شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 14:33 منتشر شده در مورخ: 1400/01/17 شناسه خبر: 1722083

اجرای فاز دوم مرمت و بهسازی مسجد تاریخی «مس‌سر» دلیجان

اجرای فاز دوم مرمت و بهسازی مسجد تاریخی «مس‌سر» دلیجان
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دلیجان گفت: مسجد مس سر دلیجان به دلیل برخی اقدامات غیراصولی دچار آسیب شده بود که عملیات مرمت و اصلاح نواقص توسط میراث فرهنگی آغاز شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی مشهدی با اشاره به اجرای فاز دوم مرمت و بهسازی مسجد تاریخی مس‌سر دلیجان، در گفتگو با دیار آفتاب؛اظهار کرد: مسجد مس‌سر دلیجان مربوط به دوره سلجوقی - ایلخانی است که به دلیل معماری خاص خود در تاریخ ۲۸ شهریورماه ۱۳۸۶ در فهرست آثار ملی قرار گرفت و در حال حاضر فاز دوم مرمت این مسجد در حال انجام است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دلیجان افزود: عملیات مرمت این مسجد در فاز دوم شامل عملیات شامل گچ‌کاری داخل گنبد می‌شود که به پایان رسیده است.

وی گفت: قسمت کف مسجد و دیوارهای جانبی که در سال‌های قبل از ثبت این اثر توسط متولیان مسجد و هیئت‌امنا به‌صورت غیراصولی سنگ‌فرش شده بود که با نظر کارشناسان امر جمع‌آوری شد و در مرحله بعدی مرمت، آجرفرش خواهد شد چراکه مرمت غیراصولی باعث نفوذ نم و رطوبت به قسمت‌های فوقانی دیوارها شده بود به همین دلیل جمع‌آوری و مرمت آن ضروری بود که بخشی از کار انجام‌شده است.

مشهدی بیان کرد: طی دو سال گذشته هیئت‌امنای مسجد بدون هماهنگی با اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اقدام به بندکشی غیراصولی و ناهمگون دیوارهای داخلی کرده بود که این نقص هم توسط کارشناسان امر برطرف شده است.

وی بابیان اینکه برای اقدامات مذکور اعتباری بالغ‌بر ۲۵۰ میلیون ریال با نظارت مستقیم اداره کل میراث، گردشگری و صنایع‌دستی استان هزینه شده است، گفت: مرمت ابنیه تاریخی در حوزه تخصصی کارشناسان معاونت حفظ و احیای میراث فرهنگی است که متأسفانه برخی از متولیان مساجد و بقاع متبرکه به‌صورت غیر کارشناسی و سلیقه‌ای موجب آسیب به ابنیه تاریخی می‌شوند، به همین دلیل لازم است که متولیان حفظ و حراست این ابنیه‌ هر اقدامی را با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دنبال کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1722083
ارسال نظر
نظرات