمله آن‌ها می توان به مشارکت در طرح کشوری بازآفرینی شهری شامل بهسازی معابر، تکمیل مدرسه، احداث منبع آب، اجرای عملیات ساخت مدرسه ۹ کلاسه، ساخت کانون فرهنگی، ورزشی، تفریحی، بهسازی و احداث شبکه فاضلاب در سقز و قروه، بهسازی معابر و سنگ فرش کوچه در سنندج و مریوان، احداث و آغاز عملیات اجرایی پارک در مریوان و سنندج، احداث پیاده راه محله آغه زمان سنندج و تعداد دیگر از پروژه‌های ریز و درشت اشاره کرد.

وی گفت: در سال گذشته در مجموع 16پروژه در حوزه باز افرینی با 180میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسیده وتحویل موقت است.

ثابتی در خصوص املاک و حقوقی نیز توضیح داد : یکی از کارهایی که سال گذشته به جد دنبال آن بودیم، بحث حفاظت از اراضی و رفع تصرفات از اراضی ملی بوده و اقدامات خوبی نیز در سطح شهرستان‌های استان در این خصوص انجام شده است.

وی گفت: اخذ سند اراضی موات و ملی داخل محدوده (78هکتار )، تحصیل اراضی ملی و موات داخل حریم (476 هکتار)، تبدیل اسناد مالکیت از دفترچه ای به تک برگ (500مورد)، شناسایی 309 قطعه اراضی تصرفی، 405 مورد ساماندهی عرصه مسکن مهر، تأمین مسکن اقشار ویژه به تعداد 145واحد واگذاری اراضی مسکونی به تعداد 27 واحد، واگذاری 1.5هکتار اراضی غیر مسکونی و طرح دعوی و تشکیل پرونده برای متصرفین اراضی دولتی و تعیین تکلیف قراردادهای مهلت سپری شده سنوات گذشته در سال 99 انجام شده است و این روند به یاری خداوند متعال در سال 1400 نیز ادامه خواهد یافت.

او با اشاره به سند دار کردن اراضی ملی و رفع تصرفات از این اراضی گفت: تثبیت مالکیت دولت و جلوگیری از تعرض افراد سودجو همچنین رفع تصرفات و قلع و قمع متعرضین از جمله اهدافی است که امسال جزو اولویت های ویژه در راه و شهرسازی کردستان است.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان در ادامه پیگیری مسائل حوزه شهرسازی از جمله تصویب و یا بازبینی طرح های تفصیلی و ناحیه ای، برگزاری جلسات کار گروه تخصصی امور زیربنایی، جلسات کمیسیون ماده ۵ و اطلاع رسانی مردمی مصوبات آن و همچنین جلسات سیما و منظر و تصمیم گیری‌های لازم به منظور بهبود فضای شهری را جزو اقدامات انجام شده در سال 99 و اولویت های اداره تحت مدیریت خود  برشمرد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1721716
ارسال نظر
نظرات