شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 11:16 منتشر شده در مورخ: 1400/01/19 شناسه خبر: 1722640
معاون اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی اعلام کرد:

اعطای ۵۴ میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان مشاغل خانگی استان/موافقت غذا و دارو با آغاز فعالیت ۲۲ رشته مشاغل خانگی

اعطای ۵۴ میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان مشاغل خانگی استان/موافقت غذا و دارو با آغاز فعالیت ۲۲ رشته مشاغل خانگی
محمداربابی گفت: در خراسان شمالی، طی 10 سال گذشته 54 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان ایجاد مشاغل خانگی اعطا شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد اربابی، معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی در گفت و گو با عصر اترک با اشاره به اینکه اجرای طرح مشاغل خانگی در سطح کشور از سال 90 آغاز و عملیاتی شد، اظهار کرد: در استان خراسان شمالی طی یک دهه اخیر ( از سال 90 تا پایان سال 99) تعداد 30 هزار و 922 فقره مجوز برای متقاضیان ایجاد مشاغل خانگی در منزل صادر شد.

اربابی گفت: از این تعداد مجوز صادر شده، تعداد 13 هزار و 756 فقره پرونده به منظور دریافت تسهیلات قرض الحسنه به بانک های عامل معرفی شدند.

وی افزود: از این تعداد پرونده معرفی شده به بانک های عامل هشت هزار و 786 پرونده مبلغ 54 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند.

وی خاطر نشان کرد: در استان طی دهه 90 با تسهیلات اعطا شده به متقاضیان برای 9 هزار و 463 نفر فرصت اشتغال در بخش مشاغل خانگی ایجاد شد.

اربابی تصریح کرد: بیشترین تعداد مشاغل خانگی ایجاد شده در استان طی دهه 90 در قالب مشاغل خانگی مستقل و یک نفره بوده است و این در حالی است که اگر مشاغل خانگی در قالب پشتیبان و راهبر ایجاد شوند، شاغلان و فعالان این بخش اقتصادی در زمینه فروش محصولات خود دغدغه کمتری را خواهند داشت.

وی در ادامه با یادآوری این مطلب که رسته های شغلی مشاغل خانگی معرفی شده برای ثبت نام متقاضیان در دهه 90 تعداد 322 رسته بوده است، اظهار کرد: در خراسان شمالی عمده مشاغل خانگی ایجاد شده در بخش صنعت در زمینه خیاطی، در بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی در زمینه دست بافته های داری و گلیم همچنین در بخش کشاورزی نیز در زمینه دامپروری بوده اند.

وی عنوان کرد: در خراسان شمالی، زنان سرپرست خانوار بیشترین متقاضیان فعالیت در رسته های مشاغل خانگی بوده اند.

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی همچنین با اشاره به اینکه صدور مجوز برای شروع یک فعالیت از رسته های مشاغل خانگی منوط به داشتن مهارت و یا کسب مهارت است، گفت: متقاضیانی که مهارت برای انجام فعالیت مورد علاقه خود در رسته ای از مشاغل خانگی را نداشته باشند باید مهارت انجام آن حرفه را در مراکز آموزشی کسب و مدرک آن را از فنی و حرفه ای دریافت کنند.

وی در بخش دیگری از سخن خود از انعقاد تفاهم نامه اخیر میان معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتاق تعاون اشاره و اعلام کرد: در این تفاهم نامه موافقت شده است که برای 22 رشته در قالب مشاغل خانگی مجوز فعالیت صادر شود.

وی گفت: در این توافق طرفین تاکید شده است که صدور مجوز برای متقاضیان منوط به آماده سازی تمامی ضوابط و استانداردهای لازم اعلام شده از سوی وزارت بهداشت برای آغاز فعالیت در 22 رشته از مشاغل خانگی معرفی شده، باشد.

اربابی افزود: آماده سازی و بسته بندی پیاز سرخ شده، آماده سازی و بسته بندی ترخینه، بسته بندی قند، شکر، انواع حبوبات، کشمش، نخودچی، توت خشک، زرشک، عناب، لیمو عمانی، انجیر خشک، مغزهای خشک به جز پسته، شیرینی خانگی، نان سنتی، سبزیجات خشک، میوه خشک، سمنو، آرد برنج، آرد ذرت، آرد نخود، جو پرک، بلغور، شوری و ترشی از جمله این 22 رشته ای از مشاغل خانگی هستند که معاونت غذا و دارو موافقت کرده است که برای متقاضیان مجوز فعالیت صادر شود البته درصورتیکه این متقاضیان ضوابط بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت را اجرا و آماده سازی کنند.

انتهای پیام/قهرمانی    

 

https://www.dana.ir/1722640
ارسال نظر
نظرات