شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:23 منتشر شده در مورخ: 1400/01/22 شناسه خبر: 1723436

سن غلات در اکثر مناطق استان مرکزی به نرم مبارزه رسیده است

سن غلات در اکثر مناطق استان مرکزی به نرم مبارزه رسیده است
کشاورزان غله کار استان مرکزی به خصوص در مناطق معتدل و سرد با توجه به ریزش آفت سن در این مناطق، نسبت به مبارزه هم‌زمان با علف‌های هرز و سن گندم اقدام نمایند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ آفت سن غلات با تغذیه از گندم و جو در مراحل مختلف رویشی موجب کاهش عملکرد (خسارت کمی) و از بین بردن خاصیت نانوایی (خسارت کیفی) می گردد، نحوه فعالیت سن مادری در کوه و زیر بوته های گون و گیاهان وحشی است که از اواسط اسفند ماه با گرم شدن هوا به صورت دسته جمعی به مزارع گندم حمله می کند، در این زمان بوته های گندم که در مرحله پنجه زدن یا ساقه رفتن هستند مورد تغذیه سن قرارگرفته بطوریکه برگ و جوانه مرکزی مولد خوشه از بین می رود.

سن های مادری پس از تغذیه کافی جفت گیری نموده و تخم های خود را به صورت دو دسته هفت تایی روی برگ ها می گذارند، پوره های خارج شده از تخم به روی خوشه های گندم رفته و از دانه های شیری گندم تغذیه می کنند و باعث چروکیدگی دانه ها می گردند.

زمان مبارزه با علف های هرز و سن مادر در مناطق معتدل و سرد فرا رسیده است

محمد زاهدی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از فرارسیدن زمان مبارزه با علف‌های هرز و سن گندم در مناطق معتدل و سرد خبر داد و از زارعین درخواست کرد نسبت به مبارزه شیمیایی و سن گندم اقدام نمایند.

زاهدی با بیان این مطلب تصریح کرد: با توجه به هم‌زمانی ریزش آفت سن گندم و رویش علف‌های هرز در مناطق معتدل کشاورزان با مشورت کارشناسان شبکه مراقبت جهاد کشاورزی نسبت به کنترل علف‌های هرز مزارع و آفت سن گندم اقدام نمایند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در ادامه با بیان اینکه آفت سن گندم می‌تواند به مزارع جو هم خسارت بزند خاطرنشان کرد: کشاورزان باید مزارع جو را هم علیه سن سم‌پاشی کنند و جهت مبارزه اصولی و رعایت نکات فنی مبارزه با کارشناسان حفظ نباتات در مراکز جهاد کشاورزی مشورت نمایند.

مبارزه با سن مادر در کنترل و کاهش سن زدگی بسیار مهم است

سم‌پاشی و مبارزه به‌موقع علیه آفت سن غلات در کنترل و مقابله با آن بسیار تعیین‌کننده است، به‌طوری‌که هر چه در مبارزه با سن مادر موفق‌تر عمل شود به همان میزان جمعیت سن پوره کمتر شده و عملیات مبارزه با پوره کاهش پیدا خواهد کرد.

زمان دقیق مبارزه با سن در مرحله سن مادر در کنترل و کاهش سن زدگی بسیار مهم است، عملیات مبارزه با سن مادر باید قبل از تخم‌ریزی انجام گیرد چراکه در غیر این صورت مبارزه و سم‌پاشی علیه آفت نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

گفتنی است که سم‌پاشی بهتر است در ساعات اولیه صبح انجام‌گرفته و از سم‌پاشی در شرایط وزش باد خودداری شود، ضمن اینکه مشورت با کارشناسان امر، رعایت اصول ایمنی ازجمله استفاده از ماسک و لباس مناسب حین استفاده از سموم شیمیایی ضروری است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1723436
ارسال نظر
نظرات