شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:48 منتشر شده در مورخ: 1400/01/23 شناسه خبر: 1723745
در گفتگو با کارمندان زن تشریح شد؛

جای خالی بانوان در مدیریت‌ها/ استفاده از بانوان در پست‌های مدیریتی تحقق برابری شغلی است

جای خالی بانوان در مدیریت‌ها/ استفاده از بانوان در پست‌های مدیریتی تحقق برابری شغلی است
استفاده از بانوان در پست‌های مدیریتی تحقق برابری شغلی است؛ البته تحقق حقوق بانوان در جامعه به معنی تضییع حقوق مردان نیست و مهم ترین خواسته امروز بانوان تحکیم بنیان خانواده و سپس حضور اجتماعی ارزشمند است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، موضوع مدیریت زنان به عنوان یک دغدغه جدی همیشه از سوی فعالان، نهادها و بانوان مورد مطالبه بوده است علیرغم اینکه قانون اساسی راه را برای تصدی مناصب مدیریتی زنان باز گذاشته است ولی برداشت های نادرست از قوانین و آیین نامه ها و نوع نگاه افراد در سطوح مختلف به مدیریت زنان موجب شده که کمتر به نقش تأثیرگذار آنان توجه شود.

با نگاهی به سرگذشت زنان در طول تاریخ، به این نتیجه خواهید رسید که زنان در رشد و توسعه ی جوامع، نقشی بی بدیل داشته و دارند و در جوامع ابتدایی، زنان را تنها برای فرزندآوری و تربیت نسل در نظر می گرفتند و به علت سادگی جامعه ی آن عصر، نیازی به حضور زنان در جامعه نبود.

هر چند کشف استعدادهای زنان، چندان ضروری به نظر نمی رسید رفته رفته با توسعه ی جوامع، حضور زنان در اجتماع به یک الزام بدل شد این در حالی بود که جوامع مردسالار گذشته نمی توانستند باور کنند که زنان نیز بسان مردان، در کنار وظایف اصلی خود، استعداد و توانایی های لازم را برای پذیرفتن نقش های اجتماعی دارند.

با توجه به وضعیت جامعه ایران نخستین سؤالی که به ذهن متبادر می شود این است که به رغم پیشرفت های محسوسی که در زمینه تحصیلات و مشارکت های اجتماعی زنان در کشور حاصل شده است، چرا زنان هنوز نتوانسته اند سهم شایسته ای از پست های مدیریتی دولت را به خود اختصاص دهند.

زنان ما در جامعه اسلامی با تلاش در راستای تبیین ارزش‎های دینی، اسلامی و فرهنگی در خانواده در کنار وظایف همسری و مادری در مسئولیت‌های اجتماعی هم برای کمک به توسعه کشور نقش‌آفرینی بسیار زیادی دارند.

امروزه توانمند سازی زنان و مشارکت کامل آنان بر پایه برابری در همه زمینه‌ها ازجمله در فرآیند تصمیم ‌گیری و مدیریت جامعه یکی از پیش‌ نیازهای توسعه پایدار است.

احمدی کارمند یکی از ادارات شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: از زنان یعنی این نیروی عظیم و خلاق، که نیمی از صاحبان تفکر و اندیشه به شمار می روند، در سطوح مدیریتی بهره چندانی گرفته نشده است در سالهای گذشته نگاه های جنسیتی و تبعیض های فراوان سبب شد تا بانوان فعال مستعد و توانمند ما از عرصه های مدیریتی و جایگاه واقعی خود دور بمانند.

وی افزود: استفاده از بانوان در پست های مدیریتی تحقق برابری شغلی است البته تحقق حقوق بانوان در جامعه به معنی تضییع حقوق مردان نیست و مهم ترین خواسته امروز ما در بحث بانوان تحکیم بنیان خانواده و سپس حضور اجتماعی ارزشمند است.

با توجه به اینکه بخش اعظم جمیعت شاغلین کشور را زنان تشکیل می دهند پس می توانند حدود یک سوم جایگاه های مدیریتی را نیز کسب کنند و در این خصوص اعتماد اولین قدم برای تحقق این امر است و باید این آموزش به مدیران داده شود که به زنان توانمند و مستعد اعتماد کنند و به آنان فرصت دهند تا بتوانند قابلیتهای مدیریتی خود را به اثبات برسانند.

محمدی دیگر کارمند زن دهگلانی با بیان اینکه تاکنون از ظرفیت ها و پتانسیل های زنان جهت تصدی پستهای مدیریتی و موقعیت های تصمیم سازی و تصمیم گیری های سازمانی کمتر استفاده شده گفت: دگرگونی و تحول در ساختار مدیریتی بانوان در سازمانها هم  به کندی انجام شده است هر چند زنان شایسته و توانمند زیادی در کشور وجود دارند دارد اما در بحث مدیریت بانوان، نگاه سلیقه ای است و به زنان فرصت آزمون و خطا داده نشده است.

وی افزود: مدیریت ها باید متناسب با توانمندی، شایستگی و ظرفیت بانوان باشد پس نیازاست زنان در پست های میانی مانند معاونت ها و مدیریت ادارات مشغول به فعالیت شوند تا هم دانش مدیریت را کسب کرده و هم توانمندی خود را بروز داده و توان مدیریتی آنها تقویت شود بهتراست موقعیت ها شناسایی و زنان در آن پست‌ها گمارده شوند.

 با توجه به اینکه امروزه مدیریت زنان نه تنها در کشورهای در حال توسعه بلکه در کشورهای توسعه یافته از مقوله های مهمی است که مورد توجه صاحب نظران علوم مختلف قرار گرفته است و در سطح  جهانی نیز سازمانهای بین المللی توجهی ویژه  به جایگاه زنان در کشورهای مختلف دارند از این رو همواره مقوله زنان به ویژه مشارکت آنان در تصمیم گیری ها و مشاغل در سطوح عالی مورد توجه بوده است.

زنان توانایی و تمایل به ایفای نقش در پست های مختلف را دارند اما جامعه چنین عرصه ای را برای حضور آنان فراهم نکرده است هر چند در جامعه ما، کار بیرون را برای مردان می دانند و در این زمینه هم چنان فرهنگ سازی نشده است که یک زن علاوه بر نقش همسری و مادری خود نیازمند به حضور در جامعه است و از طرفی بیشتر پست ها در دست مردان است و همین مسئله به جامعه القا می کند که زنان نمی توانند نقش های مدیریتی داشته باشند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1723745
ارسال نظر
نظرات