شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:02 منتشر شده در مورخ: 1400/01/21 شناسه خبر: 1723034
امید صنایع‌دستی به پساکرونا؛

انحصار صادرات برداشته شود/ ضرورت اجرایی کردن قانون حمایت در سال پشتیبانی‌ها

انحصار صادرات برداشته شود/ ضرورت اجرایی کردن قانون حمایت در سال پشتیبانی‌ها
یکی از بازار‌هایی که تحت‌تاثیر کرونا قرار گرفته و آسیب‌های مالی قابل‌توجهی را تجربه کرده است بازار صنایع دستی است که لازم است دولت همسو کننده تمام ارگان‌ها در راستای حمایت از تولیدکنندگان باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، صنایع دستی کردستان اصیل‌ترین، مردمی‌ترین و کاربردی‌ترین هنر سرزمین ما به‌شمار می‌آید. همچنین صنایع دستی به عنوان کاربردی‌ترین هنر و نیز تولیدی فرهنگی معرفی شده است که توانسته به بهترین شکل ممکن فرهنگ اصیل ایرانی را در جهان منعکس کند. این صنایع معمولا در مناطق روستایی و عشایری و در محل سکونت صنعتگران تولید می‌شوند.

استان کردستان در دوره بیش ازیک‌ساله کرونا تنها درحوزه صنایع‌دستی و در سه بخش آموزش و تولید و تجارت متحمل ضرر و زیان های فراوانی شده،‌ این درحالی است که چشم‌انداز روشنی درباره سال ۱۴۰۰ و بهبود این بازار وجود ندارد.

مژگان عبدی یکی از بانوان هنرمند و کارآفرین کردستانی است که توانسته است با راه اندازی کارگاه صنایع دستی « دار گُل » برای  20 نفر شغل ایجاد کند.


وی اظهار کرد: این حوزه همزمان با رکود ایجاد شده در بازار توریسم دچار چالش‌های مالی شد که جبران آن برای تولیدکنندگان این صنایع بسیار سخت است.

یکی از عواملی که به‌صورت مستقیم بر میزان فروش صنایع‌دستی تاثیرگذار است حضور گردشگران داخلی و خارجی در استان‌ها، شهرها و روستاهایی است که ساکنان آنها به تولید صنایع‌دستی مشغول هستند. بنابراین عدم تردد توریست‌های خارجی و داخلی موجب کاهش میزان فروش تولیدات صنایع‌دستی در کشور می‌شود.

وی گفت: از آنجایی که دولت مهم‌ترین رکن اجرایی کشور است باید تسهیل کننده قوانین کاری و هموارکننده مسیر آموزش و تولید و همچنین همسو کننده تمام ارگان‌ها در راستای حمایت از تولیدکنندگان باشد.

وی با تاکید بر اینکه سال‌ها قبل قانون حمایت از صنایع دستی توسط مجلس تصویب شده ولی هنوز ابلاغ و اجرا نشده، افزود: اجرایی کردن این قانون به منظور حمایت و تشویق از فعالان و تولیدکنندگان صنایع دستی مهم‌ترین حمایت است و سبب انگیزه و تلاش بیشتر صنعتگران می‌شود.

این تولیدکننده صنایع دستی تحریم‌ها را مهم‌ترین مانع پیش روی صادرات عنوان کرد و گفت: دور زدن تحریم‌ها در راستای افزایش صادرات، جلوگیری از امتیاز انحصار صادرات، آموزش در سطح خرد جامعه به منظور آشنایی با امور صادراتی، بازاریابی کالاهای صنایع دستی در کشورهای منطقه و برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در سطح  بین‌المللی از مهم‌ترین اقداماتی است که با توجه به شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» باید انجام شود.

چراغ کم سوی صادرات

تولید کنندگان صنایع دستی در کردستان می گویند؛ صادرات صنایع دستی به کشورهای همجوار نیز یکی از راهکارها برای رونق بازار این صنعت است که چراغ آن هم کم سو شده است.

 فرید ناصری یکی از فعالان این عرصه است که به ما می گوید: پیش از این تولیدات صنایع دستی را از صنعتکاران خریداری و بر اساس کیفیت و ارزش هنری آنها را به برخی استان های کشور و حتی کشورهای خارجی صادر می کردیم، اما مدت هاست که در این حوزه شاهد رکود هستیم؛ زیرا رکود اقتصادی جهانی است و بر درآمد همه مردم جهان تاثیر گذاشته و دیگر کسی قدرت خرید چنین محصولاتی را ندارد.

وی ادامه داد: گرانی کمرشکن بسیاری از تولیدکنندگان را زیر بار سنگین خود له کرده و در چنین شرایطی دولت باید از صنعتکاران حمایت کند. وام هایی که پرداخت شده جوابگوی مشکلات نیست. از سویی فردی که هیچ درآمدی ندارد در پرداخت اقساط با مشکل مواجه است.

بیمه ۳۶۰۰ فعال حوزه صنایع دستی در کردستان

 مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی کردستان از بهره مندی سه هزار و ۶۰۰ فعال حوزه صنایع دستی استان از خدمات بیمه تامین اجتماعی خبر داد.

یعقوب گویلیان اظهار کرد: کردستان یکی از استان‌های غنی کشور از لحاظ فرهنگی و هنری‌های بومی است و در این راستا نیز شاهد خلق آثاری فاخر و ماندگار توسط هنرمندان این دیار در طول تاریخ بوده‌ایم.

وی افزود: هنرمندان عرصه صنایع دستی کردستان شهره جهانی داشته و دستان هنرمندان آنان آثاری را خلق می‌کنند که مایه مباهات هر ایرانی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار نفر در ۵۰ رشته صنایع دستی در استان مشغول به فعالیت هستند و این عرصه نقش مهمی را در اشتغال زایی کردستانی‌ها داشته و دارد.

گویلیان افزود: از مجموع ۵۰ رشته صنایع دستی فعال ۲۱ رشته بومی استان بوده و صنعتگران این عرصه با تولیدات خود هم در عرصه اقتصادی و اشتغال زایی نقش آفرینی دارند و هم به حفاظت و حراست از ارزش‌های فرهنگی و هویتی منطقه کمک می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان اعلام کرد: از تعداد ۴۰ هزار فعال حوزه صنایع دستی در استان تاکنون ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر از طریق سامانه معاونت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شناسه فعالیت دریافت کرده‌اند و از این تعداد نیز سه هزار و ۶۰۰ نفر موفق به بهره مندی از خدمات بیمه تأمین اجتماعی شده‌اند.

صنایع دستی یکی از ظرفیت هایی است که می توان برای رونق اقتصادی و اشتغالزایی در استان های مرزی که دارای بیشترین آمار بیکاری در کشور است، از وجود آن بهره گیری کرد. زیرا این استان از بهترین و با کیفیت ترین مواد اولیه برای ساخت و تولید آثار صنایع دستی برخوردار است، اما در حوزه فروش با مشکل مواجه هستیم. هرچند در چنین شرایطی که وضعیت بازار نامناسب است باید صنعتکاران از ظرفیت های فضای مجازی برای عرضه و فروش محصولات خود استفاده کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1723034
ارسال نظر
نظرات