شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 12:13 منتشر شده در مورخ: 1400/01/21 شناسه خبر: 1723120

فرار صیاد از چنگ سینما

فرار صیاد از چنگ سینما
هرقدر در زمینه کتاب و ادبیات به شهید صیاد شیرازی پرداخته‌اند سینما و تلویزیون عملکرد چندان مناسب و شایسته‌ای نداشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شهید علی صیاد شیرازی، از جمله قهرمانان و فرماندهان تاثیرگذار ارتش ایران بود که درایت و دلاوری‌هایش به ویژه در زمان جنگ تحمیلی و در عملیات‌های مختلف به کار آمد و بارها دشمنان را زمینگیر کرد. شخصیت، زندگی و فعالیت حرفه‌ای‌اش، به قدری بار دراماتیک دارد که مستعد روایت‌های مختلف ادبی و نمایشی است. در زمینه ادبیات و حوزه کتاب این اتفاق افتاد و خوشبختانه از این ظرفیت بالقوه برای روایت‌های گوناگون استفاده شد و به ابعاد مهم شخصیتی شهید صیاد شیرازی و فرازهای زندگی و قهرمانی‌های ایشان پرداخته‌اند اما در زمینه تصویر و سینما تا اینجا تنها در حد اشاراتی سراغ این شخصیت مهم و تاثیرگذار جنگ رفته‌اند.

 

امیر دلاور

نویسنده: امیرحسین انبارداران
ناشر: نشر شاهد
تعداد صفحه: 96
سال نشر: ۱۳۸1
مکث: این کتاب که 11فصل دارد، به خاطرات و برخی نکات برجسته زندگی شهید صیاد شیرازی می‌پردازد. ویژگی‌های شخصیتی در ارتباط با ولایت فقیه، در خانواده، در جبهه، علم و دانش و... از جمله فصل‌ها و موضوعات این کتاب است.عملیات شیندرا
نویسنده: نجاتعلی صادقی‌گویا
ناشر: ایران سبز
تعداد صفحه: 116
سال نشر: 1380
مکث: سال 58 شهید دکتر مصطفی چمران، همراه گروهی از نیروهای داوطلب برای پاکسازی عناصر ضدانقلاب راهی کردستان می‌شوند. شیندرا یکی از روستاهای آن منطقه، انبار مهمات نیروهای ضدانقلاب بود. شهید صیاد شیرازی هم از جمله افرادی بود که با هلی‌کوپتر وارد منطقه شد. عملیات شیندرا، روایتگر این حضور است.آخرین گلوله صیاد
نویسنده: داوود امیریان
ناشر: صریر (وابسته به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس)
تعداد صفحه: 164
سال نشر: 1385
مکث: آخرین گلوله صیاد، روایتی داستانی از زندگی شهید صیاد شیرازی است. فصل اول کتاب، با روایتی از شهادت این بزرگمرد آغاز می‌شود: صیاد ماشین را از پارکینگ درآورد. دنده را خلاص کرد. مهدی گفت: «من در را می‌بندم.»
به طرف در پارکینگ خانه رفت. چند متر آن طرف‌تر رفتگری نارنجی‌پوش جاروی دسته‌بلندش را به زمین می‌کشید و نرمه‌ای خاک بلند می‌کرد. مهدی در را بست. سر کوچه موتورسواری را دید که سیگار می‌کشد و منتظر است. فکری شد آن شخص کیست این وقت صبح سیگار دود می‌کند؟ رفتگر به طرف ماشین آمد. مهدی سوار ماشین شد و در را بست. صیاد گفت: «برویم!»
مهدی گفت: «خودم می‌توانم بروم؛ دیرتان می‌شود.»
- تعارف می‌کنی؟ خُب دبیرستانت سر راهم است!
رفتگر به ماشین رسید و سلام کرد. صیاد شیشه را پایین داد و گفت: «علیک‌سلام، بفرمایید.»
مهدی به رفتگر نگاه کرد. جوانی سی‌ودو-سه ساله بود با ته ریش مشکی و موهای مجعد.
- یک نامه داشتم. مشکلی پیش آمده که به دست شما...
مهدی به آینه ماشین نگاه کرد و دستی به موهایش کشید. ناگهان صدای چند شلیک بلند شد و مایعی گرم شتک زد روی پیراهن سفید مهدی. گیج و منگ به پدر نگاه کرد. خون از سر و سینه صیاد می‌جوشید. مهدی از ماشین بیرون پرید. رفتگر پرشتاب به طرف موتورسوار دوید. پرید ترک موتور و موتورسوار گاز داد و دور شد. مهدی دوید و درِ خانه‌ها را مشت‌باران کرد. زبانش بند آمده بود. یکی از همسایه‌ها بیرون آمد و وحشت‌زده پرسید: «چی شده آقا مهدی!؟»
مهدی ماشین را نشان داد. مرد همسایه دوید طرف ماشین. صیاد غرقابه خون سرش به عقب خم شده بود و خون از سینه‌اش مثل چشمه می‌جوشید. فریاد دردآلود مهدی در کوچه پیچید.رفتارشناسی ایثارگران
نویسنده: محمودرضا امینی
ناشر: شعاع
تعداد صفحه: 160
سال نشر: 1383
مکث: کتاب رفتارشناسی ایثارگران، هم به خصوصیات فردی و شخصیتی شهید صیاد شیرازی می‌پردازد و هم ظرفیت‌ها و نگرش‌های علمی و تجربی، شیوه‌های رفتاری ایشان در جامعه، مدیریت و مسائل نظامی، سیاسی و فرهنگی این شهید بزرگوار را تبیین می‌کند.دلم برایت تنگ شده
نویسنده: علی اکبری
ناشر: یا زهرا (س)
تعداد صفحه: 104
سال نشر: 1391
مکث: کتاب دلم برایت تنگ شده، روایت‌هایی درباره شهید صیاد شیرازی می‌خوانیم. بخشی از این «دلم برایت تنگ شده» از این قرار است: قرار بود صبح روز عید غدیر برود به خدمت آقا و درجه سرلشکری‌اش را بگیرد. همه تبریک گفتند خودش می‌گفت: «درجه گرفتن فقط ارتقای سازمانی نیست، وقتی آقا درجه را روی دوشم بگذارند، حس می‌کنم ازم راضی هستند. وقتی ایشان راضی باشد امام عصر ( عج ) هم راضی‌اند. همین برایم بس است. انگار مزد تمام سال‌های جنگ را یکجا بهم داده‌اند. »
در کمین گل سرخ
نویسنده: محسن مومنی
ناشر: شرکت انتشارات سوره مهر
تعداد صفحه: 368
سال نشر: 1382
مکث: در کمین گل سرخ، زندگی شهید صیاد شیرازی را به‌صورت داستانی در پنج‌بخش روایت می‌کند: از کودکی تا پیروزی انقلاب اسلامی، از پیروزی انقلاب اسلامی تا انتصاب به فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در 9 مهر 1360، دوران فرماندهی نیروی زمینی تا عملیات مرصاد، دو سال پایانی جنگ و سرانجام.  در قسمتی از بخش اول این کتاب آمده: «شغل پدرش (صیاد شیرازی) ایجاب می‌کرد به شهرهای مختلفی منتقل شود و خانواده‌اش هر سال در شهر جدیدی باشند و با مردمان و فرهنگ و آداب مختلف آشنا شوند. علی، نوجوانیش را در شهرهای مختلفی گذراند، شاهرود، آمل، گنبدکاووس و... این مهاجرت‌های اجباری باعث شد او فردی خونگرم و زودجوش بار بیاید و همه‌جای ایران را سرای خود بداند.»  در کمین گل سرخ از جمله کتاب‌هایی است که به صورت صوتی هم در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته و مخاطبان می‌توانند شنونده کتاب صوتی آن با روایت محمدرضا علی هم باشند.
عاشق ترین صیاد
نویسنده: محبوبه معراجی‌پور
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
تعداد صفحه: 140
سال نشر: 1385
مکث: این کتاب در چهار بخش، نگاهی به حیات و شهادت امیر سرافراز شهید صیاد شیرازی دارد و برخی ابعاد شخصیتی این قهرمان کشور را بررسی می‌کند. در بخشی از عاشق‌ترین صیاد که حال و هوای داستانی دارد، آمده: «علی به خانه فرمانده رفت و چون او را آدم ساده‌ای دید، تصمیم گرفت زمینه انقلابی‌شدنش را فراهم آورد.
علی مراقب بود تا بهانه‌ای دست عوامل ضد اطلاعات ندهد، اما سرانجام لو رفت و بازداشت شد؛ جریان از این قرار بود که در آن روزها تعدادی نوجوان که برای آموزش دوره گروهبانی به مرکز آمده بودند، در آسایشگاه‌هایشان شعارهای انقلابی سر دادند؛ شاه‌دوستان طاقت نیاوردند و همان شبی که علی افسر نگهبان بود، با باتوم‌های برقی به جان نوجوانان افتادند.»
پرواز غریبانه
نویسنده: مهدی وحیدی صدر
ناشر: حدیث نینوا
تعداد صفحه: 12
سال نشر: 1394
مکث: معرفی قهرمانان و تاریخ سازان کشور به نسل کودک و نوجوان، از ضرورت‌های فرهنگی است. کتاب «پرواز غریبانه» در این زمینه اهمیت دارد و با زبانی کودکانه، شخصیت و رشادت‌های شهید صیاد شیرازی را روایت می‌کند.صیاد دل‌ها
نویسنده: احمد حسینیا
ناشر: ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان عقیدتی- سیاسی، دفتر سیاسی
تعداد صفحه: 228
سال نشر: 1393
مکث: این کتاب در قالب مجموعه‌ای تحت عنوان امیران جاویدان منتشر شده است. این مجموعه کتاب‌ها به خاطرات شهدا و امیران ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد. صیاد دل‌ها به عنوان ششمین کتاب از این مجموعه، حاوی خاطرات زیبایی است و مخاطب را با شخصیت شهید صیاد شیرازی آشنا می‌کند.ناگفته‌های جنگ
نویسنده: احمد دهقان
ناشر: شرکت انتشارات سوره مهر
تعداد صفحه: 312
سال نشر: 1393
مکث: این کتاب، خاطرات شهید صیاد شیرازی است و به موضوعاتی چون پیروزى انقلاب اسلامى، مبارزه با منافقان و نیروهاى‏ ضد انقلاب در اوایل پیروزى انقلاب و طرح‌‏ریزى و شرکت در عملیات‌هاى گوناگون به عنوان فرمانده، اختلاف شهید صیاد با رئیس جمهور وقت بنى‏‌صدر، توطئه‏‌هایى که علیه او صورت مى‏ گرفت و... می‌پردازد.
صیاد در قاب تصویر
سینما و تلویزیون اگر نصف تلاش‌هایی که نویسندگان در حوزه ادبیات داشتند هم همت می‌کردند، حالا دست کم دو سه فیلم و سریال خوب با محوریت زندگی و قهرمانی‌های شهید صیاد شیرازی داشتیم، اما فعلا نتیجه اصلا چشمگیر نیست و حضور سینمایی و تلویزیونی این شخصیت مهم و تعیین‌کننده جنگ، صرفا به سکانس‌هایی گذرا منحصر شده است.
همین مقدار هم حاصل همت و تلاش محمدحسین مهدویان است؛ او ابتدا در بخش‌هایی از مجموعه مستند و تلویزیونی «آخرین روزهای زمستان» که به فرمانده شهید جنگ حسن باقری می‌پرداخت، به شکل مختصر به نقش و حضور شهید صیاد شیرازی هم اشاره کرد. برخی معتقدند، باوجود محوریت شهید باقری، سهم حضور و نقش موثر شهید صیاد شیرازی در این مجموعه می‌توانست بیشتر از این باشد. نقش شهید صیاد شیرازی را در آخرین روزهای زمستان، علیرضا زمانی بازی کرد.
مهدویان در فیلم ماجرای نیمروز؛ رد خون (قسمت دوم فیلم ماجرای نیمروز)، کمی حضور شهید صیاد شیرازی را پررنگ‌تر می‌کند، هرچند اساسا شهید صیاد شیرازی به عنوان فرمانده عملیات مرصاد، باز هم می‌توانست حضور بسیار موثرتری در فیلم داشته باشد. «اسماعیل! صیاد خودش اومده‌ها.» یکی از دیالوگ‌های فیلم در دقیقه 70 است که خبر از حضور فرمانده صیاد شیرازی در جبهه جنگ می‌دهد. انتخاب بازیگر و گریم شهید صیاد شیرازی و نحوه بازی‌اش، در حد همین چند دقیقه هم، کاریزما و اقتدار این شخصیت را منتقل می‌کند. نقش شهید صیاد شیرازی را در این فیلم، بازیگری به نام احمد فرهنگ‌نیا بازی کرد.
به جز این، مدت‌هاست زمزمه‌هایی درباره ساخت سریالی تلویزیونی درخصوص شهید صیاد شیرازی وجود دارد. محمدرضا شفیعی، به عنوان تهیه کننده این اثر، سال قبل در توییتی، از مشکلات سر راه تولید این اثر و دشواری هماهنگی میان صدا و سیما، ستاد کل، ارتش و خانواده شهید خبر داده بود. بااین‌که تحقیق و پژوهش‌ها درباره ساخت سریال شهید صیاد شیرازی، حدود 10 سال زمان برد و فرهاد توحیدی هم نگارش فیلمنامه این سریال را سال 94 به پایان رساند، اما زمزمه‌ها هنوز در این زمینه جای خود را به امیدواری‌ها نداده است.

گویا «سیما فیلم» قرار است به تهیه کنندگی حبیب والی نژاد دست به کار شود و سریال صیاد را به نتیجه برساند. «مجید اکبرشاهی» مدیر گروه فیلم و سریال مرکز سیمافیلم ضمن اعلام خبر فوق گفت: سریال شهید «سپهبد صیاد شیرازی» کار گسترده و مهمی است؛ چرا که این شهید بزرگوار از بزرگان ارتش و جبهه‌های نبرد بوده‌اند. ایشان هم در انقلاب اسلامی و هم در دوران دفاع مقدس نقش عمده و بسزایی داشتند. برای تولید اثری درباره این شهید بزرگوار باید همه جوانب کار در نظر گرفته شود؛ از این رو با دعوت از آقای حبیب والی‌نژاد به عنوان تهیه‌کننده سریال امیدواریم کار خوب و موثری درباره این شهید ساخته شود.

وی درباره مقاطعی از زندگی شهید بزرگوار که در سریال به نمایش در خواهد آمد، گفت: قطعا بخش‌هایی از زندگی شهید صیاد شیرازی که در دوران دفاع مقدس سپری شده، مورد توجه قرار خواهد گرفت. همچنین نحوه ترور آن شهید بزرگوار از بخش‌های مهم سریال به شمار می‌آید.
اکبرشاهی تاکید کرد: آقای حبیب والی‌نژاد به عنوان تهیه‌کننده به همراه آقای حسین حسنی - سرپرست نویسندگان - جلسات خود را با ستاد کل نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز کردند. حبیب والی‌نژاد از تهیه‌کنندگان به نام سینمای ایران است که در کارنامه کاری خود تهیه فیلم‌های سینمایی «ایستاده در غبار» (محمدحسین مهدویان)، «خروج» (ابراهیم حاتمی‌کیا) و «لباس شخصی» (امیرعباس ربیعی) را به ثبت رسانده است.  
 
انتهای پیام/
منبع:جام جم
https://www.dana.ir/1723120
ارسال نظر
نظرات