شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:04 منتشر شده در مورخ: 1400/01/24 شناسه خبر: 1724164
عضو کمیسیون عمران مجلس:

مجلس دولت را موظف به ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی کرد/ آورده بسیار سنگین طرح اقدام ملی مسکن برای مردم

مجلس دولت را موظف به ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی کرد/ آورده بسیار سنگین طرح اقدام ملی مسکن برای مردم
اسماعیل حسین زهی گفت: بر اساس طرح جهش تولید مسکن، دولت تا سال ۱۴۰۴ موظف شد سالانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد و در اختیار متقاضیان حائز شرایط قرار دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اسماعیل حسین زهی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: در دولت های قبلی برای خانه دار شدن مردم طرح مسکن مهر اجرا شد که محاسن و معایبی داشت، اما محاسن آن بیش از معایبش بود و بسیاری از مردم صاحب خانه شدند.

وی ادامه داد: در زمینه معایب این طرح هم باید گفت که خارج از شهر بود و زیرساخت های آماده نداشت و خود بناها هم ایرادهایی داشت.

نماینده مردم خاش، میرجاوه و تفتان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مجلس دولت های یازدهم و دوازدهم را موظف کرده بود مسکن مهر را به پایان برسانند که وزیر قبلی زیاد اعتقادی به این مورد نداشت، اما وزیر جدید اخلاقا و انصافا پیگیری هایی انجام داد تا طرح اقدام ملی مسکن را ایجاد کند.

حسین زهی تصریح کرد: در این طرح زمین و مصالح قیمت گذاری می شد و به همین علت دهک پایین توان کافی را نداشتند که آورده لازم را بیاورند.

وی ادامه داد: بر این اساس مجلس کنونی در جهش تولید مسکن ورود و دولت را موظف کرد سالانه یک میلیون واحد مسکن بسازد و در اختیار افرادی که واجد شرایط هستند و فرم جیم آن ها پر نشده باشد قرار دهد.

ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۴ 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در هفته گذشته این طرح به اتمام رسید و به شورای نگهبان ارجاع شد و امیدواریم ایرادی نداشته باشد، زیرا حکم قانون را دارد و دولت موظف می شود تا سال ۱۴۰۴ سالانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد.
 
حسین زهی تصریح کرد: در این طرح ارگان های ذیربطی که زمین دارند و هیچ کاری نمی کنند موظف هستند زمین را در اختیار راه و شهرسازی قرار دهند و اداره کل ثبت اسناد و املاک موظف است ظرف مدت 2 ماه با درخواست راه و شهرسازی زمین در اختیار این عزیزان قرار دهد که بیشتر در بافت های فرسوده است.

وی ادامه داد: همچنین در این طرح پیش بینی شده بود زمین های کشاورزی که در حریم شهر قرار دارند هم اضافه شود حتی چراگاه هایی که تعبیه شده است و ما بقی به صورت لم یزرع و غیر قابل استفاده است تغییر کاربری داده شود.

نماینده مردم خاش، میرجاوه و تفتان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به نظر می رسد طرح خوبی است، چون پروفیل و سیمان و دیگر مصالح ساختمانی با قیمت تمام شده داده می شود و وزارت دارایی مکلف است با قیمت تمام شده و خارج از بورس آن ها را ارائه بدهد، زیرا داخل بورس رقابتی می شود.

حسین زهی گفت: ما امید داریم این طرح مصوب شود، زیرا بسیار خوب است و با جهش تولید مسکن از افزایش قیمت ها به صورت حبابی جلوگیری می کند و مردم طبقه پایین هم می توانند صاحب خانه شوند، زیرا زمین رایگان است.

آورده بسیار سنگین طرح اقدام ملی مسکن برای مردم

وی افزود: در طرح اقدام ملی هم استان هایی که زمین داشتند زودتر شروع کردند و بر این اساس می توانند زودتر واحدها را به متقاضیان تحویل دهند، اما آورده در نظر گرفته شده در این طرح برای مردم بسیار سنگین است و بسیاری از آن ها نمی توانند آن را تامین کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بانک ها هم حداکثر می توانند ۱۵۰ میلیون تومان وام دهند، بنابراین حتی طبقه متوسط جامعه هم نمی توانند با طرح اقدام ملی مسکن صاحب خانه شوند، مگر کسانی که وضعیت مالی خوبی داشته باشند.
 
حسین زهی تصریح کرد: اما در طرح جهش مسکن طبقه پایین سود بیشتری می برد و افرادی که قبلا از تسهیلات استفاده کرده اند و فرم جیم آن ها قرمز شده نمی توانند حضور داشته باشند و امیدواریم مجلس انقلابی این طرح را زودتر به نتیجه برساند و محرومان هم در سال های آینده امیدواری بیشتری برای خانه دار شدن داشته باشند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1724164
ارسال نظر
نظرات