شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 09:58 منتشر شده در مورخ: 1400/01/18 شناسه خبر: 1722286
معاون بهداشت و درمان سپاه استان قزوین:

۲۰هزار تست رایگان کرونا در طرح شهید سلیمانی انجام شد/پلمب ۶۸۳ واحد صنفی متخلف در قزوین

۲۰هزار تست رایگان کرونا در طرح شهید سلیمانی انجام شد/پلمب ۶۸۳ واحد صنفی متخلف در قزوین
حبیب الله سیاهکالی مرادی، معاون بهداشت و درمان سپاه صاحب‌الامر(عج) استان قزوین گفت: در راستای اجرای طرح شهید سلیمانی تاکنون ۲۰ هزار و ۶۹۷ تست سریع کرونا در کل استان صورت گرفت و به یک هزار و ۶۷ بیمار در منزل خدمات درمانی ارائه شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حبیب الله سیاهکالی مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین درباره اجرای طرح شهید سلیمانی اظهار کرد: این طرح بعد از شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا در آبان‌ماه سال گذشته با هدف کاهش ۳۰ درصدی میزان بیماران بستری و مرگ میر در کشور آغاز شد.

وی افزود: خوشبختانه با اجرای طرح شهید سلیمانی توانستیم ۷۰ تا ۸۰ درصد از افزایش بیماران بستری شده و مرگ‌ومیر را در سطح استان و کشور کاهش دهیم به طوریکه طی سه ماهه فصل زمستان میزان بستری‌های روزانه در استان را کاهش و مرگ‌ومیر را به صفر و یک رساندیم.

معاون بهداشت و درمان سپاه صاحب‌الامر(عج) استان قزوین بیان کرد: طرح شهید سلیمانی در واقع در سه محور مراقبتی، نظارتی و حمایتی به ارائه خدمات می‌پرداخت به طوریکه با اعلام آمار بیماران کرونایی از طریق مراکز بهداشت در محلات؛ بیماران توسط گروه‌های مراقبتی شناسایی و مورد رصد قرار می‌گرفتند.

سیاهکالی مرادی ادامه داد: خدمات لازم در منازل توسط تیم‌های مراقبتی به بیماران ارائه می‌شد و درصورت آسیب شغلی از کرونا به تیم‌های حمایتی معرفی می‌شدند تا مورد حمایت قرار گیرند.

وی ابراز کرد: بیماران ناتوان یا کهنسالی که توان مراجعه به مراکز غربالگری را نداشتند نیز با حضور تیم‌های مراقبتی تحت مراقبت قرار گرفته و تست‌ها و آزمایش‌های غربالگری آن‌ها در منازلشان انجام می‌شد.

فعالیت ۱۸ مرکز تست سریع رایگان در سطح استان

معاون بهداشت و درمان سپاه صاحب‌الامر (عج) استان قزوین اذعان کرد: طرح شهید سلیمانی تجربه بسیار موفقی بود که تاثیر بسیار زیادی در کنترل و کاهش میزان مرگ‌ومیرها، آمار مبتلایان و بستری‌شدگان داشت.

وی بیان کرد: دو هفته پیش از تعطیلات نوروز نیز بنا داشتیم تا طرح بیماریابی را آغاز کنیم که متاسفانه تردد مردم در بازار، خرید عید، مسافرت‌ها و دید و بازدیدها این طرح را دچار اختلال کرد.

سیاهکالی مردای عنوان کرد: متاسفانه سیل جمعیت در کشور در تعطیلات نوروز موجب شد تا ما شاهد رشد تصاعدی این ویروس باشیم لذا اکنون نیز در حال سازماندهی تیم‌ها هستیم تا با رویکرد جدیدتری بتوانیم در جهت مقابله با این ویروس اقدام کنیم.

وی ابراز کرد: اکنون ۱۸ مرکز تست سریع و یک مرکز جامع غربالگری در استان داریم که به صورت صبح و بعدازظهر فعال و پذیرای بیماران است و در حال تقویت بیشتر این مراکز هستیم همچنین تمام تست‌هایی که توسط بسیج در سطح شهر و محلات صورت می‌گیرد به صورت رایگان انجام می‌شود تا با ورود جدی‌تر بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم.

معاون بهداشت و درمان سپاه صاحب‌الامر (عج) استان قزوین با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی در کل استان اذعان کرد: یکی از اهداف اجرای این طرح این است که هر نقطه از استان که ویروس شدت گیرد و بحرانی‌تر باشد، تیم‌ها به سرعت حضور پیدا کرده و نظارت‌ها و مراقبت‌های لازم را به عمل خواهند آورد.

سیاهکالی مرادی تصریح کرد: بعد از مشاهده ویروس کرونای انگلیسی در آبیک، سگزآباد و مناطقی از الموت، به سرعت تیم شهید سلیمانی در مناطق حضور یافتند و بحث قرنطینه روستا، تست سریع، نظارت و کنترل مناطق را انجام دادند تا بتواند از شدت انتقال ویروس جلوگیری کنند.

تشکیل ۵۱۸ تیم حمایتی در قالب طرح شهید سلیمانی

وی اضافه کرد: متاسفانه با افزایش مسافرت‌ها، دید و بازدیدهای نوروزی و خریدهای پیش از نوروز ویروس کرونا در استان چرخش پیدا کرده و کار ما را مشکل‌تر کرده است که امیدواریم با همکاری مردم بار دیگر بتوانیم این بیماری را تحت کنترل خودمان دربیاوریم.

معاون بهداشت و درمان سپاه صاحب‌الامر (عج) استان قزوین عنوان کرد: در راستای اجرای طرح شهید سلیمانی در مناطق تاکنون ۲۰ هزار و ۶۹۷ تست سریع در کل استان صورت گرفت و به یک هزار و ۶۷ بیمار در منزل خدمات درمانی ارائه شد همچنین با پایشی که در برخی ادارات و سازمان‌ها صورت گرفت از ۵ هزار و ۵۱۲ نفر از کارمندان ادارات تست سریع به عمل آمد که ۴۳۶ نفر کرونایی مثبت شناسایی شد.

سیاهکالی مرادی اضافه کرد: همچنین در طرح شهید سلیمانی ۵۱۸ تیم حمایتی تشکیل شد که ۳هزار و ۶۸۲ نفر در این تیم‌ها و ۱۷۶ نفر از اعضای بسیج در تیم‌های نظارتی به کارگرفته شدند.

وی عنوان کرد: طی اجرای طرح شهید سلیمانی از ۱۱ هزار و ۹۷۳ واحد صنفی نظارت به عمل آمد که با همکاری شبکه بهداشت توانستیم ۶۸۳ واحد متخلف را پلمب و برای ۱۲ هزار و ۶۶۱ واحد صنفی نیز اخطار صادر کنیم.

معاون بهداشت و درمان سپاه صاحب‌الامر(عج) استان قزوین با بیان اینکه همچنان طرح شهید سلیمانی ادامه دارد، اذعان کرد: بنا داریم با رویکرد جدیدتری این طرح را ادامه دهیم و از آنجایی که متاسفانه ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در حال تکمیل است؛ بیماران غیراورژانسی را که می‌توانند خدمات لازم را در منزل دریافت کنند؛ بستری نشوند و خدمات لازم به جهت اکسیژن ‌درمانی، دارویی و مراقبتی را تحت نظر تیم‌های مراقبتی دریافت کنند.

تخت‌های بیمارستانی در حال تکمیل است

سیاهکالی مرادی تصریح کرد: متاسفانه با توجه به قرار گیری در فصل بهار برخی افراد به محض مشاهده علائم سرماخوردگی نظیر آب‌ریزش، سرفه و عطسه فکر می‌کنند که دچار حساسیت فصلی شدند و با مراجعه به مراکز درمانی، درمان ناقص می‌گیرند.

این مقام مسئول اضافه کرد: با توجه به جهش ویروس کرونا از مردم تقاضا داریم به محض مشاهده هر علائم سرماخوردگی به مرکز تست غربالگری ۱۶ ساعته و پایگاه‌هایی فعال سلامت در سطح محلات مراجعه کنند و تست کرونا دهند تا از وضعیت سلامت خود اطمینان یابند.

وی در پایان گفت: توصیه می‌کنیم با توجه به موج جدید ویروس کرونا، مردم ضمن استفاده از ماسک از حضور در تجمعات خودداری کرده و دید و بازدیدهای خود را بویژه کسانی که در مسافرت حضور داشتند را به تاخیر بیندازند تا بتوانیم این ویروس را تحت کنترل خود در بیاوریم و در نهایت بتوانیم واکسیناسیون عمومی را آغاز کنیم.
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1722286
ارسال نظر
نظرات