شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 10:50 منتشر شده در مورخ: 1400/01/19 شناسه خبر: 1722628
گزارشی از آلایندگی یک واحد صنعتی در سمنان؛

پساب هایی که بلای جان طبیعت شد/ غفلت مسئولین در کنترل پساب های شرکت کربنات سدیم سرخه

پساب هایی که بلای جان طبیعت شد/ غفلت مسئولین در کنترل پساب های شرکت کربنات سدیم سرخه
پساب های شرکت کربنات سدیم سرخه در حالی به طبیعت و سفره های زیر زمینی آسیب میزند که برخورد دستگاه های ذیربط با این واحد متخلف فقط در حد جریمه و قرار دادن در لیست شرکت های آلاینده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، آب یکی از مؤلفه‌های تأثیرگذار در بخش صنعت است به ‌طوری ‌که بسیاری از کارخانه‌های صنعتی برای تولید و بهره‌وری نیازمند به استفاده از آب برای مراحل و عملیات مختلف صنعتی هستند.

لزوم تأمین آب برای واحدهای صنعتی امری حیاتی است چراکه چرخ اقتصاد و پیشرفت کشور توسط این بخش به چرخش می‌افتد و سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی نیز حمایت از این بخش است.

اما در کنار حمایت از صنعت ضرورت حفظ محیط‌ زیست و طبیعت غیرقابل ‌چشم‌ پوشی بوده و دستگاه‌های ذی‌ربط می‌بایست در کنترل مواردی که محیط ‌زیست انسانی و نباتی و جانوری را تهدید می‌کنند، دقت لازم را داشته باشند.

 کنترل پساب‌های صنعتی با توجه به املاح و ذرات سنگین فلزی و شیمیایی در آن موضوع بسیار مهمی است که اگر مورد غفلت قرار گیرد می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به طبیعت وارد کند، این پساب‌ها با ورود به طبیعت و سفره‌های زیرزمینی و آلوده سازی آب‌های سطحی و زیرزمینی خسارت جبران‌ناپذیری را به گونه‌های زیست ‌محیطی وارد می کنند.

فعالیت کارخانه کربنات سدیم سرخه مدتی است به دلیل آلودگی های زیست محیطی مورد انتقاد مردم و اهالی اطراف این کارخانه قرار گرفته است.

پساب کارخانه کربنات سدیم سرخه بدون هیچگونه توجهی در حد جنوبی این کارخانه‌‌ رها می‌شود و  سلامت زیست محیطی را به خطر می اندازد.

در پی تماس‌های مکرر مخاطبین مرآت در مورد آلودگی‌های زیست‌محیطی کربنات سدیم خبرنگار و عکاس مرآت به محل تخلیه پس آب‌های این شرکت رفته و از نزدیک شاهد این فاجعه زیست محیطی شدند.

این در حالی است که  تقریباً تمامی مسئولین استانی از تخریب محیط زیست و خطرات زیست محیطی این کارخانه مطلع هستند.

پساب شرکت کربنات سدیم موجب آلودگی عرصه‌های نباتی شده است​

در همین خصوص؛ امیر عبوس رئیس اداره محیط ‌زیست استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت بابیان اینکه این واحد صنعتی جزو واحدهای آلاینده است، گفت: مادامی‌که پساب‌های این واحد صنعتی وارد کویر و دشت شود برای آن منطقه مشکلی ایجاد نمی‌کند چون میزان املاح این پساب‌ها از میزان املاح خاک کویر کمتر است.

عبدوس با تأکید بر اینکه پساب‌های این واحد صنعتی عرصه‌های نباتی اطراف خودش را آلوده کرده است، تصریح کرد: بر همین اساس این واحد صنعتی جزو واحدهای آلاینده معرفی و جریمه آلایندگی نیز برای آن در نظر گرفته‌شده است.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای تصفیه‌خانه در دو مرحله این شرکت مهلت خواسته است، افزود: در یک مرحله با یکی از دانشگاه‌های کشور قراردادی را منعقد کرد و به نتیجه نرسید و در مرحله بعد نیز با یک شرکت چینی قرارداد داشت و این قرارداد نیز به نتیجه نرسید.

رئیس اداره محیط‌زیست استان سمنان در ادامه تصریح کرد: مادامی‌که تصفیه‌خانه در این شرکت احداث نشود این شرکت جزو واحدهای آلاینده باقی خواهد ماند.

اخطارهای کتبی آب و فاضلاب به شرکت کربنات سدیم در مورد آلودگی آب‌های سطحی

داوود دیواندری مدیر امور آب سمنان و سرخه نیز در گفتگو با خبرنگار مرآت در مورد ایجاد آلودگی این واحد در سفره‌های زیرزمینی گفت: طی اخطارهای کتبی در مورد آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی به این شرکت  تذکرات لازم داده‌ شد.

دیواندری بابیان اینکه شاخص هدایت الکتریکی آب که نشان‌دهنده میزان املاح در آب است در چاه‌های اطراف این شرکت بسیار بالاست، افزود: مدیران این شرکت در مورد میزان آلایندگی و املاحی که پساب‌های این شرکت به محیط‌زیست وارد می‌کنند زیر بار نرفته و متأسفانه این املاح وارد سفره‌های زیرزمینی می‌شود.

مدیر امور آب سمنان و سرخه در ادامه تصریح کرد: گزارشی در مورد کشته شدن برخی وحوش در کنار رهاسازی آب‌های سطحی و پساب های این واحد صنعتی نیز دریافت شده است.

وی درخصوص برخورد و جریمه این واحدهای آلاینده تصریح کرد: طبق ماده و آیین نامه اجرایی کشوری برخورد و جریمه با این واحدها با اداره حفاظت محیط ‌زیست است با این ‌وجود اداره آب و فاضلاب سمنان اخطارهای لازم را به این شرکت و مدیرانش ابلاغ کرده است.

خبرنگار مرآت طی تماسی به جهاد کشاورزی استان جهت پیگیری این موضوع که پساب های این شرکت به زمین های کشاورزی آسیب می رسانند به پاسخی منطقی نرسید.

سیدحسن میرعماد مدیرکل جهادکشاورزی استان سمنان با بیان اینکه زمین های کشاورزی در بالادست شرکت مذکور می باشند، گفت: این موضوع درکل مرتبط با جهاد نیست و باید از محیط زیست پیگیری شود.

بسیار روشن است که ضربه‌های زیست‌محیطی به گونه‌های جانوری و نباتی با جریمه و قرار دادن یک شرکت در لیست شرکت‌های دارای آلایندگی جبران نشده و مسئولین ذی‌ربط در دستگاه مسئول می‌بایست پیگیر و پاسخگوی آلودگی‌های زیست‌محیطی باشند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1722628
ارسال نظر
نظرات