شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان ایلام
ساعت: 10:02 منتشر شده در مورخ: 1400/01/23 شناسه خبر: 1723711
ماه رمضان زمان استفاده از فرصت های عبادت است؛

ماه رمضان فرصتی برای عبادت و بندگی ؛ وقتی نسخه ای شفا بخش برای روزهای کرونایی وجود دارد

ماه رمضان فرصتی برای عبادت و بندگی ؛ وقتی نسخه ای شفا بخش برای روزهای کرونایی وجود دارد
قطعا ماه رمضان یکی از ماههایی است که با بهره گیری از فرصت های معنوی آن نسخه ای شفا بخش را برای روزهای سخت کرونایی پیدا کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ایلام بیدار ، در آستانه حلول ماه نورانی و مبارک رمضان، ماه مهمانی خدا و ماه نزول قرآن کریم قرار داریم. ماهی که فرصتی بس ارزشمند برای پالایش روح و روان انسان است و در تک تک روزهایش بندگان خدا به ضیافت الهی دعوت می شوند.

حضرت رسول اکرم (ص) در وصف این ماه پر خیر و برکت در خطبه شعبانیه فرمودند: ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورد، ماهی که نزد خدا از همه ماه ها برتر و روزهایش بر همه روزها و شب هایش بر همه شب ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهی است که شما در آن به میهمانی خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته اید، نفس های شما در آن تسبیح و خوابتان در آن عبادت، عملتان در آن مقبول و دعایتان در آن مستجاب است.... بهترین ساعاتی است که خداوند به بندگانش نظر رحمت می کند.

حال با توجه به این توصیف زیبای پیامبر گرامی اسلام از ماه رمضان می توان به عظمت و بزرگی این ماه ویژه، نزد خداوند تبارک و تعالی پی برد و همچنین باید گفت که ماه رمضان ریشه تاریخی و کهن در فرهنگ تمامی مسلمانان جهان دارد و همواره مراسماتی متناسب با آداب و رسوم مخصوص خود برپا می‌کنند؛ البته این مراسمات ویژه و بخصوص در کشور ما نیز وجود دارد.
 
اما نکته‌ای که در این بین قابل ذکر است وجود ویروس منحوس کرونا است که شیوع گسترده پیک چهارم این بیماری که خطرناک تر از امواج قبلی است، کل کشور را در وضعیت بحرانی و قرمز قرار داده است و به احتمال فراوان تمامی مراسمات مذهبی به ویژه مراسمات لیالی قدر، در این ماه پر فضیلت همانند سال گذشته تحت شعاع این ویروس ناخوانده قرار خواهند گرفت.
 
برگزاری مراسم با رعایت پروتکل های بهداشتی در مساجد و دیگر اماکن تعبیه شده در این شرایط وخیم کرونایی نمی‌تواند پاسخگوی خیلی عظیم روزه‌داران باشد بنابراین باید برای آن دسته از روزه دارانی که قرار گرفتن در این مکان ها سلامتی آنها را به مخاطره می‌اندازد و یا اینکه موقعیت حضور فیزیکی در این مراسمات را ندارند، بستری فراهم شود تا آنها نیز از این مهمانی گسترده خداوند متعال بهره‌مند شوند که پلتفرم های مجازی محور مناسبی برای برنامه های کانون های مساجد محسوب می‌شود و قطعا در کنترل و یا کاهش شیوع کرونا نیز می تواند مفید واقع شود.
 
 
 
برگزاری مراسمات ماه رمضان با رعایت دستورالعمل های ستاد مبارزه با کرونا
 
در همین رابطه حجت الاسلام "علی چراغی پور"، مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام با گرامیداشت ایام ماه مبارک رمضان گفت: ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن کریم از ایام بسیار پر معنویت است و خوشا به حال سعادت کسانی که در این ماه بتوانند در ضیافت الهی حضور داشته باشند.
 
حجت الاسلامعلی چراغی پور اظهار کرد:ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام در ماه مبارک رمضان در سال جاری برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک دیده‌است و این برنامه ها  در سطح ۳۰۷ کانون‌ فرهنگی و هنری مسجد در سطح مناطق شهری و روستایی استان برگزار می‌شود.
 
وی با بیان اینکه کانون های فرهنگی و هنری مساجد از آمادگی لازم برای اجرای این برنامه ها در ۲ بخش حضوری و فضای مجازی برخوردارند، افزود:برگزاری برنامه ها به صورت حضوری با حضور جوانان و نوجوانان در سطح مساجد بستگی به شرایط شیوع ویروس کرونا دارد و البته آنچه که مشخص است همه برنامه‌ها با توجه به شرایط و وضعیت قرمز استان به سمت‌وسوی انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری در بستر فضای مجازی سوق داده می‌شود.
مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام یادآور شد: در روز دوشنبه هفته جاری با اجرای آئین غبارروبی مساجد در راستای تکریم مسجد به استقبال ماه مبارک رمضان خواهیم رفت، این مراسم با در نظر گرفتن پروتکل های بهداشتی در راستای تکریم و بزرگداشت مساجد و جایگاه مساجد با غبارروبی و نظافت مساجد سطح استان ایلام با همکاری اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان با تعداد محدود اجرا می‌شود.
 
چراغی پور بیان کرد: برگزاری مسابقات فرهنگی در فضای مجازی در سراسر استان با استفاده از تمامی کانال های فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و حداکثر استفاده از این ظرفیت در راستای توسعه و ترویج برنامه‌ها و فعالیت‌های دینی و قرآنی، برگزاری محافل انس با قرآن در فضای مجازی، برگزاری مراسمات ویژه ایام ولادت امام حسن مجتبی علیه‌السلام و برگزاری مراسمات ویژه لیالی قدر با در نظر گرفتن شرایط شیوع کرونا و دستورالعمل های ستاد مبارزه با کرونا  از جمله برنامه های ماه مبارک رمضان در سال جاری است.
 
وی با اشاره به اهدای بسته‌های غذایی در مناطق محروم استان، گفت: مرحله اول توزیع و اهدای بسته های غذایی در ابتدای ماه مبارک رمضان و مرحله دوم آن در نیمه دوم ماه مبارک رمضان با همکاری برنامه تلویزیونی سمت خدا و کانون فرهنگی و هنری و موسسه خیریه حضرت خدیجه(س) استان قم برگزار می‌شود که این بسته‌های غذایی در مناطق محروم استان توزیع می‌شود.
 
مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام ابراز کرد: در ایام ماه مبارک رمضان، تمامی کانون‌های فرهنگی‌هنری مساجد به‌صورت تشکیل گروه‌های جهادی در جهت جمع‌آوری کمک‌های مردمی فعالیت‌هایی را انجام  خواهند داد و همچنین اجرای برنامه‌های مختلف همکاری با سازمان آموزش پرورش و استفاده از ظرفیت برنامه‌های شبکه شاد با همکاری معاونت فرهنگی و پرورشی آموزش‌وپرورش فعالیت‌های فرهنگی ویژه‌ای در ماه مبارک رمضان اجرا می شود.
 
چراغی پور گفت: از طریق شبکه شاد بارگذاری کلیپ‌های ویژه ماه مبارک رمضان، بارگذاری ۳۰ جزء قرآن کریم و همچنین ۳۰ آیه از قرآن کریم همراه با تفسیر ویژه‌ با استفاده از کتاب تفسیر کوتا حجت‌الاسلام قرائتی در اختیار دانش آموزان قرار خواهد گرفت.
 
وی خاطرنشان کرد: اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با موضوعات دینی فرهنگی و اجتماعی از دیگر برنامه های ماه مبارک رمضان است و  تلاش می‌شود کتاب‌های قرآنی فرسوده با  نسخ جدید تعویض شود و  البته همه برنامه ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود.
 
انتهای پیام/ک

 

https://www.dana.ir/1723711
ارسال نظر
نظرات