شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:03 منتشر شده در مورخ: 1400/01/22 شناسه خبر: 1723416
چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است؛

مروری بر وعده‌های فراموش شده دولت تدبیر و امید به کُردستانی‌ها

مروری بر وعده‌های فراموش شده دولت تدبیر و امید به کُردستانی‌ها
بیش از ۷ سال از عمر هشت ساله دولت تدبیر و امید گذشته است، سکاندار این دولت در زمان انتخابات در کردستان به مردم وعده‌هایی داد که باعث شد ۷۲ درصد مردم این استان به او رأی دهند حال با گذشت این مدت لازم است به تعدادی از وعده‌های او در کردستان نگاهی انداخته شود تا میزان تحقق آنها برای مردم ملموس‌تر شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، مقام معظم رهبری آن سال به کاندیداها تاکید داشتند جوری حرف بزنید که اگر در خرداد سال آینده نوار امروز شما را جلوی خودتان گذاشتند، شرمنده نشوید؛ جوری وعده بدهید که چنانچه آن وعده را بعداً به رخ شما کشیدند، مجبور نباشید تقصیر را گردن این و آن بگذارید و بگویید که نگذاشتند، نشد....

اما ماجرای آن روزهای وعده و وعیدهای رئیس جمهور چه بود؟!

«هرکس وعده دهد و عمل نکند، گناه بزرگی کرده است. حتی اگر من مسئول شوم و نتوانم به وعده‌های خود عمل کنم، باید جرات این را داشته باشم که آن را به مردم بگویم….» این عبارت بخشی از سخنان حسن روحانی در لابه‌لای وعده و وعیدهای انتخاباتی وی بود.

رئیس جمهور وقت که آن روزها با نگاهی به اصطلاح درست مشکلات و افسارگسیختگی بازار را به سوءمدیریت‌ها نسبت می‌داد و از طرف دیگر قسم جلاله می‌خورد که اگر برای مشکلات راه‌حل نبود کاندیدای دوباره نمی‌شد و بسیاری وعده و وعیدهای دیگر.

روحانی آن روزها اعلام کرد، اولین قدم‌ها در دولت تدبیر و امید مبارزه با بیکاری و مهار گرانی خواهد بود. به من می‌گویند کلید تدبیر شما کجاست؟ می‌گویم مغز، فکر وتلاش ۷۵ میلیون ایرانی کلید تدبیر است…. مشکلات زیاد، اما اراده مردم بلند است و قادریم با وحدت و یکپارچگی مشکلات را حل کنیم.

وی در جمع خبرنگاران در فرودگاه سنندج اظهار داشت: با توجه به مشکلات عدیده ای که در حوزه بیکاری و کمبود اشتغال دیده می شود، در دولت آینده تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا پتانسیل های این استان را به کار گیریم تا کردستان را نیز همانند دیگر استان های کشور استانی توسعه یافته ببینیم.

و حال بعد از گذشت آن وعده ها کردستان اولین استان کشور در بحث بیکاری جوانان است که متاسفانه هیچ اقدامی در این خصوص از طرف دولت تدبیر و امید صورت نگرفت.

کولبران قربانی وعده های بی سرانجام

رئیس دولت اعتدال گفته بود که دولت تدبیر و امید کردستانی آباد را برای کردها اندیشیده است، این در حالی است که وضعیت رکود اقتصادی، تعطیلی واحدهای تولیدی، و معیشت زیرخط فقر بسیاری از کُردستانی‌ها خود موید عدم تحقق این وعده است.

دولت روحانی از زمان روی کار آمدن با ارائه وعده‌های عملیاتی نشده در زمینه ساماندهی کولبری بخش زیادی از رأی مردم این مناطق را به سبد خود ریخت ولی امروز بعد از گذشت بیش از هفت سال هنوز خبری از تحقق این وعده‌ها برای ساماندهی این معضل در استان کردستان در میان نیست.

طی سال‌های اخیر طرح‌های متعددی به‌صورت آزمایشی در خصوص ساماندهی کولبران در استان از انسداد کامل مرزها تا تبدیل کولبری به پیله‌وری ارائه شد ولی هیچ‌کدام از این اقدامات به نتیجه نرسید و امروز همچنان کولبری به‌عنوان یک مشکل و معضل جدی در این خطه از کشور همچنان ادامه دارد.

همزمان باوعده های مسئولان استانی، علی ربیعی که امروز سکان دار تریبون اطلاع رسانی دولت تدبیر و امید است، در زمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در یک برنامه کاملاً تبلیغاتی وعده بیمه کردن کولبران را مطرح کرد و حتی برای این داستان هم مراسم افتتاحیه و آغازین پر حرف و حدیثی در سنندج تدارک دید.
از زمان وعده ربیعی شش سال می‌گذرد و در حالی که وی دیگر وزیر نیست ولی هیچ خبری از عملیاتی کردن این وعده وی در میان نیست.

وی در سنندج بار دیگر با بیان این که وعده می‌دهم در دولت تدبیر و امید منزلت اقوام و اهل سنت به جای اصلی خود بازگردد و فرهنگ و هنر کردستان به عنوان بخشی از فرهنگ ایران عزیز و به عنوان فرهنگ اثرگذار به جایگاه و منزلت خود برگردد خاطر نشان کرد: در ‌دولت تدبیر و امید آشتی با کشورهای همسایه و جهان برنامه‌ی ما خواهد بود چون منن سیاست خارجی امروز را نمی‌پسندم وبه دنبال تعامل سازنده هستم تا از این طریق قدم به قدم تحریم‌ها را کاهش دهیم و در نهایت تحریم را خواهیم شکست.

نجات کشور از بیکاری و گرانی!

ایجاد رونق اقتصادی آنچنان که مردم نیازی به پول یارانه‌ها نداشته باشند، چرخیدن چرخ اقتصاد ،شعار نجات اقتصاد ایران، نجات کشور از بیکاری و گرانی و ... از جمله وعده های روحانی بود که نه تنها عملیاتی نشد بلکه وضع از گذشته هم بدتر شد.

بازخوانی وعده‌های روحانی و تیم وی در کُردستان خود نیازمند چندین روز بحث و گفتگو است که از حوصله این چند سطر کوتاه خارج است اما سوال اساسی مردم کُردستان از دولتی‌ها این است: "آیا با این عملکرد ضعیف، انتظار انتصاب اصلاح طلب ها در تخت ریاست جمهوری همچنان برقرار است؟" و اینکه در این میان جالی خالی صداقت و وفای به عهد بیشتر از هر زمان دیگری به چشم می‌خورد چرا که میدان عمل مشخص کرد که "آقایان" تنها به فکر منافع شخصی خود هستند و خواسته‌های مردم برایشان اهمیتی ندارد.

البته و صد البته ناگفته هایی از رئیس ستاد روحانی هم وجود دارد که آن روزها تلاش های زیادی را در به کرسی نشاندن رئیس اصلاحات انجام می داد و حال این روزها دم از گلایه باز می کند وجود دارد که در روزهای آتی نیز به آن اشاره خواهد شد!!!

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1723416
ارسال نظر
نظرات