شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:51 منتشر شده در مورخ: 1400/01/23 شناسه خبر: 1723767
تیشه برداشت بی رویه به ریشه گیاهان بهاری؛

رنگین‌کمان طعم‌های طبیعی در سفره کردستانی‌ها/ برخورد منابع طبیعی استان با برداشت‌های بی‌رویه گیاهان خوراکی

رنگین‌کمان طعم‌های طبیعی در سفره کردستانی‌ها/ برخورد منابع طبیعی استان با برداشت‌های بی‌رویه گیاهان خوراکی
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: در صورت مشاهده برداشت انبوه گیاهان دارویی و خوراکی خودرو به قصد فروش و عرضه در بازارهای مصرف با فرد خاطی و متخلف برخورد می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی، فرا رسیدن فصل بهار و رویش گیاهان خوراکی سبب حضور چشمگیر و قابل توجه مردم در طبیعت شده است. بدون شک بهار برای همه ما کمابیش فرصتی برای بهره‌مندی از گیاهان خوش ‌رنگ و بوی بهاری است.

طبیعت استان کردستان مملو از گیاهان خودروی خوراکی شامل کنگر، جعفری کوهی، ریواس، اسفناج وحشی، شنگ، گیلاخه، قازیاغی، نعنا کوهی، قارچ، موسیر، پونه و پیچک است که این گیاهان خودروی بهاری به شیوه سنتی برداشت و در میادین میوه و تره بار و گاها معابر عمومی شهر عرضه می شوند.

برداشت و فروش این گیاهان خوراکی علاوه بر ایجاد اشتغال فصلی، منبع درآمد مناسبی برای روستاییان است که هرسال در فصل بهار اقدام به چیدن و فروش این گیاهان می‌کنند.

روزی ما را خدا در کوه و دشت قرار داده است

 در بازار نیمه شلوغ سنندج که این روزها در باب کرونا نیمه تعطیل شده است، پیرمردی خسته با دست‌های گلی مشغول پاک کردن گیاهان بهاریست. نامش «حبیب الله» است و می‌گوید: هر روز با طلوع آفتاب به کوه و دشت‌های اطراف می‌روم و کنگر و شنگ و پاغازه جمع می‌کنم تا با فروششان هزینه‌ خانواده‌ام را تأمین کنم. انگار با رسیدن فصل بهار روزی ما را خدا در میان کوه و دشت قرار داده و از این راه به دستمان می‌رساند.

 وی ادامه می‌دهد: استفاده از این گیاهان از قدیم مرسوم بوده و مردم علاقه زیادی به مصرف آنها دارند. به‌جز تعداد محدودی که شاید آنها هم از خواص بی‌نظیر این گیاهان بی‌اطلاعند، همه گیاهان بهاری را دوست دارند و از خوردن آنها لذت می‌برند. 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه چرا این گیاهان قیمتشان بالا است گفت: گیاهان خوراکی و دارویی فصل بهار کاملاً خودرو هستند و به دلیل برخی هزینه‌های برداشت و حمل‌و‌نقل و به علاوه نوبر بودن آنها در ابتدا قیمت بالایی دارند.

این گیاهان خوراکی و دارویی در دامنه‌های زاگرس به صورت کاملاً خودرو رشد می‌کنند و هزینه‌ای جهت کاشت آن صرف نمی‌شود، اما متأسفانه امسال شاهد قیمت چشمگیر آنها در بازار بودیم، ‌طوری که بسیاری از افراد، با توجه به فشار اقتصادی موجود، توانایی خرید این محصولات را ندارند و این امر باعث حذف شدن گیاهان بهاری از سبد غذایی آنها شده است. 

برخورد قاطع منابع طبیعی کردستان با برداشت بی‌رویه گیاهان خوراکی

سعدی نقشبندی در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار کرد: بر اساس سیاست های حفاظت، احیا و بهره برداری سازمان جنگل ها و مراتع کشور، بهره برداری تجاری و برداشت پیاز گیاهان مرتعی ممنوع و ناآگاهی در چگونگی برداشت، زوال تدریجی و تخریب مراتع را بدنبال دارد.

وی افزود: امسال با توجه به تغییرات آب و هوایی و کمبود بارش ‌مناسب، وضعیت مراتع به گونه ای است که باید در بهره برداری از این نعمت های الهی نهایت دقت و در برداشت اصولی و صحیح انجام شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان ادامه داد: برخی از مصرف کنندگان و بهره برداران بخاطر عدم آگاهی و کم اطلاعی، نسبت به برداشت بی رویه و غیر اصولی این گیاهان اقدام می کنند در حالیکه ممکن است گیاه مراحل تکامل خود را طی نکرده باشد.

نقشبندی یادآور شد: برداشت گیاهان بهاره باید با توجه به نحوه رویش و تکثیر آن در طبیعت انجام و با استفاده از روش های نوین از برداشتی قدیمی و بی رویه خودداری شود و خانواده ها نیز باید به اندازه نیاز مصرف خانواده خود و با مقادیر بسیار کم برداشت کنند تا به رویشگاه ها و ریشه یا بذر گیاهان آسیب وارد نشود.

وی بیان کرد: تنوع اقلیمی و آب و هوای معتدل کوهستانی زاگرس موجب شده که این منطقه زادگاهی برای رویش بیش از دو هزار گونه گیاهی باشد و اکثر مردم این دیار نیازهای غذایی خود را از گیاهان بهاری تامین می‌کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و احتمال انتشار آن، با توجه به اینکه مشخص نیست که اشخاص بهره بردار از تهیه و توزیع ناقل ویروس هستند یا خیر و شرایط به وجود آمده در خصوص فاصله گذاری اجتماعی نیز مانع حضور مردم در تجمعات خطر زاست که تمام توصیه‌ها بر این اساس است هرگونه برداشت گیاهان دارویی و خوراکی چه برای مصرف و چه برای مصرف درمانی، از تهیه و توزیع گیاهان خوراکی و دارویی پرهیز شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1723767
ارسال نظر
نظرات