شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 14:31 منتشر شده در مورخ: 1400/01/21 شناسه خبر: 1723165

روستایی ۴۰۰۰ نفره با ۴۰۰ نفر معتاد/ وقتی دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی، روستا‌یی‌ها را فراموش می‌کنند

روستایی ۴۰۰۰ نفره با ۴۰۰ نفر معتاد/ وقتی دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی، روستا‌یی‌ها را فراموش می‌کنند
روستایی چهار هزار نفری در ۳۱ کیلومتری شهر قروه و در مرز مشترک با استان همدان قرار دارد و با وجود ظرفیت های بزرگ انسانی و طبیعی متأسفانه گرفتار در مشکلات فرهنگی و اجتماعی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، جمعی از جهادگران رسانه ای کردستان با حمایت دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان اقدامی را ساماندهی کرده اند تا رخت محرومیت را از چهره مناطق محروم و فراموش شده کردستان بردارند.

یکی از روستاهای پرجمعیت قروه منطقه انتخاب شده برای جهادگران رسانه ای کردستان است که چند صباحی است شاهد تولید آثار رسانه ای و بازتاب دغدغه های اهالی این روستا توسط خبرنگاران استان هستیم.

طی روزهای اخیر نیز همین جهادگران رسانه ای به این روستا مراجعت نموده و از نزدیک پای درد دل اهالی این روستا نشستند.

خبرنگار کردتودی نیز در قالب این کاروان گفت و گوهایی را با تعدادی از ساکنان این روستا انجام داده است که در ادامه خواهید خواند.

این روستا نیازمند ورود فوری دستگاه های فرهنگی است

حجت الاسلام احمد مصطفوی امام جماعت روستا در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: همه اهالی روستا ترک زبان بوده و جزوآخرین روستاهای کردستان به سمت همدان محسوب می شود.

وی افزود: با وجود راه آسفالته، زیرساخت های مخابراتی، پوشش تلفن همراه، گازکشی خانگی و پوشش کامل برق اما متأسفانه از لحاظ آب آشامیدنی و شبکه فاضلاب دارای مشکلات فراوانی هستیم.

حجت الاسلام مصطفوی تصریح کرد: به دلیل فعالیت معادن طلا و دیگر معادن منطقه شاهد آلوده شدن منابع آبی روستا هستیم و آب شرب روستا از طریق خطوط انتقال از روستای مظفرآباد تأمین می شود.

وی افزود: منابع تأمین آب مظفرآباد نیز چاه های آب بوده که به دلیل خشکسالی و افت ذخایر زیرزمینی این مهم نیز محدود بوده و در خوش بینانه ترین روز ما فقط ۱۲ ساعت آب شرب داریم.

امام جماعت روستا اظهار داشت: مسئولان استانی و شهرستانی وعده هایی را مبنی بر اختصاص بخشی از آب پمپاژ شده سد آزاد به این روستا داده اند که امیدواریم این وعده محقق شود.

حجت الاسلام مصطفوی در ادامه سخنان خود به معضلات فرهنگی و اجتماعی در این روستا اشاره کرد و گفت: اهالی این روستا بر این باورند که به دلیل اینکه جزو آخرین روستاهای کردستان به سمت همدان هستند از سوی مسئولان استانی فراموش شده اند و به ظرفیت های این منطقه توجه آنچنانی نمی شود.

وی افزود: اگر مسئولان کردستانی همت کنند و راه مواصلاتی روستا را به روستای قطارقویی در استان همدان متصل کنند هم روستا از بن بست بیرون خواهد آمد و هم مسیر گردشگری باباگرگر به غار علیصدر راه خواهد افتاد که علاوه بر توسعه صنعت گردشگری در این محور شاهد ارتقای سطح معیشتی مردم خواهیم بود.

حجت الاسلام مصطفوی خاطرنشان کرد: متأسفانه از هزار و ۴۰۰ خانوار ساکن در این روستا حدود ۵۰۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد و دیگر نهادهای حمایتی هستند که این یک آسیب بزرگ است.

وی افزود: در این روستای چهار هزار نفره نماز جمعه برگزار نمی شود و دستگاه های متولی فرهنگ و هنر هیچ برنامه ای در این روستا تاکنون اجرایی نکرده اند.

۴۰۰ خانوار  با اعتیاد و مواد مخدر عجین شده اند

قربانعلی معظمی دهیار روستا نیز در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: علی رغم مراجعات مکرر به دستگاه های مختلف اجرایی در استان و شهرستان متأسفانه کسی پاسخگوی نیازهای مردم روستا نیست.

وی افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی روستاهای بسیار کوچکتر از این روستا را تحت پوشش طرح هادی و دیگر طرح های ساماندهی روستایی قرار داده اما به درخواست های مکرر ما در این خصومص هیچ توجهی نمی کنند.

وی افزود: این روستا فاقد شبکه فاضلاب روستایی بوده و همین امر موجب بروز مشکلات متعدد زیست محیطی و بهداشتی برای ساکنان شده است در حالی که این معضل با اختصاص سه میلیارد تومان اعتبار رفع خواهد  شد.

معظمی خاطرنشان کرد: معادن اطراف روستا نیز با تردد روزانه ماشین آلات خود موجب تخریب راه مواصلاتی روستا شده و تاکنون یک ریال هم در این خصوص هزینه نکرده اند و اداره صنعت و معدن نیز به عنوان دستگاه نظارتی تاکنون اقدام به درخواست حقوق قانونی روستا از این معادن نکرده است.

دهیار روستا در ادامه سخنان خود از اعتیاد به عنوان معضل اصلی این روستا نام برد و گفت: هم اکنون بیش از ۴۰۰ خانوار از هزار و ۴۰۰ خانوار ساکن در این روستا گرفتار در گرداب اعتیاد بوده و علاوه بر وجود بیش از ۴۰۰ نفر معتاد در روستا شاهد فعالیت جمعیتی بیشتر از این افراد نیز در خصوص فروش مواد مخدر به صورت خرده فروشی هستیم.

معظمی افزود: بیش از ۲۲ نفر فروشنده ثابت مواد مخدر هم در این روستا فعالیت دارند که متأسفانه با وجود شکایات متعدد مردمی تاکنون شاهد اقدامی عملی برای پاک کردن این لکه های ننگ در روستا نیستیم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به آلوده بودن منابع آبی روستا و آسیب جسمی و حرکتی به تعداد زیادی از اهالی در طول سال های متمادی اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۰۰ نفر از اهالی این روستا دارای معلولیت های حرکتی و جسمی هستند که آلوده بودن منابع آبی منطقه به آرسنیک در این راستا بی تأثیر نبوده است.

بیماری های خونی و مادرزادی در این روستا بیشتر از مناطق اطراف است

بشیر فرج پور تنها پزشک معالج مستقر در روستا در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: بیش از ۱۰۰ نفر از اهالی این روستا با معلولیت های جسمی و حرکتی مواجه هستند که با توجه به پیگیری های تعدادی از خانواده ها این مهم شاید ناشی از منابع آبی آلوده به آرسنیک در این روستا باشد.

وی افزود: امکانات مرکز درمانی این روستا به هیچ وجه پاسخگو نیاز جمعیت چند هزار نفری آن نبوده و امیدواریم مسئولان استانی در این خصوص چاره اندیشی کنند.

دستگاه های متولی حوزه فرهنگ و هنر به استعدادهای جوانان توجهی نمی کنند

مجید معظمی نوجوان هنرمندی که چندی پیش در برنامه استعدادهای برتر کشوری که در شبکه ملی به روی آنتن می رفت به عنوان نماد تلاش نوجوانان این روستا مطرح بوده و بر این باور است که اگر دستگاه های متولی حوزه فرهنگ و هنر استان اقدام به استعدادیابی در این منطقه کنند چند ده نفر جوان و نوجوان توانمند در رشته های مختلف هنری را کشف خواهند کرد.

معظمی افزود: با تلاش فراوان طی یک سال اخیر در برنامه عصر جدید سعی کردم به نوجوانان و جوانان ساکن در روستاهای محروم و دورافتاده کشور به ویژه هم ولایتی هایم در این روستا ثابت کنم که می شود از یک منطقه محروم هم به بالاترین جاها رسید و باز هم تلاش خواهم کرد که نام این روستا را در سطح ملی و حتی بین المللی مطرح کنم.

با وجود اینکه در این روستای چهار هزار نفری شاهد زیرساخت های مناسب مخابراتی، برق، گاز و جاده هستیم اما مهمترین چیزی که در این روستای پرجمعیت به چشم می خورد نبود مشارکت اجتماعی برای ساماندهی وضعیت منظر روستا و ضعیف بوده فعالیت های فرهنگی و اجتماعی است.

در این روستا هیچ تشکل مردم نهاد یا زیست محیطی فعالیت ندارد، نماز جمعه برگزار نمی شود، از ظرفیت مساجد موجود در روستا استفاده آنچنانی نمی شود، به بانوان اجازه فعالیت آنچنانی در امور روستا داده نمی شود، شورا و دهیاری روستای دچار انفعال و روزمرگی شده و از بسیاری از تسهیلات، طرح ها و قوانین مرتبط با توسعه روستایی بی خبرند و اداره کل امور اجتماعی استانداری و اداره کل امور زنان و خانواده استانداری کردستان تاکنون در این روستا اقدامی عملی انجام نداده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1723165
ارسال نظر
نظرات