شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:21 منتشر شده در مورخ: 1400/01/17 شناسه خبر: 1721896
کردستان باز هم صدرنشین شد؛

تشویش خاطر جوانان با بطالت دولتمردان/ کردستان در صدر نرخ بیکاران کشور قرار گرفت

تشویش خاطر جوانان با بطالت دولتمردان/ کردستان در صدر نرخ بیکاران کشور قرار گرفت
دولتمردان روزانه از وجود ظرفیت‌های زیادی برای تامین و ایجاد اشتغال و رفع موانع بیکاری در کشور در آینده ای نزدیک، سخن می گویند اما تا آنها آستین عمل را بالا بزنند جوانان به سن پیری نزدیک شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، در این هیاهوی هوای ملایم بهاری از بلوار 28 دی سنندج که به سمت میدان انقلاب ( دور میدان) حرکت می کنیم کارگرانی را می بینیم که با کیسه خالی از برنج و یک قُرص نان و قابلمه ای کوچک  که غذای یک روزش را در آن گذاشته است بر روی دو پای خود ایستاده و یا در حال رفت و آمد است تا بلکم چشمش به ماشینی بیفتد که کارگر نیاز دارند.

چهره هایشان هر روز برای مردم آشنا هست چرا که مامن و مکانشان برای درآمد یک روز کاری اینجاست...

 فارغ التحصیلان رشته های گوناگون که به دلیل نبود کار و برای اینکه بتوانند خرج زندگی خود را به دست آورند مجبور هستند  به کارگری روی بیاورند، آیا کلید اشتغالی که روحانی در ابتدای ورودش به ریاست جمهوری شعار می داد این چنین می چرخد؟!

نرخ بیکاری کردستان ۱۴ درصد اعلام شد

خالد جعفری معاون اقتصادی استاندار کردستان در اسفند ماه 99 نرخ بیکاری استان  کدستان را ۱۴ درصد اعلام کرد و کفت: در سامانه رصد کشوری دو هزار ۹۱ شغل جدید توسط دستگاه های اجرایی ثبت شده است.

وی گفت: در سال 99 عمدتا به دلیل شیوع کرونا و فصلی بودن اشتغال در استان به علت کار کشاورزی نرخ بیکاری استان افزایش چشم گیری داشته است لذا باید تلاش کرد از ظرفیت های ایجاد شده کشور از جمله تسهیلات پایدار روستایی و صندوق توسعه ملی استفاده کرد.

معاون اقتصادی استاندار کردستان با اشاره به اینکه نرخ بیکاری استان از میانگین کشوری بالاتر است، بیان کرد: از دستگاه های اجرایی و بانک ها در خواست داریم توجه ویژه ای به پرداخت تسهیلات تکلیفی و حمایتی به متقاضیان داشته باشند.

از طرف دیگر هم گرانی و کمبود مواد اولیه و افزایش هزینه‌های تولید نیز پازل تعطیلی واحدهای تولیدی در استان کردستان می‌باشد و روز به روز بر آمار تعطیلی واحدهای تولیدی در استان افزوده شده و در مقابل نیز بر جمعیت بیکار در استان افزوده می شود و این بدین معناست که زنگ خطر برای مقابله با فقر در استان به صدا درآمده است اما شاهد سکوت هستیم.

کردستان در صدر نرخ بیکاران کشور

برآورد نقطه‌ای نرخ بیکاری زمستان 99 نشان می‌دهد که کردستان با 18.8 درصد بالاترین نرخ بیکاری در کل کشور را دارد. پس از کردستان استان کرمانشاه با 18 درصد، آذربایجان غربی با 14.7 درصد و هرمزگان با 14.1 درصد بالاترین نرخ بیکاری را در کل کشور دارند. این آمار در کل کشور 9.7 درصد بوده است.

اما با این وجود مسئولان در مقابل این نوع خبرها سکوت کرده‌اند  هیچ گونه جبهه گیری انجام ندادند و در تشریح وضع اقتصادی و شرایط نامناسب کسب وکار اقدامی انجام نشده است و این در حالی است که کردستان، یکی از استان های مرزی کشور می باشد و یکی از گمرکات رسمی کشور در استان واقع شده است مرزی که مرکز صادرات و واردات کالا می‌باشد و در بخش‌های کشاورزی و معادن نیز دارای ظرفیت های بالقوه است.

با وجود این ‌موارد شاهد آن هستیم که این استان مرزی هنوز غبار محرومیت بر چهره‌ای او نشسته است. لذا امروز ضرورت دارد که مسئولان نسبت به گذشته پاسخگوتر باشند و برای تحقق خواست و مطالبات مردم تلاش کنند.

متاسفانه به هر موضوعی در کردستان نگاه کنید یک جای کار می‌لنگد گرچه این مسأله‌ تازه‌ای نیست اما امیدواریم روزی برسد که مسوولان کردستان نیز همانند سایر استان های کشور احساس مسوولیتی به آنها دست بدهد بلکه همتی برای رفع مشکلات این استان ثروتمند در فرهنگ و فقیر در اقتصاد کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1721896
ارسال نظر
نظرات