شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 11:51 منتشر شده در مورخ: 1400/01/17 شناسه خبر: 1721966
در گفت‌وگو با یکی از مرغداران مطرح شد؛

سود واردات نهاده دامی‌در جیب آقای خاص!/ نظارت مسئولین برعکس است

سود واردات نهاده دامی‌در جیب آقای خاص!/ نظارت مسئولین برعکس است
یکی از مرغداران استان نبود نظارت را اصلی ترین دلیل کمبود مرغ دانسته و گفت: مرغ به قیمت بالاتر از مصوب دولتی وجود دارد و این یعنی مشکلی در تولید نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، مشکلات مربوط به تامین کالاهای اساسی در یک سال گذشته به ویژه روغن و مرغ هنوز هم ادامه دارد. علی رغم وعده‌‌‌های مسئولین صف‌های طولانی خرید مرغ در جریان است و خبری از آرامش در این بازار مشاهده نمی‌شود. کارشناسان و تولیدکنندگان، مشکلات مربوط به مرغ و تخم مرغ را نه به دلیل کمبود تولید بلکه به دلیل عدم نظارت می‌دانند.

رضا زباندار یکی از تولیدکنندگان مرغ دراستان آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال که مشکل بازار مرغ چیست، اظهار داشت: مشکل در مدیریت وجود دارد زیرا اگر مدیریت وجود داشته باشد و نهاده دامی‌مرغ و دام سنگین تامین شود، هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت اما اکثر مدیران از سخنان رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی استفاده می‌کنند که در اقتصاد مدیریتی فلان می‌کنیم اما همه این حرف‌ها در حد شعار باقی می‌ماند.

وی گفت:‌ کارشناسان و افرادی که در اقتصاد حرفی برای گفتن دارند می‌گویند ما نیاز نداریم که افزایش واحد مرغداری و دامداری داشته باشیم و باید این وضع موجود را به روز و مدیریت کنیم؛ چهل سال از انقلاب اسلامی‌گذشته و ما هیچوقت مشکلی در صادرات نداشتیم و چندین هزار تن صادرات تخم مرغ و مرغ داشتیم اما چه شد که در این یک سال کمبود به وجود آمد؟ در همین لحظه هرجا بروید به قیمت مصوب مرغ وجود ندارد اما با ده هزار تومان بالاتر هرچقدر که بخواهید من برای شما مرغ می‌خرم پس این یعنی تولید است اما قیمت مصوب دولتی وجود ندارد.

 
دلیل این افزایش قیمت‌ و کمبود با وجود تولید مرغ چیست؟
 
زباندار افزود: مرغ از مرغداری خارج شده و با چندین برابر قیمت هم که به فروش برسد به جیب مرغدار نمی‌رود. زیرا در بین تولیدکننده و مصرف کننده حبابی به نام دلال و کشتارگاه وجود دارد که این پول به جیب آنها می‌رود. در مرغداری از ما مرغ را ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان خریداری می‌کنند اما با دو برابر قیمت به دست مصرف کننده می‌رسد؛ در تبریز چهار کشتارگاه وجود دارد که همه چیز انحصارا برای آنهاست. امروز چرا جهاد به تولیدکننده اجازه کشتار نمی‌دهد تا مرغ را به قیمت ۱۹ هزار تومان به دست مصرف کننده برساند؟
 
 
نظارت مسئولین، نظارت برعکس!
 
این پرورش دهنده مرغ در استان آذربایجان شرقی بیان داشت: برخی‌ها مرغ را با قیمت مصوب می‌خرند و به قیمت خیلی بالاتر می‌فروشند و باز هم مشکل به مساله نظارت می‌رسد؛ جهاد کشاورزی، دامپزشکی و تعزیرات مسئول نظارت هستند اما اینها برعکس نظارت می‌کنند.
 
وی افزود: مثلا از منِ تولیدکننده نمی‌پرسند که آیا سویا با قیمت ۳ هزار و ۵۰۰ تومان گرفته‌ای یا خیر که مثلا اگر نگرفته‌ای با این قیمت مرغ ضرر می‌کنی. بلکه می‌گویند تو حق نداری گران بدهی در حالیکه مهم نیست شما سویا را مثلا با قیمت ۱۲ هزار تومان خریده‌ای. قیمت دان مرغ در بازار ۹ هزار تومان است و هر مرغ گوشتی تا زمان کشتار ۵ کیلو گرم دان می‌خورد که ۴۵ هزار تومان می‌شود. در حالیکه هزینه کارگر و نگهداری و.. هم وجود دارد اما مرغ را از ما ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان می‌خرند.
 
واردات دان مرغ با ارز دولتی و فروش آزاد توسط آقای خاص
 
زباندار گفت: آقایی که در تبریز مجوز تولید ۲ میلیون قطعه مرغ دارد اما در نهایت ۱۰۰ هزار مرغ تولید می‌کند، به اندازه دو میلیون قطعه مستقیما مجوز واردات دان مرغ با ارز دولتی می‌گیرد و همینجا دان مرغ را با قیمت ۱۵ هزار تومان می‌فروشد.
 
این تولیدکننده استان بیان داشت: متاسفانه در این میان مشکلات زیادی وجود دارد. تعاونی مرغداران باید به اندازه مجوز مرغداری‌ها دان مرغ به تولیدکننده بدهد تا جوجه ریزی کند اما چنین کاری نمی‌کند، این ارز دولتی و آزاد بازار را خراب کرده است. اگر مابه تفاوت ارز دولتی و آزاد را به خود تولیدکننده بدهند چنین مشکلاتی به وجود نمی‌آید. چون میزان تولید هر واحد مشخص است و وزارت جهاد کشاورزی هم باید نظارت کند اما این کار را نمی‌کنند و هرکس که آشنا دارد، می‌تواند نهاده را تامین کند.
 
مافیای تخم مرغ و نبود آمار صحیح در جهاد کشاورزی
 
وی افزود: تولید تخم مرغ شهر مرند، کل آذربایجان شرقی را پوشش می‌دهد اما مافیایی وجود دارد که کمبود ایجاد می‌شود. ما در آخماقیه ۸ هزار راس گوسفند داریم اما در آمار جهاد کشاورزی این تعداد نیست. پس این ضعف مدیریت است. اخیرا برای گوسفند و گاو پلاک گذاری می‌کنند که اگر پلاک نباشد نهاده دولتی نمی‌دهند که این کار خوبی است اما مشکلی که در این مساله وجود دارد، این است که فرقی بین کسی که پروانه دارد و کسی که پروانه ندارد، وجود ندارد.
 
سودِ ناچیز تولید و سرخوردگی تولیدکنندگان
 
زیاندار گفت: بحث دیگری که وجود دارد توجیه کشاورز بر این است که به جای هندوانه و پیاز که آب زیادی می‌برد، کلزا کشت کنند که آب کمتر و پول بیشتری دارد. این کار در مایان به خوبی پیش رفت اما جهاد کشاورزی باید کارشناسی برای این کارها تعیین کند. در حالیکه چنین چیزی وجود ندارد. امروز تولیدکننده می‌بیند که سود تولید کم و سود مسکن و خودرو زیاد است، به مرور زمان همین مساله تولیدکننده را سرخورده و محو می‌کند.
 
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1721966
ارسال نظر
نظرات