شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 13:50 منتشر شده در مورخ: 1400/01/22 شناسه خبر: 1723548
زنگ خطر به صدا درآمد؛

تبدیل سیستان و بلوچستان به بیابان/ رکورد کم باران‌ترین پاییز و زمستان ۵۰ سال اخیر شکسته شد

تبدیل سیستان و بلوچستان به بیابان/ رکورد کم باران‌ترین پاییز و زمستان ۵۰ سال اخیر شکسته شد
در پی خشکسالی های دو دهه اخیر و کم بارشی به ویژه در سال زراعی جاری در جنوب شرق کشور که در ۵۰ سال اخیر بی سابقه بوده است، سیستان و بلوچستان تبدیل به بیابان شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ خشکسالی، واژه ای تلخ اما آشنا در جنوب شرق کشور که سال هاست مردمان این خطه را می آزارد و شیرینی زندگی را به کامشان تلخ می کند.


معضلی تمام نشدنی که در سال زراعی جاری شدت گرفت و با کاهش ۹۹ درصدی بارش ها در سیستان و بلوچستان، رکورد آن در منطقه شکسته و این استان به بیابان تبدیل شد.

بیابانی که تشدید گرد و غبار ناشی از ریزگردها از پیامدهای نامبارک و تلخ آن برای مردمان این خطه است، مردمانی صبور که دیگر از قهر طبیعت و کمبود آب و رقص غبار به ستوه آمده اند و نفس کشیدن برایشان سخت شده است.

آری در سال زراعی جاری باران نبارید تا باز هم قصه پر غصه جولان گرد و غبار در سیستان و بلوچستان تکرار شود، ریزگردهایی که از ابتدای امسال با شدت بیشتری جولان می دهد و شرایط را سخت تر کرده است.

کاهش ۹۹.۳ میلی متری بارش ها در سیستان و بلوچستان

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این باره به خبرنگار ما گفت: زمستان پربارش ترین فصل سال در این خطه محسوب می شود و سالانه ۵۸ درصد از بارش ها یعنی بیش از ۵۹ میلی متر در این فصل می بارد، اما امسال مجموع بارش های این فصل حتی به نیم میلی متر هم نرسید و می توان گفت که کاهش ۹۹.۳ میلی متری نسبت به بلند مدت را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: با توجه به این شرایط میزان بارندگی های زمستانی در این استان نسبت به شرایط نرمال بیش از ۹۹ درصد کاهش پیدا کرد، در واقع هیچ زمانی در 50 سال اخیر وضعیت بارش های سیستان و بلوچستان تا این اندازه بغرنج نشده است.

این مقام مسئول ادامه داد: از ابتدای سال زراعی نیز وضعیت بارش ها به همین صورت بوده است، به گونه ای که از ابتدای مهر ۹۹ تنها ۵.۲ میلی متر باران باریده که کم بارش ترین پاییز و زمستان استان در نیم قرن اخیر محسوب می شود.

وی گفت: میزان کاهش بارش های پاییز و زمستان سال زراعی جاری در سیستان و بلوچستان بیش از ۶۲ درصد کمتر از رکورد قبلی یعنی در ۱۷ سال قبل اسن که با میزان حدود ۱۴ میلی متر ثبت شده است.

یازده شهرستان بدون باران در زمستان ۹۹

حیدری اضافه کرد: چابهار، سراوان، سرباز، زهک، مهرستان، نیکشهر، کنارک، قصرقند، فنوج، دلگان و سیب و سوران، زمستان ۹۹ را بدون باران به پایان رساندند، این بی بارشی مطلق در دو دهه اخیر در اکثر این مناطق بی سابقه بوده است.

وی گفت: این شرایط سبب شد تا سیستان و بلوچستان در زمستان گذشته بدترین شرایط بارشی کشور را به خود اختصاص دهد و بیشترین کاهش بارندگی در بین ۳۱ استان کشور را با بیش از ۹۹ درصد کاهش ثبت کند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اذعان کرد: در حدود ۲۰۰ روز اخیر حتی به اندازه یک منطقه بیابانی هم بارندگی نداشتیم، این در حالی است که بیابان به مناطق خشکی گفته می شود که بارندگی سالانه آن کمتر از ۵۰ میلی‌متر است و گاهی هم هیچ بارانی در آن نمی بارد.

انتهای پیام/ 

https://www.dana.ir/1723548
ارسال نظر
نظرات