شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 12:55 منتشر شده در مورخ: 1400/01/21 شناسه خبر: 1723139
تاکید رییس کمیسیون بودجه شورای شهر همدان؛

شفافیت دفترچه عوارض، مشکلات صدور پروانه ساختمانی را کاهش می‌دهد/دفترچه عوارض شفاف در دسترس عموم قرار گیرد

شفافیت دفترچه عوارض، مشکلات صدور پروانه ساختمانی را کاهش می‌دهد/دفترچه عوارض شفاف در دسترس عموم قرار گیرد
حمید بادامی نجات شفافیت دفترچه عوارض شهرداری را حائز اهمیت دانست و گفت: شفافیت و آگاهی مردم از دفترچه عوارض بسیاری از مشکلات این حوزه را حل می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر همدان، حمید بادامی نجات، رئیس کمیسیون برنامه بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان در نخستین جلسه کمیسیون برنامه برنامه بودجه و مالی شورا در سال 1400 با اشاره به شعار سال ۱۴۰۰ مبنی بر تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین موانع در تولید مسکن مربوط به شهرداری‌ها و نظام مهندسی است که گاها چندین سال یک پرونده زمان می‌برد تا به مرحله نهایی برسد.

بادامی‌نجات با بیان اینکه عدم شفافیت دفترچه عوارض گاها باعث زمانبر شدن صدور پروانه‌های ساختمانی می شود، اضافه کرد: اگر به سمت شفافیت در دفترچه عوارض حرکت کنیم، متقاضیان پروانه ساختمانی با حقوق خود آگاه شده و ضمن کاهش تردد و مراجعات مکرر متقاضیان یه شورا و شهرداری، رضایتمندی آنها نیز به دنبال خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری باید به سمت شفافیت دفترچه عوارض حرکت کند، گفت: این ضعفی است که در سال‌های گذشته به شکلی برطرف شده، اما این مشکل زمانی کاملاً برطرف می‌شود که به صورت شفاف در سامانه نرم افزار یکپارچه شهرداری در دسترس عموم قرار گیرد.

وی با اشاره به بررسی تصویب و اصلاحیه بودجه شهرداری همدان در سال گذشته، افزود: از کل بودجه شهرداری همدان طبق محاسبات صورت گرفته بخش پروژ‌ه‌های عمرانی، برای شهرداری ستاد حدود ۲۵۳ میلیارد تومان، منطقه یک ۱۶۳ میلیارد تومان، منطقه دو ۱۶۶ میلیارد تومان، منطقه سه ۱۲۰ میلیارد تومان و منطقه چهار ۱۰۰ میلیارد تومان و سازمانهای زیرمجموعه ۱۴۱ میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده و این رقم توازنی است که بین مناطق ایجاد شده و بخشی از آن به دلیل راه‌اندازی خزانه‌داری کل است.

وی با بیان اینکه اصلاحیه تعرفه عوارض ۱۴۰۰ و بودجه از اقداماتی بود که در سال گذشته به صورت کامل بررسی و مصوب شد، افزود: همچنین بهای خدمات سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری بررسی شده است که به زودی مصوب شده و به هیئت تطبیق ارسال خواهد شد.

بادامی‌نجات: مدیریت آرامستان همدان به شهرداری برگردد

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای شهر همدان همچنین بر ضرورت برگرداندن مدیریت آرامستان همدان به شهرداری تاکید کرد و افزود: وضعیت آرامستان کنونی در شأن مردم همدان نیست و باید ساماندهی شود.

به گفته بادامی‌نجات طبق قانون اداره تمامی آرامستانها بر عهده شهرداری‌ها است حتی اگر مالکیت آرامستان متعلق به شهرداری نباشد.

قراباغی: تاکیدات مقام معظم رهبری را به منافع خود تحلیل نکنیم

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان هم در این جلسه ضمن تشکر از زحمات ریاست کمیسیون بودجه شورا طی شش ماه گذشته گفت: بررسی و تصویب بودجه و تعرفه عوارض یکی از موضوعات بسیار مهم شورا است

حسین قراباغی با بیان اینکه شوراها جای مسائل حزبی و جناحی نیست، افزود: باید شعور سیاسی را بالا برد تا مردم در انتخابات افراد شایسته و متخصص را انتخاب کنند.

به گفته وی در دوره پنجم شورای شهر همدان تعدادی از اعضای شورا بسیار خوب عمل کردند و در مباحث تخصصی که بر عهده آنها گذاشته شده بود عملکرد قابل قبولی را داشتند.

قراباغی با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها، اظهار کرد: تاکیدات مقام معظم رهبری بسیار شفاف و واضح است و نباید این فرمایشات را به منافع خود تحلیل کرد.

وی اضافه کرد: در بحث مانع زدایی‌ها اگر می‌خواهیم فرامین رهبری را عمل کنیم باید طی چندین ماه باقی مانده از فعالیت شورای پنجم برنامه‌های برای این موضوع ارائه داد.

به گفته قرا‌باغی تسهیل در امر صدور پروانه‌های ساختمانی اقدام بسیار مهمی است که متاسفانه در شهرداری و ‌نظام‌مهندسی اقدام خاصی در این زمینه صورت نگرفته چرا که بیشترین موضوعی که مردم با آن‌ها درگیر هستند.

وی با بیان اینکه تسهیل در مراحل صدور پروانه ساختمانی در بسیاری از شهرهای کشور اصلاح شده است، گفت: در همدان قرار بود با ایجاد دفاتر تسهیل‌گری این مشکل رفع شود اما موانعی بر سر راه این دفاتر وجود دارد چرا که منافع در درگیری دادن یا تاخیر انداختن پروانه‌های ساختمانی است.

رئییس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان با بیان اینکه در خصوص تسهیل در صدور مراحل پروانه ساختمانی متاسفانه تنها شعار داده‌اند، افزود: تسهیل در مراحل صدور پروانه‌های ساختمانی علاوه بر کاهش مشکلات و گرفتارهای مردم در این زمینه از تجمع و مراجعات مکرر شهروندان به شورا نیز کاسته می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1723139
ارسال نظر
نظرات