شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:37 منتشر شده در مورخ: 1400/01/22 شناسه خبر: 1723456
گفت‌وگو با کارشناسان هنری البرز؛

البرز؛ استانی که فرهنگی چهل تکه دارد

البرز؛ استانی که فرهنگی چهل تکه دارد
قدمت تاریخی، فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان البرز به دلیل تنوع اقوامی که در خود جای داده به شدت جای کار دارد و نامگذاری صرف یک روز از تقویم به نام استان نمی تواند نشان دهنده این قدمت باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ استان البرز سی و یکمین استان ایران است. در جلسهٔ هیئت دولت در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۸ لایحهٔ تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز به‌طور رسمی شکل گرفت. در این طرح پیشنهادی، کرج به عنوان مرکز استان در نظر گرفته شده‌است.

روز ۲۰ مهرماه نیز به طور غیر رسمی (علی‌ رغم مصوب نشدن در شورای فرهنگ عمومی استان) به نام روز ملی البرز نامگذاری شده و هرساله برنامه های مختلف فرهنگی و هنری در این روز در استان برگزار می شود.

برای ثبت جهانی روز ملی البرز همه باید همت کنند

رییس بسیج هنرمندان استان البرز در گفتگو با "تیتریک" گفت: این استان مهد پرورش افراد فرهیخته و ارزشمندی همچون آیت الله طالقانی، سردار شهید غلامرضا کیانپور، شهیدان نژاد فلاح، استاد غلامحسین امیر خانی، جلال آل احمد و … بوده است که همواره نامشان بر تارک تاریخ گرانبهای این مرز و بوم می درخشد.

"علی امیرکمالی" ادامه داد: البرز بعد از تهران بالاترین رتبه هنرهای تجسمی را در کشور داراست و این نشان دهنده این مهم است که ایران کوچک در زمینه هنرهای تجسمی حرف هایی در کشور و دنیا دارد و برگزیده شدن هنر این عزیزان در جشنواره های ملی و بین المللی تجسمی در دنیا مهر تاییدی بر این ادعاست.

وی افزود: قدمت تاریخی، فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان البرز به دلیل تنوع اقوامی که در خود جای داده به شدت جای کار دارد و نامگذاری صرف یک روز از تقویم به نام استان نمی تواند نشان دهنده این قدمت باشد.

این مسئول با بیان اینکه برای به ثبت رساندن روز ملی البرز تلاش های زیادی شده گفت: راه بزرگی در پیش است و به کمک تمام مسئولان و مردم نیاز داریم و اینجا تنها البرز شناسی نیست، بلکه ایران شناسی و زیبایی های کشور ایران است که معرفی می شود لذا برای ثبت روز جهانی البرز باید همه دستگاه ها و ارگان ها همکاری کنند.

البرز؛ استانی با نمادهایی طلایی

رئیس بنیاد البرز شناسی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: اگر ایران یک پیکر باشد و تهران از لحاظ پایتخت، خط مشی و تفکر اجتماعی و سیاسی مغز این کشور باشد، البرز نیز قلب ایران است و یکی از وظایف البرز همچون قلب که خون را به سایر اعضا می رساند رساندن آب از دو سد بزرگ خود به برخی از استان ها و تهران است.

"محراب رجبی" ادامه داد: حدود ۱۰۱ سال پیش در تاریخ بیستم مهر ماه سال ۱۲۹۶ دبستان برزگران در کرج و در کاروانسرای شاه عباسی تأسیس شد و امروز سالگرد تأسیس آن به ‌عنوان روز ملی البرز انتخاب‌ شده است.

وی ضمن برشمردن خصوصیات بارز استان البرز افزود: عقاب پر طلایی نشان جانوری، درخت اُرس نشان گیاهی، منطقه یوزبیگی (تپه ازبکی) و... نمادهای استان البرز هستند.

این کارشناس با اشاره به اینکه استان البرز بین قله شاه البرز در طالقان و قله کلون بستک در شمال واقع شده، افزود: 8 استان کشور دارای روز ملی هستند و استان البرز، پنجمین استانی است که روز ملی خود را با توجه به شاخص های خود انتخاب کرده‌است.

رجبی گفت: روز فرهنگی کرج -بر خلاف روزهای فرهنگی برخی از کلان‌شهرها مناسبت (تاریخی) خاصی نداشته و مصادف شدن این روز با مراسم جشن لاله ها که به نوع خود در کشور کم نظیر است مهمترین عامل برای انتخاب این روز خجسته بوده است.

وی تاکید کرد: لاله (گل ملی ایران) به عنوان گل ملی و بومی البرز نیز شناخته شده و سه سال قبل طی مراسمی با حضور نمایندگان انجمن سلطنتی لاله هلند در محل باغ لاله ها در روستای گرماب (بخش آسارا) از گونه لاله البرز نیز رو نمایی شد.

این کارشناس در خاتمه گفت: امسال در ارتباط با معرفی روز ملی البرز، همت بسیاری داشتیم و مقرر شد با توجه به المان هایی که خاص استان است، در شناسایی البرز از پتانسیل های لازم بهره مند شویم.

البرز فرهنگی چهل تکه دارد

استاد و پژوهشگر حوزه البرز شناسی در مراسم تودیع و معارفه حوزه هنری البرز گفت: یکی از کارکردهای حوزه هنری تعهد و کار فرهنگی است که باید با تولید آثار فرهنگی فاخر طلایه دار فرهنگ و هنر استان باشد.

"حسین عسگری" ادامه داد: حوزه هنری باید هنرمندان متعهد به آرمان ها و ارزش ها را شناسایی کرده و با جذب آنها سعی کند هنر استان که پویا و زنده بالنده کرده و به رشد اقتصادی برساند.

وی افزود: تنوع اقوام در استان البرز فرصت و آسیب است؛ فرصت است و همیشه برای کار فرهنگی و هنری سوژه فراوان است زیرا تنوع اقلیم و فرهنگ ها را داریم و گاهی وقت ها که سیمای استان می گوید ما سوژه برای کار فرهنگی نداریم منِ هنرمند تعجب می کنم.

این هنرمند تصریح کرد: از طرفی این تنوع اقوام برای استان تهدید است زیرا استان فرهنگنامه و دانشنامه اختصاصی خود را ندارد و این تنوع فرهنگ ها باعث می شود نتوانیم برند یا نماد یا نشانه هنری خاصی برای استان داشته باشیم.

وی ادامه داد: حوزه هنری استان باید ظرفیت های هنری استان را شناسایی کند و فرهنگ ایرانی – اسلامی شهروند البرز را شناسایی و ثبت کند زیرا این رسالت فقط در رسالت این ارگان فرهنگی است.

عسگری در خاتمه خاطرنشان کرد: باید هویت برای البرز شکل گیرد زیرا البرز فرهنگ چهل تیکه دارد که اگر جمع بندی نشود و یک فرهنگ جامع نداشته باشیم آسیب خواهیم دید.

نمایش آثار خوشنویسان البرزی به مناسبت روز فرهنگی کرج

به مناسبت ۲۱ فروردین روز فرهنگی کرج حدود چهل اثر از هنرمندان و‌ استادان خوشنویس کرج با حمایت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج ‌و مشارکت سازمان سیما و منظر و ‌فضای سبز شهرداری کرج برای اولین بار اکران شهری شد.

در زیر تعدادی از عکس های مربوط به این آثار را می بنید:

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1723456
ارسال نظر
نظرات