شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:59 منتشر شده در مورخ: 1400/01/22 شناسه خبر: 1723438
رقص کرونا در تالارهای عروسی زاهدان؛

استقبال از کووید ۱۹ با برگزاری جشن عروسی در روزهای سرخ کرونایی/ دور زدن محدودیت‌ها زیر سایه متولیان امر

استقبال از کووید ۱۹ با برگزاری جشن عروسی در روزهای سرخ کرونایی/ دور زدن محدودیت‌ها زیر سایه متولیان امر
در حالی دغدغه کارشناسان حوزه بهداشت و درمان عدم حضور در دورهمی ها و یا برگزاری مراسمات با تجمعات شلوغ است که در سایه نظارت متولیان امر، شاهد برگزاری مراسمات عروسی در روزهای سرخ کرونایی زاهدان در تالارها و باغ رستوران‌ها هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، بی توجهی به پروتکل های بهداشتی در جریان شیوع کرونا موضوع تازه ای نیست، از برقراری سفرهای نوروزی تا تشکیل صف های طولانی مرغ، روغن ونان یا پروازها وتورهای گردشگری خارج کشور همه و همه دست در دست هم داد تا بار دیگر کووید ۱۹ در سایه بی توجهی ها بتازد و رشته متولیان بهداشت و درمان در مقابله با شیوع کرونا را پنبه کند.

برگزاری مراسم های بزرگ عروسی و عزا، در کنار مسافرت و امثال آنها در شرایطی که باید فاصله اجتماعی را رعایت و ماسک زد، زمینه ای برای شیوع چند برابری کرونا فراهم کرد و اکنون وضعیت اکثر نقاط قرمز و بحرانی است.

علی‌رغم قرمز شدن اوضاع کرونا در شهرها اما فعالیت تالارهای عروسی و باغ‌ رستوران ها همچنان پابرجاست، این درحالیست که دورهمی ها و حضور در مکان های شلوغ کماکان عامل مهمی در انتشار کووید19 است.

شناسایی ۲۱۲ نفر مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی

به گفته مسئولان علوم پزشکی هم اکنون شاهد شروع خیز چهارم در کشور و شروع خیز سوم بیماری کرونا در سیستان و بلوچستان هستیم به گونه ای که تعداد کل موارد مثبت ابتلا به بیماری کرونا در استان به ۲۹ هزار ۳۶۹ نفر رسیده وی ۲۱۲ نفر مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در این خطه شناسایی شده است.

حال که ویروس جهش یافته کرونا افسار گیسخته و به گفته محمد قاسمی، معاون امور بازرسی سازمان صمت سیستان وبلوچستان در شرایط قرمز کرونا تالارهای پذیرایی به صورت کانل تعطیل می باشند و در صورت مشاهده فعایت برخورد قانونی با آنها صورت می گیرد؛ اما برخی از تالارها و باغ رستوران ها در زاهدان همچنان بر فعالیت خود ادامه داده و شاهد برگزاری مراسمات جشن و پایکوبی و راه اندازی کارناوال های شادی در این کلانشهر هستیم.

صف‌های مرغ و‌ نان بیشتر از مراسمات مذهبی زمینه ساز انتشار ویروس کرونا است

آیت الله مصطفی محامی، نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان نیز در پی تعطیلی نمازهای جمعه و طی سخنرانی مجازی خود خطاب به مردم استان با ابراز تاسف از شیوع موج چهارم ویروس کرونا در سطح جامعه، گفت: متاسفانه به علت گسترش شیوع کرونا در سطح جامعه نمازهای جماعت و نماز جمعه تعطیل شد و ما نیز طبق فرمایشات مقام معظم رهبری از مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا پیروی می کنیم ولی سؤال بی‌پاسخ رهبری هم‌چنان پابرجاست و این که چگونه ممکن است فعالیت های دیگر و سفرهای داخلی و خارجی مجاز شمرده می شود اما سفر عتبات عالیات، سفر کربلا و نجف و حتی برگزاری نماز جماعت و نمازهای جمعه ممنوع می شود.

وی افزود: زمینه انتشار ویروس کرونا در صف های مرغ،‌ نان‌، اتوبوس و اجتماعات دیگر و بازار به مراتب از مراسمات مذهبی که معمولا کنترل شده برگزار می شود بیشتر است، زیرا مردم متدین توجه بیشتری به رعایت دستورالعمل های بهداشتی دارند.

امام جمعه زاهدان ادامه داد: مقام معظم رهبری خواستار استفاده از افراد متدین در ستاد ملی مبارزه با کرونا بودند زیرا که چنین افرادی معتقدند انسان در کنار نیاز های مادی نیازمند امور معنوی، رازو نیاز و پیوند با خدا هستند اما متاسفانه کمتر به این خواسته توجه شده و امیدواریم مسئولان در ستاد مبارزه با کرونا کشور و استان به این فرمایش مقام معظم رهبری توجه کنند و برای انجام مراسمات در ماه مبارک رمضان با حفظ امورات بهداشتی و رعایت دستورالعمل ها راهی را باز کنند تا نیاز به تذکر مجدد مقام معظم رهبری نباشد.

پرسه کرونا در دورهمی ها

اکنون که کرونا می تازد و هر روز افراد زیادی را از پا در می آورد اگر چه تورهای تفریحی و گردشگری خارجی کنسل نشده و اغلب مردم خود به استقبال کرونا با حضور در دورهمی ها و تجمعات رفته یا مسئولان و متولیان امر نظارت چندانی بر کنترل اوضاع ندارند، اما باید به کمک کادر درمان شتافت؛ و غفلت نکنیم که جای ماسک، زیر چانه ها نیست وعلیرغم اینکه تعد‌‌اد‌‌ زیاد‌‌ی از تالارهای مجالس، نکات بهد‌‌اشتی را رعایت می کنند‌‌ اما مهمان ها یاد‌‌شان می رود‌‌ د‌‌ر این جشن ها نباید‌‌ پهلو به پهلوی هم بنشینند‌‌.

با تمام این اوصاف امیدواریم مردم بیش‌ از پیش مسائل بهداشتی و پروتکل‌های ستاد مقابله با کرونا را جدی بگیرند و از حضور در مراسمات و تجمعات برای قطع زنجیره انتقال کرونا خودداری کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1723438
ارسال نظر
نظرات