شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:45 منتشر شده در مورخ: 1400/01/21 شناسه خبر: 1723109
گلایه مردم از برخی دستگاه‌های خدمات رسان؛

جولان کرونا زیر سایه بی توجهی شهرداری زاهدان/ اجرای طرح ممیزی املاک بدون رعایت پروتکل های بهداشتی!

جولان کرونا زیر سایه بی توجهی شهرداری زاهدان/ اجرای طرح ممیزی املاک بدون رعایت پروتکل های بهداشتی!
طرح ممیزی املاک توسط شهرداری زاهدان در حالی اقدامی برای بروزرسانی اطلاعات شهری است که شهروندان از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در روزهای سرخ کرونایی توسط ممیزن گلایه داشته و با آنان همکاری نمی کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، این روزها با وجود اینکه بیش از یک‌ سال از هجوم ویروس کرونا به زندگی انسان‌ها می‌گذرد اما همچنان کووید-19 با قدرت می تازد و جان می بلعد.

خیز جدید این بیماری درحالی پیشتازی می کند که نه تنها برخی از مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده و از زدن ماسک یا شرکت در دورهمی ها و تجمعات خودداری می کنند بلکه این عادی انگاری‌ها و سفرهای نوروزی باعث شد تا آژیر خطر بیشتر از گذشته به گوش برسد؛ آژیری که بار دیگر منجر به تعطیلی ادارات، اصناف و مشاغل شد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 2میلیون و 29 هزار و 412 نفر رسیده که از این تعداد یک میلیون و 693 هزار و پنج نفر از بیماران، بهبود یافته اند و 64 هزار و 39 نفر هم بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

بیش از 29 هزار نفر آمار مبتلایان به کرونا در سیستان وبلوچستان

در استان سیستان وبلوچستان هم خطر بیماری کرونا جدی است به طوری که بر اساس اعلام محمدهاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، آمار مبتلایان به این بیماری با افزایش 87 مورد جدید به 29 هزار و 187 نفر رسیده است. 

 حال در حالی تنها راه قطع زنجیره انتقال این بیماری، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت نظیر شستن دست ها و استفاده از ماسک در مکان های عمومی به ویژه مکان های سربسته است که در روزهای سرخ کرونایی کلانشهر زاهدان شهرداری اقدام به اجرای "طرح ممیزی املاک" توسط پیمانکاران کرده است.

این طرح یکی از مهمترین کارهایی است که شهرداری در دوره‌های مختلف انجام می‌دهد. ریشه آن به قانون نوسازی و عمران شهری برمی‌گردد که بر اساس آن شهرداری‌ها موظف هستند هر ۵ سال یک بار این تقویم را به‌روز کنند.

مشکل اصلی در اجرای این طرح اما، عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط نیروهای اجراکننده است که هنگام مراجعه به خانه ها ماسک و دستکش نداشته و این مهم علاوه بر اینکه زمینه نگرانی و نارضایتی شهروندان را به دنبال دارد خود عاملی مهم در انتقال ویروس منحوس کرونا به شمار می رود.

متأسفانه بی توجهی به این موضوع از سوی برخی از نیروهای اجرا کننده طرح (ممیزین ) سبب شده تا همچنان صدای زنگ خطر این بیماری در استان شنیده شود و همچنان در این شهر افرادی به این بیماری مبتلا شده و سلامتی و ادامه حیات شان به خطر بیافتد، همچنین مردم از پذیرش و همکاری با آنان سرباز زنند.

به گفته شماری از شهروندان، برخی از ممیزین اجرا کننده طرح هنگامی که قصد ورود به خانه ها را برای متراژ یا در نظر گرفتن بنای غیرمفید دارند، علاوه بر اینکه مهارت چندانی در اجرای کار ندارند بلکه پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکرده، و این امر باعث شده که از ورود آنها به خانه ها خودداری کنیم زیرا اطلاع رسانی مناسبی در خصوص این اقدام از سوی شهرداری صورت نگرفته و شهروندان نمی توانند به آنان اعتماد کافی داشته باشند.

عده ای دیگر از شهروندان نیز به محض مواجهه با ممیزین در منطقه مسکونی خود با سامانه 4030 و ستاد مدیریت کرونای استانداری تماس گرفته و شکایت خود را اعلام کرده اند که دستگاه های فوق از عدم هماهنگی این موضوع و عدم همکاری با آنان سخن گفته اند.

اجرای طرح ممیزی املاک با هدف بروزرسانی اطلاعات شهری

در تماسی که خبرنگار ما برای پیگیری این موضوع با وحید اسماعیل زایی، رئیس اداره نوسازی و ممیزی شهرداری زاهدان داشت، وی گفت: طرح ممیزی املاک با هدف شناسایی و ارزیابی املاک در دستور کار قرار گرفته است، به این معنی که تمامی املاک سطح شهر باید از نظر فنی مشخصات ملک و زیربنای آنها درج شود زیرا بعضا املاک یا مغازه ای وجود دارد که مالک آنها تغییر و نقل و انتقالی صورت گرفته اما همچنان در شهرداری ها، پرونده آنها به نام مالک قبلی است.

وی بیان کرد: اطلاع رسانی در این خصوص صورت گرفته است، اما برای آگاهی تمامی شهروندان مصاحبه تلویزیونی را در دستور کار قرار می دهیم تا از اجرای این طرح مطلع شوند و همکاری کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: تمامی املاک سطح شهر باید در این طرح گنجانده شود، که از دو طریق عکس هوایی برای دریافت نقشه آن ملک و هم برداشت میدانی که ممیزین با مراجعه به منازل آمار مربوطه را دریافت می کنند.

وی در خصوص گلایه شهروندان مبنی بر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط ممیزین، افزود: شرکت تمامی ممیزین را ملزم به استفاده از ماسک و دستکش کرده است، و در بازرسی های به عمل آمده سال گذشته نیز موردی مشاهده نشده؛ این موضوع را مجدد به پیمانکار مربوطه تاکید خواهیم کرد تا ممیزین آنها موارد بهداشتی را رعایت کنند.

ارائه اطلاعات درصورت داشتن کارت شناسایی ممیزین

اسماعیل زایی تصریح کرد: آخرین ممیزی شهر باید سال 85 انجام می شد اما در سال 89 این کار صورت گرفت و اکنون نیز به علت گستردگی شهر و اراضی مانند غدیر شهر، شهرک جهاد و سایر نقاط که به گستره شهری اضافه شده اند، باید اجرا شود.

وی خاطر نشان کرد: نیروهای ممیزی توسط پیمانکاری که با آن عقد قرارداد صورت گرفته آموزش داده شده اند، و شرکت فوق ملزم به ارائه آموزش و الزامات مربوطه به ممیزین است تا این اقدام به دقت کامل انجام شود.

 رئیس اداره نوسازی و ممیزی شهرداری زاهدان گفت: شهروندان می توانند به هنگام مراجعه ممیزین در محل مسکونی، از آنان کارت شناسایی معتبر مُهر شده از سوی حراست شهرداری را تقاضا و پس از مشاهده همکاری لازم را با نیروها در اجرای هرچه بهتر طرح داشته باشند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1723109
ارسال نظر
نظرات