شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:58 منتشر شده در مورخ: 1400/01/22 شناسه خبر: 1723421

سوغاتی سفرهای نوروزی/ نادیده گرفتن محدودیت‌های کرونایی موجب قرمز شدن شهرهای استان کردستان شد

سوغاتی سفرهای نوروزی/ نادیده گرفتن محدودیت‌های کرونایی موجب قرمز شدن شهرهای استان کردستان شد
نادیده گرفتن محدودیت های کرونایی توسط دولت و مردم موجب قرمز شدن استان کردستان شده و در حال حاضر ظرفیت بیمارستان های بیجار و سقز بعلت تعداد بالایی آمار بستری شدگان کرونا تکمیل است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، طبق آمار رسمی وزارت بهداشت و درمان تعداد بیماران بستری در هفته دوم فروردین ۱۴۰۰ نسبت به هفته اول بیش از ۳۵۰۰  نفر افزایش یافت که از ابتدای سال ۹۹ یک رکورد محسوب می شود، این عدد در ابتدای خیز دوم  و سوم به ترتیب ۱۵۰۰ و ۲۳۰۰ بود.

وزیر بهداشت با اعلام نگرانی از وضعیت به وجود آمده در کشور، آن را ناشی از کم اهمیت جلوه دادن آمارهای وزارتخانه از سوی برخی مسوولین دولتی در ماجرای سفرهای نوروزی می داند.

این روزها کلیپی از نمکی وزیر بهداشت در فضای مجازی در حال انتشار است که دل هر ایرانی را از بی توجهی برخی مسوولان ارشد در ستاد کرونا را به درد می آورد، نمکی می گوید: گفتیم، التماس کردیم و قسم دادیم دو تا سه هفته صبوری کنید، گفتیم اقتصاد گردشگری اهمیت دارد ولی سرمایه های اجتماعی نظام سلامت و هزینه های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور بی اهمیت نیست.

گروهی فکر کردند فراز و فرود منحنی ها شاید به شیوه فتوشاپ است! روزهای سختی در پیش است خداوند یاریمان کند.

حریرچی معاون وزیر بهداشت نیز در همین زمینه می گوید: موارد فوتی ها کرونا در نتیجه سفرهای نوروزی ۴ تا ۶ هفته دیگر نمایان می شود.

وی بیان داشت: عامل اصلی اوج گیری کرونا افزایش تردد و کاهش رعایت شیوه نامه ها از اواخر بهمن و اسفند است.

ویروس کووید ۱۹ حاصل جهش است

محمد اسماعیل قیداری استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: کرونا یک ویروس است که بین انسان و حیوان مشترک است.

وی افزود: این ویروس از سال های قبل وجود داشته و قبلا بیماری های مانند بیماری دستگاه تنفسی و گوارشی به شکل اسهال و استفراغ های وسرماخوردگی های فصلی ایجاد می کرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیماری خطرناکی در این ویروس نبود تا چند سال اخیر اولین بیماری ناشی از این ویروس که جهش ویروس های قبلی بود موجب بروز بیماری های عمده به ویژه در چین شد.

قیداری ادامه داد: در سال ۲۰۱۹ این ویروس حاصل جهش جدید گروه ویروس کرونا بود که موجب به وجود آمدن مشکلات عمده در جهان شد.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی کردستان با تاکید بر اینکه ویروس کرونا یا کووید ۱۹ حاصل جهش است، تصریح کرد: کووید ۱۹ که از کشور چین شروع شد به سرعت در دنیا منتشر و در حال حاضر وضعیت را به حد بحران رسانده است و بالاترین میزان ابتلاء در آمریکا گزارش شده است.

وی عنوان کرد: تغییر در ساختمان ویروس که به علت کپی که در این ویروس اتفاق می افتد و تا کنون هزاران جهش در این ویروس رخ داده است اما مهمترین آن که گزارش شده است اولین در برزیل بود، یک جهش افریقایی و یک جهش انگلیسی است.

جهش این ویروس می تواند خیلی خطرناک تر از حال حاضر باشد

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران بیان داشت: جهشی که ویروس کرونای انگلیسی اتفاق افتاد تغییر در شاخک ویروس است نه کل محتوای ویروس که الان مشاهده می کنیم.

 قیداری اضافه کرد: جهش این ویروس می تواند بیماری را خیلی خطرناک تر کند و تبدیل به فاجعه انسانی بکند و یک سو هم ممکن است جهش این ویروس موجب از بین رفتن بیماری گردد.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی کردستان با توجه به شرایط موجود در جامعه و وضعیت قرمز اکثر شهرهای کشور در خصوص پیشگیری مردم و مسوولان از شیوع بیشتر این ویروس گفت: وضعیت موجود یک وضعیت نگران کننده است، قبلا این ویروس به صورت سیل بود که رخدادهای اخیر موجب شکسته شدن سد شد و جمعیت بزرگی در معرض خطر قرار گرفتند.

ارتقاء ستاد کرونا جهت جلوگیری از فاجعه انسانی

وی اظهار داشت: این بیماری پیچیده است و مانند سایر بیماری ها ساده نیست که فقط یک عده را درگیر کند، بلکه ویروس کرونا یک بیماری عفونی است که جامعه را درگیر می کند و عوامل متعددی در انتشار آن نقش دارند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: جلوگیری از این بحران نیازمند اقدامات جدی است و اولین اقدام طراحی و سازمان مدیریت بیماری است و ارتقاء ستاد کرونا جهت جلوگیری از فاجعه انسانی یکی از این اقدامات است.

قیداری ادامه داد: موثرترین، ارزان ترین، عملی ترین و بهترین راه کنترل بیماری های عفونی واکسینه شدن است.

وی با بیان اینکه واکسن در خصوص بیماری های مختلف تا کنون جان میلیون ها انسان را نجات داده است، گفت: تولید واکسن در کشور خودمان امری بسیار مهم و امر لازم برای تمدن است و امیدواریم هر چه سریعتر در کشور ما به تولید انبوه برسد.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: پیشگیری از شیوع این بیماری نیازمند همکاری بین سه قوا است و در حال حاضر آمار مبتلایان و مرگ و میر، در وضعیت خوبی نیست.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برای مقابله با این بیماری مردم باید یک سری تغییر رفتارها و الگوها را بپذیرند و مسوولین هم برای حداقل رساندن صدمات در زمینه اجرا خوب عمل کنند تا بتوانیم در مقابل این ویروس ایمن بمانیم.

قیداری گفت: صف های شلوغ خرید مایحتاج عمومی، شلوغی بازار، مسافرت های نوروزی موجب افزایش ویروس در پیک زمانی بهار شده که امیدواریم به صدمات کمتر این پیک را پشت سر بگذاریم.

لازم به ذکر است نادیده گرفتن محدودیت های کرونایی توسط دولت و مردم موجب قرمز شدن استان کردستان شده و در حال حاضر ظرفیت بیمارستان های بیجار و سقز بعلت تعداد بالایی آمار بستری شدگان کرونا تکمیل  است.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1723421
ارسال نظر
نظرات