شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 11:05 منتشر شده در مورخ: 1400/01/24 شناسه خبر: 1724130
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس:

افزایش غنی‌سازی به ۶۰ درصد پاسخ مناسب نتیجه وین است/ دولت دانشمندان غنی‌سازی ۲۰درصدی را اخراج کرده است

افزایش غنی‌سازی به ۶۰ درصد پاسخ مناسب نتیجه وین است/ دولت دانشمندان غنی‌سازی ۲۰درصدی را اخراج کرده است
زاکانی گفت: بهترین واکنش ایران در قبال حمله به نطنز، واکنشی است که برایمان مقدور است، اینکه وعده بدهیم کاری پیشرفته انجام بدهیم، نادرست است، یعنی چه؟ به نظرم افزایش غنی‌سازی به ۶۰ درصد پاسخ مناسبی است و اگر مجلس چنین تصمیمی بگیرد، کسی نمی‌تواند «نه» بگوید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سپاس؛ علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به  حمله به تاسیسات نطنز، بخشی از مذاکره‌ای است که در وین انجام می‌شود، گفت: می‌خواهند بگویند اگر تعطیل نکنید و مقاومت کنید، خودمان تعطیل می‌کنیم یا کاری می‌کنیم که امکان احیای فعالیت‌هایتان را تا مدت‌ها نداشته باشید. یا شاید برای ترغیب ایران برای بازگشت کامل به برجام باشد.

زاکانی عنوان کرد: بهترین واکنش ایران در قبال حمله به نطنز، واکنشی است که برایمان مقدور است، اینکه وعده بدهیم کاری پیشرفته انجام بدهیم، نادرست است، یعنی چه؟ به نظرم افزایش غنی‌سازی به ۶۰ درصد پاسخ مناسبی است و اگر مجلس چنین تصمیمی بگیرد، کسی نمی‌تواند «نه» بگوید.

وی افزود: بخشی از تاسیسات را برای تعمیر به خارج از کشور می‌فرستند و آن قطعات با ۳۰۰ پوند مواد منفجره بر می‌گردد و سیستم امنیتی توجهی نمی‌کند نباید برایمان قابل توجه باشد؟
اینکه نفوذ و جاسوسی در کشور وجود دارد مسئله‌ای نیست که بی اعتنا از کنارش بگذریم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس بیان کرد: تیم مذاکره‌کننده، به اشتباه تحریم‌ها را فقط به شکل حقوقی آن هم ناقص می‌بیند به همین دلیل بخشی از مذاکره به چانه‌زنی برای شکستن قدرت ایران تبدیل شده است.باید از داخل ایران یک صدای واحد شنیده شود تا تاثیرش را در لغو تحریم‌ها داشته باشد. نباید به خاطر انتخابات، دستاوردهای این ملت را به ثمن بخس واگذار کنیم.

زاکانی افزود: بابت مذاکرات خارجی که همه سند هستند، هیچ گزارشی به مجلس حتی کمیسیون بررسی برجام داده نشد، این فاجعه است. حتی تیم مذاکره‌کننده اطلاع دقیقی نسبت به اسناد پیوست نداشت. تجربه برجام نشان می‌دهد کسانی که در مذاکرات قبلی بودند و خود را خیلی بالا می‌بینند، دوباره در حال مذاکره فقط از منظر حقوقی هستند و به مسائل اقتصادی و سیاسی توجهی ندارند، اطلاعاتشان را هم قطره‌چکانی به داخل می‌فرستند ولی دشمن، محرم است.

وی تصریح کرد: برجام منافع متعددی داشت ولی برای آمریکا، یعنی همان کشوری که با هوشمندی بیش از ۲۰۰ کارشناس را در مقابل ۱۶ کارشناس آورد و سند برجام را نوشت ولی منافع برجام برای ما در حد هیچ بود. اگر همه چیز دست دولت بود کار تمام بود، الان هم نه چرخ سانتریفیوژها چرخید نه چرخ اقتصاد، در سطوح عالی اجرایی و امنیتی، قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را «مزخرف» خواندند و حتی آن را ابلاغ هم نکردند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس  اذعان کرد: آقای روحانی و دوستانشان ایده‌هایی را مطرح می‌کردند که در همه سطوح امنیتی کشور غیر از خودشان رد شد. برای راستی‌آزمایی لغو همه تحریم‌ها، دولت صلاحیت ندارد، مجلس باید این تایید را بدهد، مجلس یازدهم متفاوت است و به منافع و اقتصاد مردم و استقلال کشور توجه دارد. پشت تریبون مجلس قسم خوردند که تحریم‌ها برداشته شد ولی در بازرسی نمایندگان مجلس از اراک، تناقضاتی دیدیم.

زاکانی خاطرنشان کرد: تحریم‌هایی علیه ایران وجود دارند که بدون زمان و موضوع هستند، یعنی قابل تفکیک نیستند که مربوط به حقوق بشر است یا هسته‌ای یا چیز دیگر به همین دلیل فقط روی کاغذ قابل برداشته شدن هستند و در نهایت هم برداشتنشان به این شکل نفعی برای کشور ندارد. دولت آمریکا هم فقط به صورت موقت می‌تواند بسیاری از تحریم‌ها را متوقف کند، کنگره باید تصمیم بگیرد، بخشی از تحریم‌های کنگره هم الی الابد هستند.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها غیر قابل برداشته شدن هستند، باید خودمان را توانمند کنیم تا آنها تحریم را لغو کنند، گفت: اگر کاندیدایی در انتخابات خردادماه صحبت از لغو تحریم‌ها کند بدون اینکه به مسئله خنثی کردن تحریم از طریق افزایش توان داخلی تکیه کند، قطعا دروغ می‌گوید! دانشمندان هسته‌ای را که غنی‌سازی ۲۰ درصد برایمان انجام دادند اخراج کردند یا به شرکت آب و فاضلاب تبعید کردند! وزیر اطلاعات به من گفت ما هم می‌دانیم چه کسی دارد اینها را اخراج می‌کند، بالاخره بعد از زحمات فراوان آن شخص را از حراست برداشتند به عنوان مشاور منصوب کردند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1724130
ارسال نظر
نظرات