شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:55 منتشر شده در مورخ: 1400/01/20 شناسه خبر: 1722815
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

شروع دوباره غنی سازی صدای آمریکایی ها را درآورد/ مذاکره با شیطان بزرگ؛ خط قرمز نظام

شروع دوباره غنی سازی صدای آمریکایی ها را درآورد/ مذاکره با شیطان بزرگ؛ خط قرمز نظام
فداحسین مالکی گفت: دولت و سازمان انرژی اتمی پذیرفتند که غنی سازی را از نو شروع کنیم که این اقدام انجام شد و صدای آمریکایی ها را درآورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس، با اشاره به روز ملی فناوری هسته ای در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: دولت و سازمان انرژی اتمی پذیرفتند که غنی سازی را از نو شروع کنیم که این اقدام انجام شد و صدای آمریکایی ها را درآورد.


 وی ادامه داد: بعد از قانون راهبردی که مجلس با عنوان صیانت از حقوق ملت ایران مصوب کرد، برخی ها در داخل کشور نپذیرفتند و حتی در دولت هم عده ای معتقد بودند که این قانون اجرایی نیست و ان قلت آوردند.
 
مالکی تصریح کرد: به لطف خدا و با پیگیری مجلس و به ویژه کمیسیون امنیت ملی و با برگزاری جلسات مکرر با دعوت از رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه، تاکید شد که این قانون بخش به بخش باید اجرایی شود.
 
وی با بیان این که مهم ترین بخش این قانون به شروع غنی سازی و تمام مواردی که در گذشته بر اساس تعهدها متوقف بود، اختصاص داشت که این اقدام انجام شد، افزود: بعد از این که بین دولت و مجلس تنشی صورت گرفت، رهبری معظم انقلاب ورود کردند و فرمودند که قانون خوبی است و باید حمایت شود، دولت و مجلس هم اگر مشکلاتی دارند، حل کنند که این کار صورت گرفت.
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس اظهار کرد: بعد از انجام این اقدام ها، صدای آمریکاییان درآمد و گفتند که آمادگی داریم به برجام برگردیم، اما قاصد فرستادند، ایران مصمم بود که اگر می خواهند به تعهداتشان بازگردند، باید بدون قید و شرط این اقدام را انجام دهند، چراکه پذیرای هیچ شرطی نیستیم.

آمریکایی ها در پی بازگشت به برجام؛ شرط ایران رفع تحریم ها

وی اضافه کرد: در همین راستا حرکتی از ناحیه دولت صورت گرفت و فرصت سه ماهه دادند که ما قبول نکردیم و تلقی مان این بود که به نوعی دور زدن مجلس است، به هر جهت شورای عالی امنیت ملی این اقدام را انجام داد و اکنون آمریکایی ها به دنبال این هستند که به برجام برگردند، اما مطرح و پیشنهاد می کنند که گام به گام و با مذاکره باشد، بنابراین عراقچی را در کمیسیون امنیت مجلس خواستیم و تاکید کردیم که به هیچ عنوان با طرف آمریکایی مذاکره نکند، اما با اروپایی ها مانعی ندارد.
 
مالکی ادامه داد: سوال این است که مگر روز اولی که ترامپ به قول خودش برجام را ملغی کرد و تمام تحریم ها را بر علیه ما به شدت افزایش داد، درباره قبول کردن گام به گام یا پاره کردن برجام صحبت کرد؟ اما چگونه می شود که دولت می گوید می خواهیم مذاکره کنیم؟ این ها قابل قبول نیست و خط قرمز نظام، همان قانون مصوب مجلس است.
 
وی گفت: چند سالی که دولت غنی سازی و فعالیت های هسته ای را متوقف کرد، زمان از دست دادیم، اما سازمان انرژی اتمی به تعهدات خودش طی این مدت عمل کرده، فعالیت ها سرعت بیشتری می گیرد و هر زمانی که آمریکایی ها تحریم ها را لغو کردند به تعهد خودمان بر می گردیم و متوقف می کنیم.

باب مذاکره در زمان خودش بسته شد
 
به گفته عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس، برجام و باب مذاکره در زمان خودش بسته شد و بعد از این که ترامپ با شرایط بدی در آمریکا تمام مصوبات را لغو کرد و به قول خودش می خواست سند برجام را پاره کند، مردم متوجه ماجرا شدند و مقام معظم رهبری هم اعلام کردند که اگر شما پاره کنید، ما آتشش می زنیم.
 
وی با بیان این که ایران به تعهدات خودش عمل کرد، اما آمریکا متعهد نبود، گفت: امروز که بایدن رئیس جمهور آمریکاست، متوجه شده که سیاست های قبلی غلط بود و آمادگی دارد که برجام برگردد، از این بابت ما باب مذاکره را بر اساس قانونی که مجلس سال گذشته تصویب کرد، بستیم و اگر تیم جدید دولت آمریکا می خواهند به برجام برگردند، ایرادی ندارد اما مذاکره ای در کار نیست.
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس اضافه کرد: تمایل آمریکایی ها به بازگشت زیاد است، چراکه می خواهند آبروی رفته شان را برگردانند، آمریکا بعد از حرکت ترامپ به شدت در دنیا منزوی شد، زیرا تعهدی را قبول کرد، اما ضمن بد عهدی به آن، بیش از هزار قلم کالا را بر علیه ملتی که می خواستند، روی پای خودشان بایستند تحریم کرد.

بدعهدی آمریکایی ها و ایجاد خسارت سنگین به ملت ایران
 
وی ادامه داد: اکنون آن ها می گویند حرف های ترامپ را قبول نداریم و می خواهیم از انزوا خارج شویم، ما نیز می گوییم اشکالی ندارد، اما به تعهدات خود عمل کنند، در این راستا ما باید شرط تعیین کنیم، چراکه چند سال است به واسطه بدعهدی آن ها مشکلاتی ایجاد و خسارت سنگینی به ملت ایران تحمیل شده است.
 
مالکی با تاکید بر این که در گذشته به تعهدات خود عمل کردیم، افزود: ما می خواهیم همه چیز به اول برگردد و سفره مردم رنگین شود، مشکلات درونی، گرانی و ضعف های اقتصادی و دستگاه های اجرایی به جای خودش، اما موافق گام به گام که این روزها درباره اش صحبت می شود، نیستیم و بر اساس تعهدی که آمریکایی ها دادند، باید همه موارد را اجرایی کنند.

وی گفت: ایران ارتباطش را با کشورهای منطقه قوی کرده است و علاوه بر قرارداد با هندی ها در چابهار، در پی سندی که با چینی ها بستیم، بایدن اعلام کرد که آن ها معادلات ما را به هم زدند، این خیلی برایشان مهم بود، به همین دلیل است که به غربی ها فشار وارد می کنند تا وساطت کنند، چراکه می دانند که سیاست های کهنه در برابر ایران دیگر جواب نمی دهد.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان این که در این راستا باید بر اساس منافع ملی حرکت کنیم، اذعان کرد: منافع ملی بر این است که به آمریکایی ها و غربی ها فشار بیاوریم که تحریم را لغو کنند تا زندگی مردم به شرایط عادی برگردد، هدفی هم که ما با کشورهای همسایه و قدرتمند منطقه در خصوص تجاری و اقتصادی داریم این است که سریع تر مشکلات رفع شود.

میخ ایران به تابوت تحریم ها
 
وی با اشاره به این که به تعبیر آمریکایی ها، ایران با این کارش میخ به تابوت تحریم ها زده است، افزود: اگر آمریکا بخواهد، بازی کند و شرط بگذارد، ما هم آن ها را دور می زنیم و از ظرفیت کشور استفاده می کنیم.
 
مالکی با بیان این که همان گونه که چین از موقعیت هایش استفاده کرد و به قدرت اول دنیا تبدیل می شود، ما نیز اقدام هایی در دست اجرا داریم، گفت: بیشترین مرزها را در دنیا داریم، از 16 استان کشور، 138 نماینده مجلس بزرگترین فراکسیون را با همکاری دولت تشکیل دادند تا تمام موانع را برطرف کنند و تجارت از گلوگاه ها و بازارچه های مرزی مناطق آزاد روان و رونق اساسی برای اقتصاد کشور حاصل شود.

وی ادامه داد: همین که آمریکایی ها پذیرفتند که نقطه سر خط و بیایند به تعهدات خود برسند، گام بزرگی است که مجلس انجام داد و به نتیجه خواهد رسید، به زودی عقلا در دنیا به این نتیجه می رسند که آمریکا تحریم ها را سریع تر لغو و بیشتر از این خودش را دچار مشکل نکند.
 
نماینده مردم زاهدان خاطرنشان کرد: از طرفی هم تصمیم گرفته شد در منطقه با کشورهای بزرگ قاره آسیا که بزرگترین امکانات و انرژی را در دنیا دارد، تبادل تجاری و اقتصادی داشته باشیم تا اشتغال بین جوانان برگردد.
 
وی اذعان کرد: بیش از 12 هزار واحد تولیدی تعطیل است که باید به تولید برگردد و موانعی که آقا فرمودند برطرف شود، دولت می تواند در ماه های باقی مانده این مشکلات را برطرف کند تا بتوانیم شاهد رونق اقتصادی و تجاری و رفاه نسبی در زندگی مردم باشیم.
 
انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1722815
ارسال نظر
نظرات