شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:31 منتشر شده در مورخ: 1400/01/23 شناسه خبر: 1723867
گزارشی از ملاک‌های انتخاب اصلح؛

تعصبات قومی و قبیله‌ای از معضلات اصلی در انتخابات شورای شهر و روستاها

تعصبات قومی و قبیله‌ای از معضلات اصلی در انتخابات شورای شهر و روستاها
یکی از معضلات اصلی در انتخابات شورای شهر و روستاها تعصبات قومی و قبیله ای استف تعصبات قومی و قبیله ای و طایفه ای و رقابت های سیاسی مبتنی بر منافع قومی، هنوز هم در انتخابات شورای شهر و روستاها به چشم می خورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری جاجرم، شایسته سالاری یکی از مطالبات اصلی مردم از مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران است که همواره مورد توجه عامه مردم قرار گرفته است. اما تا چه حد مردم به این دیدگاه در انتخاب هایشان در شورای شهر و نماینده مجلس و همینطور ریاست جمهوری پایبند بوده اند.

استقرار نظام شایسته سالار، آرمانی است که از دیر باز تا کنون علاوه بر جایگاهی که در افکار اندیشمندان و فلاسفه به خود اختصاص داده است، مطالبه‌ی عموم افراد جامعه را نیز به همراه داشته است. شایسته سالاری ریشه در دین ما دارد و حکومت انبیا و صلحا از ابتدای تاریخ تا کنون در این راستا بوده است، در آیه ۱۰۵ سوره انبیاء خداوند تاکید کرده است که حکومت و سروری بر زمین برای بندگان صالح و شایسته است.

یکی از معضلات اصلی در انتخابات شورای شهر و روستاها تعصبات قومی و قبیله ای است. جای تاسف است که تعصبات قومی و قبیله ای و طایفه ای و رقابت های سیاسی مبتنی بر منافع قومی، هنوز هم در انتخابات شورای شهر و روستاها به چشم می خورد. نگاهی که اصل شایسته سالاری در پای تعصبات و منفعت طلبی های قومی و قبیله ای از بین می رود.

یکی از شهروندان جاجرمی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا حائز اهمیت است دلیل اهمیت آن نیز ارتباط مستقیم مردم با نماینده خود و پیگیری برای فراهم کردن زیرساخت های توسعه و عمران و آبادانی و برطرف کردن مشکلات شهروندان است که می طلبد مردم برای رسیدن به پویایی و بالندگی منطقه خود در این دوره قوم گرایی و رای طایفه ای را کنار بگذارند و افراد شایسته انتخاب کنند.

محمد شاکری گفت: متاسفانه در انتخابات مختلف فرد شایسته را می شناسیم ولی با حرف این که وابستگی طایفه ای به ما ندارد او را انتخاب نمی کنیم و با انتخاب احساسی خود از پیشرفت شهر و روستا جلوگیری می کنیم.

وی افزود: مردم باید بدانند که انتخاب خوب یا بد خود به خودشان بر می گردد امیدواریم مردم با انتخاب فرد شایسته شاهد پیشرفت روز افزون و توسعه همه جانبه شهر باشیم.

مریم محمدی دانشجوی دانشگاه آزاد جاجرم نیز در مورد انتخابات پیشرو و انتخاب فردی اصلح گفت: هرچه به انتخابات شورای شهر و روستا نزدیک تر می شویم شاهد تلاش نامزد ها هستیم بطوری که هرکدام با تکیه بر اقوام و خویشان خود تلاش می کنند تا مردم را متقاعد کنند به او رای بدهند.

وی گفت: مردم باید بدانند نامزد ها چه برنامه ای دارند و چقدر با شناخت کامل کمبود ها و کاستی ها و آگاهی از پتانسیل شهر وارد این میدان می شوند.

محمدی افزود: انتخاب اعضای شورای اسلامی شهر و روستا از روی ناآگاهی و تنها به دلیل تعصبات قومی طایفه ای  باعث سرخوردگی نیروی توانمند می شود که در نهایت لطمات جبران ناپذیری به بدنه اجتماع خواهد زد.

با نگاه شایسته سالاری فرد اصلح را برگزینیم 

حجت الاسلام مصیب علیزاده امام جمعه بخش سنخواست در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری جاجرم  گفت: إنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ (سوره حجرات آیه سیزدهم) در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست» این آیه شریفه بر این نکته تأکید دارد که ثروت و پست و مقام،و طایفه گری، ملاکی مناسبی برای انتخاب فرد اصلح نیست فرد اصلح باید تقوا داشته باشد و این ایمان و تقوا در اعمال و رفتار او متجلی باشد.

وی با بیان اینکه انتخابات شورای اسلامی بسیار مهم است، باید دقت شود که توجه به انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شورای اسلامی را در نگاه مردم کم اهمیت جلوه ندهد گفت: این که ما از سطح روستا و شهر تا سطح کشور، کارها را، تصمیمها را، در نهایت به دست مردم میسپاریم، خیلی حادثه مهمی است.

امام جمعه سنخواست با اشاره به اینکه هر یک از ما با رای خود می توانیم به نوبه خود در سرنوشت 4 سال آینده شهر خود سهیم باشیم، پس باید با نگاه به شایسته سالاری فرد اصلح را برگزینیم افزود: انتخابات شوراهای اسلامی شهر یکی از مهمترین انتخاباتی است که در کشور برگزار می شود و دلیل اهمیت آن نیز ارتباط مستقیم شورای اسلامی با حوزه شهر و پیگیری برای فراهم کردن زیرساخت های توسعه و آبادانی است که میطلبد مردم صلاحیت و توانایی را فدای قوم گرایی صرف نکنند.

وی افزود: با توجه به اینکه توسعه و عمران شهری به توان و کارآیی شهردار،منتخب شوراها بستگی دارد و انتخاب شهردار طبق قانون توسط اعضای شورای شهر صورت می گیرد، اگر انتخاب آگاهانه و با شایستگی صورت گیرد در نهایت به انتخاب شهرداری شایسته منجر، و بدنبال آن توسعه، عمران، آبادانی و اجرای طرح های راهگشا را به دنبال خواهد داشت.

 وی گفت: امیدواریم مردم با آگاهی سیاسی و بصیرت، فرد اصلح را انتخاب کنند،تا شایسته سالاری ،تخصص گرایی و توانمندی به جای قوم گرایی و آشنابازی همه گیر شود که این مهم دور از دسترس نیست.

خطیب جمعه سنخواست افزود: برای تحقق این مهم اقشار نخبه، اصحاب رسانه، افراد تحصیلکرده، مجرب و دارای منزلت اجتماعی ، رسالت بزرگی بر دوش دارند تا ضمن معرفی چهره های مومن و انقلابی، متعهد و متخصص و مردمی و ساده زیست به مردم  آنان را در انتخاب فرد اصلح یاری کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1723867
ارسال نظر
نظرات