شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 13:49 منتشر شده در مورخ: 1400/01/22 شناسه خبر: 1723538
در گفتگو با رییس مرکز بهداشت سنندج؛

غلبه بر بحران کرونا در گرو همدلی و عزم همگانی است/ کارکنان بهداشت در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا

غلبه بر بحران کرونا در گرو همدلی و عزم همگانی است/ کارکنان بهداشت در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا
جهانبخش یوسفی گفت: این روزها هر شهروندی در هر جایگاهی نقشی اساسی در مهار ویروس کرونا ایفا می کند؛ بنابراین هر کدام از ما در این مسئله سهیم هستیم و مسئولیت زیادی بر گردن ما است به طوری که غلبه بر بحران کرونا در گرو همدلی و عزم همگانی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جهانبخش یوسفی در گفتگو با  خبرنگار کُردتودی، کردستان اظهار داشت: عدم حضور در اماکن عمومی،شستن مرتب دستها، استفاده از ماسک، کاهش برگزاری انواع دوره همی و مراسمات و...می تواند تا حد چشمگیری از شیوع ویروس کرونا پیشگیری کند.

وی در ادامه افزود: از زمان شیوع ویروس کرونا رعایت بهداشت فردی و عمومی بعنوان یک مسئله مهم در دستور کار دستگاههای اجرایی قرار گرفته است.و دستیابی به سلامت جسمی، روانی، اجتماعی، معنوی و...نیازمند شخصی سازی از سوی اقشار مختلف جامعه است.

وی در ادامه افزود: در زمان شیوع ویروس کرونا  از لحاظ اجتماعی نیز حس مشترک و دیدگاه عمومی نسبت به رعایت مسائل بهداشتی در جامعه به وجود آمد. تشکیل کمپین های مختلف مثل «من ماسک می زنم»، «در خانه می مانم» و... نمونه هایی از این نقاط مشترک جامعه بود.

نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی تا قطع  زنجیره کرونا ویروس کرونا

وی با اشاره به اینکه کارکنان بهداشت در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا فعالیت دارند، اظهار داشت: تمام تلاش گروههای جامعه درمانی  مانع از بروز شیوع  بیماری افراد بوده است و همچنین با آموزش به روش های مختلف، با بیماریابی سریع، با پیگیری اطرافیان بیماران، با انجام تست های pcr و رپید، حتی در ارجاع بیماران به بیمارستان و پیگیری بعد از ترخیص آنها هم فعالیت دارند.

این پزشک عمومی در ادامه تصریح کرد: نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی توسط ادارات، بانک ها و صنوف مختلف از دیگر فعالیت بهداشتی است نظارت بر دفن بهداشتی متوفیان کرونا، غربالگری جمعیت از نظر ابتلا به کرونا، واکسیناسیون کرونا برای افراد واجد شرایط، مراجعه تیم های بحران به مجتمع ها و مکانهایی  مثل خوابگاهها جهت اقدام به موقع و جلوگیری از سرایت ویروس کورونا به سایر افراد،همراهی در طرح شهید سلیمانی،...از دیگر فعالیت های کارکنان بهداشت بوده است و تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر از کارکنان مرکز بهداشت سنندج به کووید مبتلا شده که ۱۸ نفر از آنها بستری شدند.

رفتارهای اجتماعی تاثیر گذار در کرونا

یوسفی با اشاره به رفتارهای اجتماعی مردم در زمان شیوع ویروس کرونا گفت: زمانی که آمار بستری و مرگ و میر ناشی از شیوع ویروس کرونا کاهش پیدا می کند رعایت پروتکل های بهداشتی نیز  به فراموشی سپرده می شود. همچنین زمانی که پروتکل ها بهداشتی در زمینه مبارزه با ویروس کرونا رعایت می شود شاهد کاهش آمار مرگ و میر و مبتلایان کمتری هستیم.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان سنندج در ادامه اذعان داشت: فارغ التحصیلان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، سلامت محیط(بهداشت محیط)،سلامت کار(بهداشت حرفه ای)،آزمایشگاه، کارشناس سلامت روان، کارشناس تغذیه، بهداشت عمومی، بهداشت خانواده، کارشناس مامایی، دستیار دندانپزشکی، کارشناس آموزش بهداشت، کارشناس فناوری، کارشناس مبارزه با بیماریها،بهورز و مراقبین سلامت(شامل ماما و کارشناسان بهداشت خانواده و عمومی) بیشترین شاغلین در مرکز بهداشت هستند.

جهانبخش یوسفی در مورد شیوع ویروس کووید ۱۹ گفت: کاهش استفاده از ماسک، خریدهای غیرضرور در مراکز شلوغ، مراجعه به رستورانها و غذاخوری ها(به جای سفارش دادن)،جلسات غیرضرور و بدون رعایت الزامات بهداشتی در بعضی ادارات، برپایی مراسم عروسی توسط بعضی خانواده ها و...موجب می شود ویروس کرونا گسترش بیشتری پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه در بحث سلامت جسمی علاوه بر بیماریهای واگیر مانند کرونا، بیماریهای غیر واگیر هم جزو عوامل تهدید کننده سلامت هستند، افزود: کم تحرکی،تغذیه نامناسب، مصرف الکل و دخانیات از عوامل خطر اصلی این بیماریهااست. همچنین مصرف بیش از انداره نمک، قند و شیرینی و چربی سبب فشار خون بالا، اضافه وزن و چاقی و دیابت در استان شده که در مواردی از میانگین کشوری هم بالاتر است، این رفتارهای غیر بهداشتی ابتلا به سرطان ها را افزایش می دهد.

وی در ادامه گفت: ضرورت دارد علاوه بر سلامت جسم به سلامت روان هم توجه کرد،چرا که عده زیادی از مردم مراجعه به روانشناس و روانپزشک را کمبود ارزیابی می کنند،درحالیکه روان آدمی نیز مانند جسم او نیاز به پزشک دارد که در قالب روانپزشک سلامت روان او را بررسی می کند.

به گفته رئیس مرکز بهداشت شهرستان سنندج، حدود ۷۰ درصد مرگ و میرها به دلیل وجود بیماریهای غیره واگیر است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1723538
ارسال نظر
نظرات