شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 08:55 منتشر شده در مورخ: 1400/01/23 شناسه خبر: 1723693
تجویز نسخه‌های غیرمجاز گیاهی برای بیماران؛

مداخله در درمان؛ تخلفی آشکار که مبنای علمی و قانونی ندارد/ جرم‌انگاریِ نسخه پیچی برای عطاران

مداخله در درمان؛ تخلفی آشکار که مبنای علمی و قانونی ندارد/ جرم‌انگاریِ نسخه پیچی برای عطاران
بسیاری از مردم بر اساس یک عادت قدیمی برای درمان برخی از بیماری ها به عطاری مراجعه و داروهای گیاهی دریافت می کنند، در حالیکه تجویز و دخالت عطاری ها در امور دارویی و درمانی ممنوع است و جرم محسوب می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، از سال های دور مردم برای دریافت داروهای گیاهی به عطاری ها مراجعه می کردند و با اعتماد به عطاران دوای هر دردی را از آن های می خواستند.

این عادت که ممکن است نادرست هم به نظر برسد در سال های اخیر مشکلات زیادی را به وجود آورده است، برخی از عطاری ها اقدام به نسخه پیچی و ترکیب داروهای گیاهی و آن ها را در بسته بندی های متنوع به مصرف کنندگان عرضه می کنند.

در این میان بسیاری از مردم هم بر پایه این باور نادرست به عطاری ها مراجعه می کنند و با ذکر علائم بیماری از متصدی عطاری داروهای مورد نظر را می خواهند.

این در حالی است که در فهرست وظایف عطاری ها هیچ گاه به این موضوع اشاره نشده است که آن ها مجاز به نسخه پیچی داروهای گیاهی باشند، زیرا این کار ورود در عرصه ها و مشاغل دیگر است.

فارغ از آن استفاده از داروهای گیاهی به صورت اشتباه هم می تواند عوارض زیادی برای مصرف کنندگان داشته باشد و لازم است مردم برای دریافت حتی داروهای گیاهی هم به متخصصان این عرصه مراجعه کنند.

گاهی مشاهده می شود حتی افرادی که تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی دارند با همان نگاه سنتی به عطاری ها می روند ودرخواست دارو می کنند.

بانویی 50 ساله که شاغل در یکی از ارگان های دولتی هم بود با مراجعه ماهانه به عطاری داروهای گیاهی برای بیماری کبد چرب دریافت می کرد که اگرچه تا حدودی اوضاع وی را در درمان کبد چرب بهبود بخشید اما سبب بروز مشکلات دیگری برای او شد، زیرا دیگر عوارض احتمالی داروهای گیاهی و تداخلات آن ها با هم مورد بررسی قرار نگرفت.

تجویز و دخالت عطاری ها در امور دارویی و درمانی ممنوع است

احمد غلامی، مدیر نظارت بر امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: عطاری ها صرفا مجاز به فروش گیاهان دارویی خام هستند حتی اجازه فروش داروهای فرآوری شده گیاهی مثل داروهای موجود در داروخانه ها را ندارند.

وی ادامه داد: تجویز و دخالت در امور دارویی و درمانی ممنوع است و اگر این موارد مشاهده شود به شدت با اقدام کنندگان برخورد خواهد شد، نه تنها از طریق تعزیرات بلکه قطعا به دادسرا هم معرفی می شوند.

این مقام مسئول تصریح کرد: مواردی را داشتیم که برخی متصدیان عطاری ها اقدام به تجویز دارو و درمان می کرند که با آن ها برخورد شده است و عطاری پلمپ و به دادسرا معرفی شدند.

مدیر نظارت بر امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: از شهروندان تقاضا می شود به هیچ عنوان به تجویزهای متصدیان در عطاری ها توجه نداشته باشند و به آن مراجعه نکنند چون مبنای قانونی و علمی ندارد و اصلا مورد تایید ما نیست و اگر بازرسان ما مشاهده کنند حتما با آن ها برخورد می شود.

نسخه پیچی و درمان از سوی عطاری ها جرم است

ابوالفضل احمدزاده، قاضی حقوق عامه دادسرای عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: به هیچ عنوان عطاری ها وظیفه ای در خصوص نسخه پیچی ندارند و هر کاری در این زمینه انجام می دهند خارج از اختیارات آن هاست و به لحاظ قانونی جرم محسوب می شود.

وی ادامه داد: خطاب بنده به متصدیان عطاری هاست که تعداد آن ها در زاهدان زیاد هم است و نباید مرتکب چنین افعالی شوند، مردم عادت دارند در کنار داروهای صنعتی از داروهای گیاهی استفاده کنند، اما عطاری ها مجاز به نسخه پیچی برای مردم نیستند.

این مقام قضایی تصریح کرد: در صورتی که این موضوع از طریق گزارشات مردمی به ما اعلام و یا در بازرسی ها مشخص شود به آن رسیدگی می کنیم.

احمدزاده ادامه داد: همچنین افرادی که از این داروهای تجویز شده استفاده می کنند باید بدانند که حتما از طریق پزشکی که جواز و تخصص لازم را در این زمینه دارند اقدام کنند، زیرا حفاظت و صیانت از نفس، تکلیف خودشان است.

وی بیان کرد: در مواردی که نیاز به ورود ما باشد به آن وارد می شویم، اما وقتی مردم درخواست و تقاضا در این زمینه نداشته باشند متصدیان عطاری ها هم به این کار روی نمی آورند و نباید مردم برای این کار به سراغ عطاری ها بروند.

این مقام قضایی عنوان کرد: اینکه متصدی یک عطاری دارویی تجویز کند و نسخه ای بپیچد به لحاظ قانونی جرم است و ورود در امر دیگری کرده است که صلاحیت لازم را نداشته و ندارد.
 
انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1723693
ارسال نظر
نظرات