شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 14:33 منتشر شده در مورخ: 1400/01/17 شناسه خبر: 1722005

استفاده از ظرفیت صادرات راهی برای درآمدزایی پایدار کردستان/ راه صادرات محصولات شهرستان بیجار باز می‌شود

استفاده از ظرفیت صادرات راهی برای درآمدزایی پایدار کردستان/ راه صادرات محصولات شهرستان بیجار باز می‌شود
استان کردستان دارای ظرفیت‌های مهم کشاورزی، دامپروری و معادن است که صادرات محصولات فراوری شده این ظرفیت ها نقش مهمی در ایجاد درآمد پایدار برای استان دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، بدون شک اهمیت نقش صادرات در رشد و توسعه اقتصادی منطقه یکی از موضوعات مهم است که باید در دستور کار مسوولان قرار بگیرید.

شهرستان بیجار یکی از شهرهای استان کردستان است که دارای قابلیت های مهمی برای صادرات است که تا کنون مورد بی توجهی قرار گرفته است.

فرش آهنین بیجار از شهره جهانی برخوردار است اما بعد از مدتی بعلت بی توجهی مسوولان رونق خود را از دست داده و همین عامل موجب بی رقبتی بافندگان شده است.

روزگاری فرش آهنین بیجار تزیین کننده کاخ های مجلل در کشورهای غربی بود اما امروز بعلت بالا رفتن مصالح فرش بافی و نداشتن پشتوانه مناسب برای بافندگان به وادی فراموشی سپرده شده است.

هنر فرش بافی در ایران تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است و بی شک فرش پولادین بیجار در این میان سرنوشتی عجیب داشته، فرشی که روزگاری چشم و چراغ بازارها و موزه های جهانی بود، اینک دچار سرنوشتی غم انگیز شده که نیازمند توجه ویژه مسوولان و بافندگان زبر دست است.

حمید رضا لک یکی از طراحان برجسته نقشه فرش بیجار در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت:  خارجی ها از قدیم الایام علاقه خاصی به فرش بیجار داشتند و این فرش از شهرت جهانی برخوردار است، اما به دلیل بی توجهی این روزها فرش پولادین بیجار ارزش قبلی خود را از دست داده است.

وی افزود: اگر بافندگان بیجاری از پشتوانه بیمه برخوردار باشند و مصالح خوب در اختیار آنها قرار داده شود مطمئنن فرش بیجار مانند گذشته می تواند جایگاه خود را پیدا کند.

این طراح برجسته فرش پولادین بیجار گفت: یکی از مهمترین راه های پیدا کردن جایگاه اولیه فرش بیجار صادر کردن این محصول به سایر کشورها جهت ایجاد درآمد زایی پایدار برای شهرستان است.

یکی دیگر از ظرفیت های شهرستان بیجار کشاورزی است که با وجود امکانات و منابع بالقوه موجود، لزوم توجه ویژه برای ارتقای این بخش بعنوان صادرات ضروری به نظر می رسد.

راه صادرات بیجار باز می شود

در نشستی با حضور کاظمی معاون فرمانداری بیجار و خدامرادی کارگزار اشتغال شهرستان با رئیس و نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی استان کردستان در خصوص تشریح ظرفیتها و پتانسیل های اقتصادی شهرستان در زمینه سرمایه گذاری و صادرات به اقلیم کردستان عراق، رایزنی هایی انجام گرفت و نتیجه آن، سفر تیم بازرگانی به شهرستان بیجار در اوایل اردیبهشت ماه و ظرفیت سنجی در خصوص تاسیس دفتر صادرات در بیجار  خواهد بود.

امیدواریم با تلاش مسوولان به زودی راه صادرات محصولات شهرستان بیجار گروس، با استقرار دفتر صادرات در این شهرستان، هموار شود  وشاهد شکوفایی اقتصادی در استان کردستان و شهرستان بیجار باشیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1722005
ارسال نظر
نظرات