شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 10:03 منتشر شده در مورخ: 1400/01/21 شناسه خبر: 1723032
یادداشت؛

نقش «کلاب هاوس» در انتخابات ایران چیست؟

نقش «کلاب هاوس» در انتخابات ایران چیست؟
در آستانه انتخابات اپلیکیشن نسخه غیر رسمی کلاب هاوس مورد توجه واقع شده است که از اینفلوئنسرهای مجازی تا سران جریان‌ها و چهره‌های معروف سیاسی و دولتی در آن جمع شده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ همانطور که می‌دانید در آستانه انتخابات اپلیکیشن نسخه غیر رسمی کلاب هاوس (clubhouse) مورد توجه واقع شده است که از اینفلوئنسرهای مجازی  تا سران جریان ها و چهره های معروف سیاسی و دولتی در آن جمع شده اند.

نکته قابل توجه اینجاست که این پلتفرم فقط روی گوشی های امریکایی اپل قابل نصب است که جدیدا نسخه های غیر رسمی اندروید آن در فروشگاه های مجازی در حال عرضه است که به شدت جای نگرانی ست.

حتی بنیانگذار کلاب هاوس به کاربران هشدار داده که افراد سودجو با فریب دادن کاربران اندرویدی برای دانلود برنامه‌های مخرب، در صدد سوء استفاده  از محبوبیت Clubhouse هستند. نبود نسخه اندرویدی این برنامه بستری را برای سودجویان باز کرده تا بدافزار BlackRock را پخش کنند که می‌تواند اطلاعات ورود کاربران را برای بیش از ۴۵۰ سرویس آنلاین از جمله توییتر، فیس بوک و آمازون بدهد. اگر نسخه ندروید Clubhouse را جستجو کنید، برنامه‌هایی را با تغییر جزئی آیکون نسخه IOS این برنامه به شما نشان خواهد داد. افراد سودجو با اینکار سعی می‌کنند از کسانی که آشنایی چندانی با این برنامه ندارند، درآمد کسب کنند.

همانطور که می‌دانید در انتخابات پیشین این تلگرام، توئیتر و اینستاگرام بودند که نقش اساسی ایفا کردند ولی به صورت کاملا مشکوک برنامه کلاب هاوس و سیگنال درحال رشد هستند .

از تحریم واتس آپ در بهمن سال گذشته گرفته تا به اشتراک گذاشتن اطلاعات بیش از ۳۰۰ هزار نفر ایرانی در فیس بوک و الان هم نسخه غیر رسمی کلاب هاوس و بحث های داغ اینترنت ماهواره ای.


به راستی هدف از این همه گرد و خاک برای چیست و نقش کلاب هاوس که بیشتر توسط اصلاح طلب ها و سلبریتی ها در حال انتشار است در انتخابات چیست؟

فعالیت کاربران برای ایجاد ارتباط در شبکه اجتماعی Clubhouse تنها متکی به صدا است، بطوریکه کاربران این شبکه اجتماعی در حین گفتگوهای خود، قادر به دیدن یکدیگر نبوده و تنها از طریق صوت یکدیگر در گروه‌ها با هم ارتباط می‌گیرند. و به خاطر  همین صوتی بودن و مراحل سختی که در بدو ورود اولیه دارد ، کمی فضای همگانی را تبدیل به فضای نخبگانی کرده و معمولا عموم افرادی که در اینستاگرام به یلگی پرداخته اند کمتر نقش موثر دارند . و افراد توانمند در صحبت کردن جایگاه خود را پیدا کرده اند .گویی فقط جلوه ای از شبکه جریان مقابل است.

 البته که همین جا هم احتمال این هست که عده ای این فضا را هم به منجلاب آسیب های اجتماعی تبدیل کنند . اما کمتر پیش خواهد آمد و عمر کوتاهی هم خواهد داشت مگر برای جلسات گفتمانی. نکته مهم اینجاست که بیش از هزار کانال تلگرامی و هزاران اکانت توئیتری و اینستاگرامی ، وابسته به جریان تحریف و با سابقه ای نامناسب جریان کلاب هاوس را دست گرفته اند.

این در حالی ست که رهبر معظم انقلاب در اوایل سال ۱۴۰۰ درباره تلاش دشمنان برای انتخابات پیش رو و مسایل امنیتی و تاثیرگذاری دشمنان با تولید محتعوای فیک نیوز ها به  مردم تذکر داده بودند و به مسئولین تاکید مجدد کردند. در مسئله فعلی امروز کشور ما که موج چهارم کرونا دقیقا قبل از ماه مبارک و انتخابات رشد یافته است که همین هم جای بحث دارد ،بیش از هرچیزی الان مسئله انتخابات مورد اهمیت قرار گرفته است.

چون با بسته شدن مساجد و دانشگاه ها ،حجم عظیمی از جلسات اندیشه محور به فضای مجازی کشیده می‌شود .

سوال اینجاست که با تمام این شرایط ،جبهه انقلابی نسبت به ورود به این فضا باید تعجیل کند یا اینکه همچون سایر پلتفرم های خارجی به خاطر عدم امنیت کاربری مخاطبان مهر ورود ممنوع را بکوبد ؟

از طرفی عدم ورود شاید منجر به از دست دادن تریبون انقلابی ها شود همچنین منجر به تقدیم  bigdata به سرویس های جاسوسی میشود. جواب این است که مادامی که نه سخت افزار از ما باشد و نه نرم افزار چنین مشکلاتی را خواهیم داشت.

امیدواریم با دولت جدید و نگاه متفاوت به فضای مجازی و رسانه  نقش شبکه ملی اطلاعات جایگاه خودش را پیدا کند. حال که فرصت تحقق شبکه ملی اطلاعات در دولت فعلی محقق نشده است.

پیشنهاد این است که از تبلیغ و ترویج ورود همگانی و افرادی که عملا قشر خاکستری هستند و با وزیدن بادی جهت مسیرشان تغییر میکنند جلوگیری شود و به این فضا ورود پیدا نکنند.

از طرفی افراد متعهد به جبهه انقلابی این فضا را همچون کارزار جنگ سایبری بنگرند و نسبت به پاسخگویی به شبهات آمادگی کامل و حضور موثر داشته باشند.

امیررشیدیان

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1723032
ارسال نظر
نظرات