شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 09:06 منتشر شده در مورخ: 1400/01/24 شناسه خبر: 1723998
سکانسی از اجرای محدودیت های کرونایی در جنوب شرق؛

سونامی کرونا و اجرای نیم بند مصوبات/وقتی برخی اصناف پروتکل ها را دور می زنند

سونامی کرونا و اجرای نیم بند مصوبات/وقتی برخی اصناف پروتکل ها را دور می زنند
کرونا بار دیگر طغیان کرد و از آنجایی که پر قدرت تر از همیشه می تازد، محدودیت هایی برای شهرهای قرمز و نارنجی تعیین شد، اما این دستورالعمل های ضروری به صورت نیم بند از سوی برخی اصناف اجرا می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ از هفته گذشته و در پی بی توجهی بسیاری از مردم به هشدارها و برخی تصمیم گیری ها، آتش زیر خاکستر کرونا شعله ور شد و این ویروس چموش پر قدرت تر از همیشه در سراسر ایران جولان می دهد.


در همین راستا ستاد مقابله با کرونا به منظور قطع زنجیره انتقال و کاهش آمار مبتلایان همچون روزهای پایانی سال گذشته، محدودیت هایی را برای شهرهای قرمز و نارنجی در نظر گرفت، اما این پروتکل ها متاسفانه از سوی برخی با بی توجهی همراه شده است.

از فعالیت چراغ خاموش برخی اصناف گرفته تا کرکره های نیمه باز یا پذیرایی از مشتری ها در پشت درهای بسته، تنها بخشی از سکانس این روزهای بحرانی در برخی شهرهای کشور از جمله زاهدان است، اقدام هایی که با به کار بردن شگردهایی از سوی برخی کسبه به منظور دور زدن محدودیت ها صورت می گیرد.

این در حالی است که وضعیت قرمز شده، به این معنی که بیمار هست، ولی در بیمارستان جایی برای بستری وجود ندارد، عضوی از خانواده به کرونا مبتلا شده، اما نمی توان به وی نزدیک شد، مادری تنها در خانه قرنطینه شده، ولی از ترس این که مبادا مبتلا باشیم و به وی انتقال دهیم، نتوانیم پیشش برویم.

اما کاش همگان در دست دست هم دهند تا هر چه سریعتر شرایط برای برچیده شدن بساط این ویروس منحوس فراهم شود، کاش محدودیت ها را جدی بگیریم و با کاهش رفت و آمدها نقشی در پایین آمدن آمار مرگ و میر و مبتلایان ایفا کنیم.

بدون تردید در خانه ماندن و توجه به محدودیت ها، بهترین واکسن بر علیه کرونا و ضامن  سلامت همگان است، اگر پروتکل ها را رعایت کنیم، از بیماری ایمن می شویم، هزینه های غیر ضروری کاهش می یابد، از مرگ پزشکان و پرستاران جلوگیری می شود و شاهد تحول در اقتصاد خانواده و کشور خواهیم بود، اما بی توجهی به محدودیت ها نه تنها شرایط را خوب نمی کند، بلکه وضعیت بحرانی را به همراه خواهد داشت.

فعالیت برخی اصناف پشت درهای بسته!

محمد شهرکی، یکی از شهروندان با گلایه از اجرای نیم بند مصوبات کرونایی به خبرنگار ما گفت: مگر نه این است که به دلیل وضعیت قرمز کرونایی محدودیت های ۱۰ روزه برای مشاغل غیر ضروری اعمال شده تا جلوی افزایش مبتلایان به این ویروس و پیشروی آن گرفته شود؟ اما در زاهدان طی این سه روزی که گذشت بسیاری از کسبه فعالیت داشتند.

وی ادامه داد: درست است که به واسطه شیوع این بیماری طی ماه های گذشته اقتصاد بسیاری از خانواده ها لطمه خورده است، اما در چنین شرایطی برای منافع شخصی، قانون را دور زدن و با استفاده از ترفندهایی خاص اقدام به بازگشایی اصناف کردن نمی تواند کار درستی باشد و از انسانیت به دور است. 

شهرکی افزود: از همه بدتر این که برخی اصناف با هدایت مشتری ها به داخل مغازه از پشت درهای بسته از آن ها استقبال و اجناس خود را عرضه می کنند که چنین شرایطی به مراتب بدتر است و می تواند افراد بیشتری را گرفتار کند. 
 
 

فعالیت با کرکره های نیمه باز؛ شگرد دیگر برخی کسبه

علی کوچکزایی، یکی دیگر از شهروندان اذعان کرد: با اعمال محدودیت های جدید کرونایی بسیاری از شهروندان و کسبه تابع قانون رفتار و نسبت به تعطیلی اصناف اقدام کردند، اما مشاغل بسیاری هستند که با وجود غیر ضروری بودن همچنان فعالیت دارند.

وی ادامه داد: بسیاری از کسبه با کرکره های نیمه باز  فعالیت دارند، با این شگرد که اگر بازرسی آمد، اعلام کنند که برای سرکشی یا کاری دیگر آمده اند، در حالی که این اقدام آن ها بازی با جان مردم است.

این شهرند اضافه کرد: متاسفانه به دلیل منفعت طلبی عده ای، جان هزاران نفر به خطر می افتد، چراکه وقتی یک نفر مبتلا شود، می تواند تعداد زیادی از اطرافیانش را گرفتار کند و این زنجیره همچنان با قربانی کردن افراد زیادی به مسیر خود ادامه می دهد، انتظار می رود مسئولان امر در این رابطه تدابیری را در نظر بگیرند. 

برخور قاطع با اصناف متخلف

در همین راستا، محمد قاسمی معاون امور بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صمت سیستان و بلوچستان به خبرنگار ما گفت: در پی قرمز شدن وضعیت برخی شهرها و بر اساس تصمیم جدید ستاد کرونا مبنی بر تعطیلی برخی مشاغل در شهرهایی با وضعیت قرمز و نارنجی مشاغل گروه ۲، سه و چهار در شهرستان های با وضعیت قرمز و مشاغل گروه سه و چهار در شهرهای با وضعیت نارنجی محدودیت فعالیت دارند.

وی با بیان این که فعالیت صنوف و مشاغل گروه یک و ۲ در شهر‌های نارنجی و فعالیت گروه یک در شهرهای قرمز مجاز خواهد بود، افزود: در شرایط نارنجی، گروه‌های مشاغل سه و چهار مجاز به فعالیت و بازگشایی نیستند، بازرسی و نظارت بر فعالیت واحد‌های صنفی در تمامی شهرهای استان با جدیت انجام و در صورت مشاهده تخلف، با خاطیان برخورد قاطع می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: این دسته مشاغل، شامل تالارها، باشگاه‌های ورزشی، آموزشگاه‌ها، شهربازی‌ها و... هستند، مشاغل گروه یک در همه شرایط با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی اجازه فعالیت دارند.

انجام ۲۹۸۶ بازرسی و صدور اخطاریه برای ۸۲۸ صنف متخلف

وی با اشاره به انجام قریب به بازرسی در اجرای دستورالعمل های ستاد کرونا طی ۲ روز گذشته بیان کرد: ۲ هزار و نهصد و هشتاد و شش بازرسی در قالب گشت های مشترک با محوریت رعایت دستورالعمل های ستاد استانی مدیریت کرونا طی  ۲ روز گذشته انجام شد. 

قاسمی اضافه کرد: در جریان بازرسی های انجام شده در سیستان و بلوچستان، ۸۲۸ واحد صنفی تذکر و اخطاریه دریافت کردند، ۳۲ واحد صنفی متخلف پلمپ و ۲۰ واحد نیز جریمه شد.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1723998
ارسال نظر
نظرات