شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 09:32 منتشر شده در مورخ: 1400/01/18 شناسه خبر: 1722215
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرد؛

ناراحتی بزرگان ایران و افغانستان از موضع گیری اشرف غنی درباره حق آبه

ناراحتی بزرگان ایران و افغانستان از موضع گیری اشرف غنی درباره حق آبه
فداحسین مالکی از ناراحتی بزرگان ایران و افغانستان نسبت به موضع گیری اشرف غنی در خصوص حق آبه هیرمند خبر داد و گفت: به زودی صدای اعتراض طوایف به ارگ ریاست جمهوری در کابل می رسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: بی جواب ماندن اظهارات غیرحرفه ای اشرف غنی در افتتاح سد کمال خان و عدم پیگیری جدی حق آبه هیرمند و تالاب بین المللی هامون توسط ظریف در دیدار با رئیس جمهور و وزیر خارجه افغانستان در تاجیکستان باعث شد تا فراخوان وی را جهت پاسخگویی در کمیسیون امنیت ملی مجلس داشته باشیم.
 
وی ادامه داد: قرار بود ظریف یکشنبه به این کمیسیون بیاید، ولی از آنجایی که در خارج از کشور است، معاونانش در جلسه حضور یافتند، اما ترجیح دادیم با خود وی صحبت کنیم، بنابراین برای یکشنبه آینده وقت تعیین کردیم تا در کمیسیون امنیت ملی حاضر شود.
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس افزود: موضوع بین اعضای کمیسیون امنیت ملی مطرح شده و همه مصر بر این هستند که در این رابطه اقدام جدی صورت بگیرد، منتظر هستیم که وزیر خارجه بیاید تا این موضوع ها به وی منعکس شود و مسائل هیرمند و هامون را در مجامع بین المللی به طور جدی پیگیری کند.
 
وی گفت: اخبار خوبی از منطقه نداریم، بلکه به دلیل خشکی تالاب هامون و در پی آن تشدید طوفان گرد و خاک، خبرها نگران کننده است.
 
مالکی با اشاره به ناراحتی برخی از بزرگان سیستان و عده ای از بزرگان استان نیمروز افغانستان از موضع گیری اشرف غنی، تصریح کرد: طوایف بزرگ از جمله براهویی، گرگیج، سنجرانی و زوری و خیلی از طایفه های دیگر در هر 2 کشور از این موضوع ناراحت شده اند.
 
وی اضافه کرد: پیشنهاد بزرگان طوایف بر این است که آن ها جدای از دولت ها، مذاکراتی با یکدیگر داشته باشند و صدای نگرانی و اعتراض شان را نسبت به صحبت های اشرف غنی به ارگ ریاست جمهوری کابل برسانند، به نظر می رسد پیشنهاد خوبی است که ما نیز از آن حمایت می کنیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1722215
ارسال نظر
نظرات